Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kompensacja emisji CO2 swojej floty. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Nowym, rosnącym na popularności trendem dla wielu przedsiębiorstw stało się obniżanie emisji CO2, w zakresie swojej działalności wytwórczej oraz posiadanej flocie pojazdów. Pomimo nowych technologii obecnie nie da się uniknąć części emisji, dlatego jedynym rozwiązaniem pozostaje ich kompensacja. Jak wygodnie i efektywnie wdrożyć ją do swojego biznesu oraz jakie korzyści przynosi ona firmie?

Szacuje się, że do 2050 r. liczba ludności wzrośnie o ok. 1/3 do 9,8 mld. co wpłynie na wzrost zapotrzebowania energii przy jednoczesnej konieczności ograniczenia emisji CO2 o około połowę. Aby złagodzić skutki zmian klimatu, w 2015 r. zostało zawarte porozumienie paryskie, które zakłada ograniczenie wzrostu średniej temperatury powietrza do 1.5°C. Wiele międzynarodowych korporacji wspiera to zobowiązanie i umieszcza cele środowiskowe w swojej strategii oraz inwestuje w technologie niskoemisyjne. Ma to również wpływ na dostawców, którzy coraz częściej muszą wskazywać w swojej działalności aspekt redukcji emisji CO2.

Jak to zrobić?

Jednym ze sposobów jest przechodzenie w większym stopniu z diesla na energię elektryczną, wodór czy LNG. To ostatnie może pomóc zredukować emisję gazów cieplarnianych pochodzących z samochodów ciężarowych nawet o 22% w porównaniu z konwencjonalnym olejem napędowym. Są to jednak procesy kosztowne i wciąż technologicznie mało dostępne. Dlatego możemy zdecydować się na kompensację. Jest to rozwiązanie z którego mogą skorzystać zarówno floty osobowe jak i segment transportowy (CRT). Kompensacja emisji CO2 może pomóc firmom osiągnąć cele środowiskowe i budować bardziej zrównoważoną przyszłość energetyczną.

Na czym polega kompensacja emisji CO2?

Kompensacja emisji CO2 to mechanizm polegający na równoważeniu emisji gazów cieplarnianych własnej floty, których obecnie nie da się uniknąć, poprzez inwestycje w projekty oparte na naturze tj. ochronę zagrożonych lasów, siedlisk naturalnych czy torfowisk. Projekty te wytwarzają kredyty węglowe, które następnie są przedmiotem obrotu. Jeden kredyt węglowy oznacza uniknięcie lub usunięcie 1 tony dwutlenku węgla ze środowiska.

Korzyści dla firmy

Inwestowanie w kompensację emisji CO2 pomaga przede wszystkim kształtować bardziej zrównoważoną przyszłość energetyczną i poprawia jakość życia lokalnej społeczności. Co więcej, postawa zrównoważonego rozwoju w biznesie jest coraz częściej standardem. Dzięki niej przedsiębiorstwa budują zaufanie wśród klientów i inspirują swoich pracowników do zaangażowania się w działania na rzecz emisji dwutlenku węgla. Z badań wynika, że przeciwdziałanie zmianom klimatycznym przy odpowiednim wypozycjonowaniu i proaktywności, może doprowadzić do zwiększenia wartości firmy nawet o 80%. Działania na rzecz środowiska to coraz częstsze kryterium podczas przetargów, dlatego kompensacja emisji z własnej floty może pozwolić zyskać przewagę konkurencyjną i firma stanie się atrakcyjniejszym partnerem biznesowym.

Jak działa kompensacja emisji CO2?

Polski rynek dopiero rozwija się pod tym kątem, ale są firmy które zaczęły już oferować kompleksowe usługi kompensacji. Jedną z takich firm jest Shell. Nowa usługa Shell wprowadzona od stycznia tego roku pozwala obliczyć i zrównoważyć emisję CO2 z paliwa zakupionego za pomocą karty paliwowej Shell Card. Decydując się na usługę, klienci korzystają z karty paliwowej Shell tak, jak dotychczas. Shell śledzi zużycie paliwa i oblicza wynikające z niego emisje CO2, a następnie kupuje w imieniu klienta kredyty węglowe odpowiadające ilości emisji CO2 floty. Kompensacja emisji jest poświadczona rocznym certyfikatem wydawanym przez Shell.

