12 maja 2011
Praca kierowcy zawodowego, przedstawiciela handlowego lub kuriera, dla których biurkiem jest kokpit samochodu służbowego, niesie za sobą ogromne zagrożenie wypadkami drogowymi, a jeszcze większe drobnymi stłuczkami. Ostatnio pojawił się w Polsce sposób zaradzenia tym problemom – system Mobileye C2-270. Jest to inteligentna kamera, umieszczona wewnątrz kabiny pojazdu, między lusterkiem wstecznym i przednią szybą, zwrócona w kierunku jazdy, rozpoznająca kilka obiektów, jak: pieszy, samochód, rowerzysta, czy poziome linie na drodze, oddzielające pasy ruchu.
2 sekundy ratują życie
Kamera analizuje, czy wykryte obiekty zbliżają się, czy oddalają, a system sprawdza czy kierowca hamuje, czy nie. I właśnie sprzężenie tych dwóch elementów (odległości oraz hamowania lub przyspieszania) pozwala zaalarmować kierowcę sygnałem dźwiękowym i wizualnym jeżeli znajduje się w zbyt małej odległości czasowej od poprzedzającego pieszego, pojazdu lub rowerzysty. Alarm następuje, gdy jest to odległość mniejsza niż 2,7 sek. Tymczasem wyniki badań pokazują, że ostrzeżenie kierowcy o zagrożeniu na 1,5 sek. przed jego wystąpieniem może zapobiec 90 proc. wypadków tego typu. System alarmuje jednak tylko wówczas, gdy kierowca niebezpiecznie szybko zbliża się do przeszkody i na dodatek nie trzyma nogi na hamulcu. Przeciągły pisk „budzi" prowadzącego z rozproszenia na rozglądaniu się dokoła lub zaglądania do dokumentów albo innych papierów. W nocy kamera nie rozpoznaje pieszych, ponieważ często nie ma na nich żadnego obiektu odbijającego światło. W takiej sytuacji również ludzkie oko jest bezradne. W przypadku pozostałych obiektów, pracuje bez zmian.
Dla flot lekkich i ciężkich
Z kolei system wykrywania pasów ruchu („LDW") ostrzega kierowcę sygnałami wizualnymi i dźwiękowymi przed nieplanowanym i niekontrolowanym zjechaniem z pasa ruchu, zarówno w lewą, jak i prawą stronę, czyli przed potencjalnie najniebezpieczniejszymi zagrożeniami w ruchu drogowym – przed zderzeniem czołowym lub uderzeniem np. w przydrożne drzewo. System Mobileye mierzy odległość kół pojazdu od linii na drodze. Badania przeprowadzone na flotach firmowych wykazały 65-procentowy spadek liczby wypadków spowodowanych tego rodzaju błędami, w pojazdach wyposażonych w system wykrywania linii pasa ruchu. Istnieje opcjonalna możliwość integracji systemu Mobileye z firmowymi systemami telematycznymi oraz oprogramowaniem przeznaczonym do zarządzania flotą. System Mobileye da się zainstalować w każdym samochodzie: osobowym, dostawczym, ciężarowym, autobusie i innych. W Polsce pierwszym, oficjalnym dystrybutorem systemu Mobileye jest firma PC Net Service, ale to dopiero początek działań związanych z budową sieci sprzedaży. Spółka Arval właśnie integruje swój system telematyczny z Mobileye. Wynajmuje ona ok. 20 tys. pojazdów. Coca Cola rozpoczyna instalację systemu we wszystkich swoich pojazdach na terenie Europy Centralnej i Wschodniej, a zaczyna w Polsce. Mobileye będzie jednym z oficjalnych partnerów Fleet Academy w Rzeszowie, która odbędzie się 23-24 maja.