Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
MAN

Lekarstwo na plagę kolizji drogowych

MobileyeLogoPraca kierowcy zawodowego, przedstawiciela handlowego lub kuriera, dla których biurkiem jest kokpit samochodu służbowego, niesie za sobą ogromne zagrożenie wypadkami drogowymi, a jeszcze większe drobnymi stłuczkami. Ostatnio pojawił się w Polsce sposób zaradzenia tym problemom – system Mobileye C2-270. Jest to inteligentna kamera, umieszczona wewnątrz kabiny pojazdu, między lusterkiem wstecznym i przednią szybą, zwrócona w kierunku jazdy, rozpoznająca kilka obiektów, jak: pieszy, samochód, rowerzysta, czy poziome linie na drodze, oddzielające pasy ruchu.

2 sekundy ratują życie

Kamera analizuje, czy wykryte obiekty zbliżają się, czy oddalają, a system sprawdza czy kierowca hamuje, czy nie. I właśnie sprzężenie tych dwóch elementów (odległości oraz hamowania lub przyspieszania) pozwala zaalarmować kierowcę sygnałem dźwiękowym i wizualnym jeżeli znajduje się w zbyt małej odległości czasowej od poprzedzającego pieszego, pojazdu lub rowerzysty. Alarm następuje, gdy jest to odległość mniejsza niż 2,7 sek. Tymczasem wyniki badań pokazują, że ostrzeżenie kierowcy o zagrożeniu na 1,5 sek. przed jego wystąpieniem może zapobiec 90 proc. wypadków tego typu. System alarmuje jednak tylko wówczas, gdy kierowca niebezpiecznie szybko zbliża się do przeszkody i na dodatek nie trzyma nogi na hamulcu. Przeciągły pisk „budzi" prowadzącego z rozproszenia na rozglądaniu się dokoła lub zaglądania do dokumentów albo innych papierów. W nocy kamera nie rozpoznaje pieszych, ponieważ często nie ma na nich żadnego obiektu odbijającego światło. W takiej sytuacji również ludzkie oko jest bezradne. W przypadku pozostałych obiektów, pracuje bez zmian.

Dla flot lekkich i ciężkich

Z kolei system wykrywania pasów ruchu („LDW") ostrzega kierowcę sygnałami wizualnymi i dźwiękowymi przed nieplanowanym i niekontrolowanym zjechaniem z pasa ruchu, zarówno w lewą, jak i prawą stronę, czyli przed potencjalnie najniebezpieczniejszymi zagrożeniami w ruchu drogowym – przed zderzeniem czołowym lub uderzeniem np. w przydrożne drzewo. System Mobileye mierzy odległość kół pojazdu od linii na drodze. Badania przeprowadzone na flotach firmowych wykazały 65-procentowy spadek liczby wypadków spowodowanych tego rodzaju błędami, w pojazdach wyposażonych w system wykrywania linii pasa ruchu. Istnieje opcjonalna możliwość integracji systemu Mobileye z firmowymi systemami telematycznymi oraz oprogramowaniem przeznaczonym do zarządzania flotą. System Mobileye da się zainstalować w każdym samochodzie: osobowym, dostawczym, ciężarowym, autobusie i innych. W Polsce pierwszym, oficjalnym dystrybutorem systemu Mobileye jest firma PC Net Service, ale to dopiero początek działań związanych z budową sieci sprzedaży. Spółka Arval właśnie integruje swój system telematyczny z Mobileye. Wynajmuje ona ok. 20 tys. pojazdów. Coca Cola rozpoczyna instalację systemu we wszystkich swoich pojazdach na terenie Europy Centralnej i Wschodniej, a zaczyna w Polsce. Mobileye będzie jednym z oficjalnych partnerów Fleet Academy w Rzeszowie, która odbędzie się 23-24 maja.

Przeczytaj również
Popularne