 

Wywiad z Janem Załubskim, prezesem ZET Transport, firmą, która zdecydowała się  na kompensacje emisji CO2 swojej floty.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na kompensacje emisji CO2?
Jan Załubski, ZET Transport: Odpowiedzialne podejście do środowiska naturalnego jest w naszej firmie coraz bardziej istotne. Szukamy rozwiązań, które pozwolą nam sprawić, że nasze przejazdy będą bardziej zrównoważone. Dotychczas korzystaliśmy z Shell Card, aby tankować paliwo i regulować opłaty drogowe. Gdy zobaczyliśmy, że firma zaczęła oferować kompensację emisji CO2, pomyśleliśmy, że to doskonały pomysł, aby wykorzystać to jako narzędzie naszej polityki środowiskowej. Współpracujemy z Shell od lat, jest to nasz zaufany partner i wiemy, że ich produkty i usługi są jakościowe i innowacyjne. Cieszymy się, że jako jedni z pierwszych zaczęliśmy z nich korzystać.

Jak to się wpisuje w Państwa strategie?
JZ: Dzięki kompensacji CO2 stajemy się bardziej atrakcyjnym partnerem biznesowym. Obserwujemy, że odpowiedzialne podejście do środowiska naturalnego jest wśród przedsiębiorców coraz bardziej istotne, a nasi klienci nawet dopytują nas w jaki sposób dążymy do redukcji śladu węglowego. Dzięki proekologocznej postawie wzbudzamy zaufanie wśród klientów, ale również wśród pracowników. Promując odpowiedzialne postawy zachęcamy ich do zaangażowanie się w działania środowiskowe. A przede wszystkim z Shell jest to bardzo proste! Firma sama oblicza emisję CO2 na podstawie zużytego przez nas paliwa i wylicza kwotę kompensacji. Dzięki temu możemy przysłużyć się otoczeniu – co nas bardzo cieszy!

Jakie korzyści widzą Państwo z korzystania z kompensacji emisji CO2 z Shell?
JZ: W obszarze działalności każdej firmy transportowej nieuniknionym jest jej oddziaływanie na środowisko. Mając to na uwadze od lat dbamy o to, aby rozwój naszej firmy przebiegał w sposób zrównoważony.

Wdrożony przez Shell mechanizm kompensacji CO2 jest narzędziem, które nam w tym pomaga.
Naszą misją jest znajdywanie rozwiązań dopasowanych do oczekiwań klientów, ale tym razem to my z chęcią korzystamy z usługi, która jest dobrze dopasowana do naszych potrzeb.

Cordillera Azul National Park Peru, Ameryka Południowa

  • 2.5 mln kredytów węglowych generowanych średnio każdego roku
  • 716 wspieranych miejsc pracy 30% zajmowanych przez kobiety
  • 1.6 mln hektarów zagrożonych lasów pod ochroną
  • ochrona 28 gatunków o wysokiej wartości ochronnej


Jakie projekty wspiera Shell?

Aby wspierać walkę ze zmianami klimatu, Shell współtworzy wiele projektów przyrodniczych na całym świecie. Są to rozwiązania oparte na naturze, które chronią, przekształcają lub rekultywują tereny, co pomaga w odbudowie przyrody i ekosystemów. Shell jest zaangażowany w projekty chroniące lasy w Amazonii i Indonezji czy sadzenie drzew na całym świecie (w jego ramach zasadzono już 42 miliony drzew na 120 000 akrów powierzchni). Projekty te są niezależnie weryfikowane przez certyfikowanych audytorów, którzy kontrolują, czy prowadzą one do rzeczywistych redukcji emisji przy jednoczesnym wsparciu lokalnej społeczności.

 

 

Przeczytaj również
Popularne