Nowym, rosnącym na popularności trendem dla wielu przedsiębiorstw stało się obniżanie emisji CO2 w zakresie działalności wytwórczej oraz posiadanej flocie pojazdów. Pomimo nowych technologii nie da się uniknąć części emisji, dlatego jedynym rozwiązaniem pozostaje ich kompensacja. Jak wygodnie i efektywnie wdrożyć ją do swojego biznesu oraz jakie korzyści przynosi ona firmie?
Szacuje się, że do 2050 r. liczba ludności wzrośnie o ok. 1/3 do 9,8 mld. co wpłynie na wzrost zapotrzebowania energii przy jednoczesnej konieczności ograniczenia emisji CO2 o około połowę. Aby złagodzić skutki zmian klimatu, w 2015 r. zostało zawarte porozumienie paryskie, które zakłada ograniczenie wzrostu średniej temperatury powietrza do 1.5°C. Wiele międzynarodowych korporacji wspiera to zobowiązanie i umieszcza cele środowiskowe w swojej strategii oraz inwestuje w technologie niskoemisyjne. Ma to również wpływ na dostawców, którzy coraz częściej muszą wskazywać w swojej działalności aspekt redukcji emisji CO2.
Stopniowe przechodzenie na paliwa alternatywne, takie jak wodór, LNG czy elektromobilność, jest rozwiązaniem, którego pozytywne skutki jako społeczeństwo odczujemy w perspektywie długofalowej. W podejściu krótkoterminowym potrzebna jest propozycja, która da wymierne efekty „tu i teraz”. Z taką inicjatywą wychodzi Shell, który od 2020 roku daje swoim klientom możliwość kompensacji emisji dwutlenku węgla. Shell równoważy te emisje opłacając projekty, które chronią i odbudowują naturalne ekosystemy.
Wspomniane projekty, które są weryfikowane przez niezależnych i certyfikowanych audytorów, wytwarzają tzw. kredyty węglowe, które następnie mogą być wycofane z obiegu przez rządy lub przedsiębiorstwa. Jeden kredyt węglowy jest równoznaczny z uniknięciem emisji lub usunięciem 1 tony dwutlenku węgla ze środowiska. W szerszym ujęciu taka aktywność wpisuje się w strategię Shell. Zgodnie z nią do 2050 roku firma stanie się biznesem o zerowej emisji netto, co jest zgodne z założeniami pakietu „Fit for 55”.
Usługa kompensacji emisji CO2 pozwala obliczyć i zrównoważyć emisję dwutlenku węgla z paliwa zakupionego za pomocą karty paliwowej Shell Card. Decydując się na tę usługę, klienci korzystają z karty paliwowej Shell tak, jak dotychczas. Shell śledzi zużycie paliwa i oblicza wynikające z niego emisje CO2, a następnie kupuje w imieniu klienta kredyty węglowe odpowiadające ilości emisji CO2 floty. Kompensacja emisji jest poświadczona rocznym certyfikatem wydawanym przez Shell.
Inwestowanie w kompensację emisji CO2 pomaga przede wszystkim kształtować bardziej zrównoważoną przyszłość energetyczną. Dzięki niej przedsiębiorstwa budują zaufanie wśród klientów i inspirują swoich pracowników do zaangażowania się w działania na rzecz emisji dwutlenku węgla. Badania pokazują, że przeciwdziałanie zmianom klimatycznym przy odpowiednim wypozycjonowaniu, może doprowadzić do zwiększenia wartości firmy nawet o 80%1. Działania na rzecz środowiska to coraz częstsze kryterium podczas przetargów, dlatego kompensacja emisji floty może pozwolić zyskać przewagę konkurencyjną i firma stanie się atrakcyjniejszym partnerem biznesowym.
Należy pamiętać, że opisywane rozwiązanie jest pewnym etapem w drodze do transportu bazującego na czystych i odnawialnych źródłach. W tym gronie można wskazać energię elektryczną, wodór czy LNG. Mając jednak świadomość, że powszechny transport zeroemisyjny nie jest jeszcze możliwy, warto zainteresować się i zainwestować w rozwiązania, które pomagają ograniczać emisję dwutlenku węgla już teraz.