Samochody niskoemisyjne to nie tylko oszczędności, ale także wyraz troski o zdrowie społeczeństwa. Z takiego założenia wyszła firma biofarmaceutyczna AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o., która utworzyła flotę niemal 100 samochodów hybrydowych Toyoty.
Koncern AstraZeneca zajmuje się ochroną zdrowia w stu krajach na świecie. Wymieniając konwencjonalne samochody na hybrydy Toyoty, polski oddział firmy udowadnia, że w polu jej zainteresowań leży także profilaktyka chorób cywilizacyjnych, m.in. poprzez redukcję emisji spalin. Dotychczas we flocie polskiego przedstawicielstwa AstraZeneca znajdowały się dwa modele Toyoty z silnikami konwencjonalnymi – Avensis i RAV4. Obecnie dołączają do nich Prius i RAV4 Hybrid.
„AstraZeneca jest globalną firmą biofarmaceutyczną. Życie, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi jest dla nas jedną z najważniejszych wartości. Wpisuje się to w naszą politykę na rzecz ochrony środowiska. Jednym z jej ważniejszych elementów jest wymiana floty o napędzie konwencjonalnym na flotę ekologiczną. Obecnie prawie sto naszych samochodów to auta z napędem hybrydowym. Bardzo zależy nam na tym, żeby zredukować emisję CO2 do poziomów rekomendowanych przez Komisję Europejską i ONZ. AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o. wyznaczyła też własny cel, aby średnia emisja użytkowanych przez nas samochodów spadła o 25% w stosunku do poziomu z 2015 roku, kiedy to zapoczątkowaliśmy program redukcji emisji CO2. Pozwoli nam to spełnić wymagania europejskiej polityki klimatycznej” – skomentował Jarosław Oleszczuk, Prezes Zarządu AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o.
Toyota jest największym producentem samochodów hybrydowych. W ciągu 20 lat od premiery Toyoty Prius firma wprowadziła do sprzedaży na świecie 35 modeli hybrydowych oraz dostarczyła kierowcom ponad 11 milionów aut z tym napędem. Po polskich drogach jeździ już 30 000 hybryd Toyoty.