Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Konkurs

Szkolenie Fleet Top Management Training - relacja

Szybkość, z jakim zmieniają się w Polsce przepisy uprawnia nas do tego, aby szkolenia z cyklu Fleet Top Management Training organizować w cyklu miesięcznym. Pięćdziesięciu dyrektorów finansowych, kierowników, właścicieli firm i fleet managerów dowiedziało się o tym, jakie nastąpiły zmiany w przepisach oraz jakie są praktyki europejskie w zarządzaniu flotami.

Pięćdziesięcioro zaproszonych gości uczestniczyło w niezwykle ciekawym szkoleniu, a o jego randze merytorycznej świadczył fakt, że prelegenci byli rozchwytywani podczas przerw, a notatkom nie było końca.

Szkolenie rozpoczął prezes zarządu Alphabet Polska Fleet Management Pan Leszek Pomorski. Opowiedział o wielu aspektach funkcjonowania polskich flot, ale w aspekcie doświadczeń międzynarodowych. Pokazał, że polskie stawki ubezpieczeniowe na tle tych europejskich należą do najniższych, że mamy zbyt dużą szkodowość, która wynika także z braku infrastruktury drogowej. Kluczem do poprawy tej sytuacji jest udział własny kierowców w szkodach, doskonała współpraca z dostawcami usług, oraz dobrze skonstruowana polityka samochodowa, która powinna funkcjonować nawet w mniejszych firmach.

DSC_0001DSC_0010DSC_0015DSC_0026
Zwieńczeniem wykładów było pokazanie przykładów z krajów Europy Zachodniej. Pan Pomorski opowiedział o trzech konkretnych firmach, z Holandii, Wielkiej Brytani i Niemczech. Pokazał jakimi flotami dysponują, jaki charakter pracy wykonują oraz gdzie firmy postanowiły poszukać oszczędności.

Przykład z Niemczech dotyczył polityki mobilności. Czyli tak naprawdę połączenia zarządzania samochodami z zarządzaniem wyjazdami. Tzw. Corporate Car Sharing wdrożone w tej firmie pozwoliło nie tylko zoptymalizować koszty wyjazdów, ale także skutecznie zarządzać samochodami poolowymi, które zawsze są dużym problemem w firmach.

Drugi z zaplanowanych wykładów przeprowadzili przedstawiciele międzynarodowej kancelarii Hogan Lovells Pan Andrzej Dębiec - partner i radca prawny oraz Pan Zbigniew Marczyk, starszy prawnik, radca prawny.

DSC_0027DSC_0035DSC_0043DSC_0061
Podczas kilkugodzinnego wykładu obaj specjaliści, których na naszych wydarzeniach gościliśmy już nie pierwszy raz, opowiedzieli o większości problemów i aspektów związanych z podatkami dotyczącymi samochodów służbowych. Opowiedzieli o zależnościach między podatkami a tym, jaka jest forma finansowania samochodu. Jak rozliczać przejazdy prywatne pracowników, o okresach amortyzacji, o zaletach różnych form finansowania, zakupu za środki własne, poprzez leasing operacyjny i finansowy, aż po wynajem. Oczywiście dużą część zdominowała kwestia irracjonalnych przepisów dotyczących VAT. Podatek ten, ma być oczywiście neutralny dla przedsiębiorcy niestety taki nie jest, ponieważ są obostrzenia dotyczące odliczenia. Prawnicy także wykazali, że jakiekolwiek orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, nie jest wiążące dla innych składów sędziowskich. A nawet gorsze prawo jest lepsze, jeżeli jest stabilne, ale niestety w naszym kraju jest z tym duży problem.

DSC_0072DSC_0082DSC_0083DSC_0089
Na zakończenie Sergiusz Kuchasz, kierownik sprzedaży kart paliwowych Polskiego Koncernu Naftowego Orlen opowiedział o nowym produkcie, jakim jest karta Open Drive. Umożliwia korzystanie ze stacji koncernu w czterech krajach na ponad 2500 stacji. Jest to oferta skierowana do przedsiębiorców, którzy operują nie tylko na terenie Polski, ale także na terenie Litwy, Niemczech i Czech.

DSC_0099Już tradycyjnie nasze szkolenie zwieńczyło rozdanie certyfikatów dla uczestników.

Tomasz Siwiński

Przeczytaj również
Popularne