Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Pokochaliśmy kamperowanie. Rekordowa frekwencja na Caravans Salon Poland

Siódma edycja Caravans Salon 2024 okazała się rekordowa. Targi caravaningowo-turystyczne odwiedziło ponad 37 tys. widzów a impreza nabiera międzynarodowego charakteru. Ponad 150 wystawców wypełniło hale Targów Poznańskich.

Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w pierwszych dwóch kwartałach 2024 r. wzrost rejestracji nowych przyczep oraz samochodów kempingowych w Polsce wzrósł o 47 proc. Trudno się dziwić, że imprezy, na których można zobaczyć kampery nowe i używane, kamperovany i przyczepy oraz wszystko, co służy do tego typu podróżowania przyciągają tłumy.

Największą imprezę gromadzącą kampery, przyczepy oraz sprzęt biwakowy odwiedziło w poznaniu 37 745 zwiedzających. Udział w tej frekwencji miały także imprezy towarzyszące: Yacht Salon, Tour Salon oraz Festiwal Śladami Marzeń. Ponad 150 wystawców oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących sprawiły, że każdy miłośnik podróżowania znalazł coś dla siebie.

Kampery z Polski

Tegoroczną edycję czołowi producenci i dealerzy wykorzystali na premiery oraz pokazanie nowości. Do najważniejszych wydarzeń należy zaliczyć premierę polskiej marki kamperów Masuria oraz premierę najnowszego modelu przyczepy kempingowej N-Star z Fabryki Przyczep w Niewiadowie.

Z premierami pojawiły się również takie marki jak Tischer, WaveCamper, Globe Traveller, CarGo!, Affinity. Po raz pierwszy na targach caravaningowych w Polsce ze stoiskiem fabrycznym pojawił się niemiecki producent kamperów i przyczep Erwin Hymer Group z marki: Hymer, Carado, Laika, Eriba oraz Etrusco. To ważna i dobra informacja dla całej branży kamperowej w Polsce. Nasz rynek wpadł do kręgu zainteresowań największych europejskich i światowych producentów.

Nie zabrakło również innych czołowych producentów pojazdów: Hobby, Rapido, Affinity, Globe Traveller, czy Starlight. Nowością była nowa strefa w Pawilonie 6, w której królowały kampervany. Dzięki temu w jednym miejscu można było porównać producentów tych pojazdów. Każdy, kto planuje rozpocząć swoją przygodę w tzw. vanlifie, mógł otrzymać kompleksowe informacje od każdego wystawcy. Zainteresowanie tą strefą było bardzo duże. Wśród wystawców znaleźli się najważniejsi gracze na polskim rynku: Affinity, Vannado, Camper4Mountain, Bus Kamper. a także wiele innych firm, które specjalizują się w budowie, a także doposażeniu kampervanów.

Offroad coraz popularniejszy

Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszyła się strefa Offroad/RTO. Ten sposób podróżowania ma coraz więcej zwolenników w naszym kraju. Wystawcy w Pawilonie 8 prezentowali sprzęt do turystyki offroadowej takie jak kapsuły mobilne, namioty dachowe, akcesoria offroadowe oraz specjalistyczne pojazdy 4x4. Także w tym pawilonie swoją obecność zaznaczyły tacy wystawcy jak: Tischer, Rafi Garage, Maturi, Azar 4 czy Camp4Wheels.

Jednym z elementów przyciągających miłośników caravaningu na poznańskie wydarzenie jest są strefy Vanlife i Retro w Pawilonie 4. Jak co roku podczas Caravans Salon zjeżdżają się vanliferzy, zarówno Ci najbardziej popularni jak i Ci, którzy niedawno rozpoczęli swoją przygodę z podróżami swoimi pojazdami, których łącznie do Poznania przyjechało aż 20 ekip. Od pierwszego dnia ich przyjazdu ustawiały się ogromne kolejki do zdjęć oraz odbycia bezpośrednich rozmów. Okazja do dyskusji z vanliferami była także na Scenie Głównej, gdzie odbywały się zarówno spotkania z poszczególnymi twórcami jak i interesujące debaty.

Zabytki i zlot

Pawilon 4 to także strefa Retro z aż 30 pojazdami. Wśród pojazdów pojawiły się liczne perełki sprzed lat, dzięki czemu można było poznać jak przez lata zmieniał się caravaning. Tradycyjnie strefę zorganizowała Grupa Camper Majstry. Po raz trzeci targom Caravans Salon towarzyszył zlot caravaningowy Przystanek_targi. Zainteresowanie zlotem zaskoczyło samych organizatorów, gdyż wszystkie miejsca wyprzedały się w 4 godziny. Cały zlot zgromadził ponad 300 załóg, które od czwartku do niedzieli uatrakcyjnili to wydarzenie.

Największe targi kamperów i przyczep to doskonała okazja do debaty nad sytuacją rynku caravaningowego w Polsce. Pierwszego dnia targów odbyła się konferencja Polish Campers & Caravans Conference 2024. Uczestnicy poruszyli tematy związane z barierami wejść na rynki zagraniczne, poszerzyli wiedzę w zakresie handlu zagranicznego oraz zaprezentowali polskie produkcje z potencjałem eksportowym.

Najlepsze kempingi wybrane

Niezwykle ważnym elementem biwakowania w kamperach i przyczepach są pola kempingowe. Swoją obecność, najlepsze kempingi w Polsce, zaznaczyły poprzez Plebiscyt Złote Kempingi, którego pomysłodawcą jest Bartek Ryś z kanału NaBiwaku.pl. Pierwsza edycja tego plebiscytu cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem, zarówno ze strony użytkowników jak i samych pól kempingowych.

Przyszłoroczna edycja targów Caravans Salon odbędzie się w dniach 2-5 października 2025 roku.

Przeczytaj również
Popularne