Z najnowszego „Barometru EFL" na III kwartał wynika, że nastroje przedsiębiorców lekko pogorszyły się w porównaniu do poprzedniego kwartału, jednak pozostają lepsze niż w całym 2016 roku. Wartość wskaźnika wyniosła 59,3 pkt., czyli o 3,7 pkt. mniej niż trzy miesiące temu, ale o 2,7 pkt. więcej niż w III kwartale ubiegłego roku. Przedstawiciele EFL podkreślają, że wciąż można mówić o kontynuacji pozytywnych nastrojów w sektorze MŚP, o czym świadczy utrzymujący się wysoki odsetek przedsiębiorców planujących wzrost inwestycji (37%) oraz spodziewających się większych zamówień na usługi i produkty (30%).
- Prognozy przedsiębiorców, które składają się na odczyt „Barometru EFL” na III kwartał tego roku, po raz kolejny korespondują z obiektywnymi wskaźnikami makroekonomicznymi. Z ostatniego szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że PKB w II kwartale br. wzrósł o 3,9% r/r. Na taki rezultat miały wpływ przede wszystkim przemysł oraz budownictwo. Ponadto, warto również spojrzeć na wypracowany w pierwszym półroczu tego roku wynik branży leasingowej, która z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności, jest niezwykle wrażliwa na zmiany koniunktury gospodarczej. A z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że od stycznia do czerwca 2017 roku zostały wyleasingowane inwestycje o łącznej wartości 31,8 mld zł, co oznacza wzrost na poziomie 11,6% r/r. Przy całym optymizmie należy wziąć jednak pod uwagę dane płynące z rynku pracy, z których wynika, że coraz poważniejszą barierą rozwoju firm może okazać się niedobór pracowników. A przecież przedsiębiorcy decyzje dotyczące inwestycji i zwiększania produkcji opierają przede wszystkim na wzroście zatrudnienia. Dlatego, jeśli chętnych do pracy będzie brakować, gospodarka może wyhamować – podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL.
MŚP pozostają w dobrych nastrojach
Po najwyższym w historii wyniku dla II kwartału br. na poziomie 63 pkt., odczyt „Barometru EFL” za III kwartał 2017 roku wyniósł 59,3 pkt. i wciąż znajduje się ponad progiem OR[2]. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów EFL pomiędzy II a III kwartałem br., podobnie jak to miało miejsce rok temu, nastąpiła zmiana trendu z dwóch ostatnich pomiarów i wartość „Barometru EFL” spadła poniżej 60 pkt. Jednocześnie wartość wskaźnika jest wyższa nie tylko niż w III kwartale ubiegłego roku (56,6 pkt.), ale w porównaniu do wszystkich pomiarów z całego 2016 roku. To oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, pomimo odrobinę gorszych prognoz, widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.
Więcej pesymistów
Na wartość „Barometru EFL” w III kwartale tego roku należy spojrzeć z dwóch perspektyw. Po pierwsze, na niewielki spadek wskaźnika kw./kw. wpłynął przede wszystkim wzrost liczby pesymistów w każdej z badanych kategorii. Dwa razy więcej przedsiębiorców w porównaniu do II kwartału br. liczy się ze spadkiem inwestycji (13,4% vs. 6,1%) oraz zamówień na ich produkty i usługi (9,5% vs. 4,7%), natomiast aż trzy razy więcej prognozuje spadek płynności finansowej (13,2% vs. 4,2%). Z drugiej strony, na wciąż utrzymujący się na wysokim poziomie odczyt „Barometru EFL”, wyższym niż w całym 2016 roku, zapracował głównie wzrost liczby optymistów w obszarze sprzedaży. Odsetek osób, które spodziewają się więcej sprzedawać w III kwartale br., wyniósł 29,9% i był wyższy o 2,7 pp. w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz o aż 10,4 pp. w porównaniu do III kwartału 2016 roku. Wysoki był również odsetek inwestycyjnych optymistów w sektorze MŚP, który wyniósł 36,8%.
EFL