Według raportów Komisji Europejskiej koszty paliwa stanowią obecnie aż około 40% wszystkich wydatków ponoszonych przez firmowe floty. Jak widać, pole do poszukiwania oszczędności jest całkiem szerokie. Zamiast polegać na mglistych obietnicach, wieszczących, że AI rozwiąże za nas wszystkie problemy w zarządzaniu flotą, warto sięgnąć po gotowe i sprawdzone rozwiązania telematyczne. Dystrybutor kart paliwowych Flotex rusza z nową usługą „Bezpieczna Flota” – system pozwala uszczelnić firmowe baki dzięki automatycznej tarczy antykradzieżowej.
Implementacja rozwiązań proponowanych przez Flotex dla wielu przedsiębiorstw może stać się prawdziwym game changerem. Daje sposobność, by za jednym zamachem sporo oszczędzić na paliwie, ściśle kontrolować wydatki oraz na bieżąco monitorować parametry floty. Jak się okaże na końcu artykułu, może przynieść także nieoczekiwany, aczkolwiek pożądany efekt uboczny – większą kulturę jazdy kierowców i mniejsze ryzyko wypadków.
Planując długoterminowe strategie rozwoju firmy czy inwestycje, wielu menedżerów siłą rzeczy musi parać się futurologią.
Bo jak inaczej nazwać przewidywanie, jak rynek będzie się zachowywał np. za 10 czy 20 lat? Sporo tu znaków zapytania. Czy wymienić pojazdy floty na elektryczne? A może poczekać na rozwój infrastruktury szybkich ładowarek? Dać się ponieść modzie na implementacje oparte na GenAI, czy dokładać kolejne cegiełki modułów ERP?
W tej powodzi niewiadomych warto zachować racjonalną, ale jednak innowacyjność. Do tego zachęca Flotex, dodając do kart paliwowych opcję wyboru pakietu „Bezpieczna Flota”. To rozwiązanie telematyczne, któremu najbliżej jest do szeroko pojętego IoT (Internet of Things) – czyli środowiska opartego na sieci responsywnych modułów i czujników, non stop wymieniających się informacjami. Sercem „Bezpiecznej Floty” jest specjalny moduł sprzężony z szyną CAN w pojeździe, mózgiem natomiast – system telematyczny, agregujący i analizujący dane. Kluczowe jest oczywiście to, co „Bezpieczna Flota” potrafi, a potrafi wiele. Przede wszystkim automatycznie, niezależnie od pracownika stacji benzynowej, zweryfikuje, czy dane tankowanego pojazdu pokrywają się z tymi wskazanymi na karcie paliwowej. W systemie zostanie też zapisana dokładna lokalizacja pojazdu podczas tankowania oraz aktualny stan licznika. Dzięki danym zebranym z magistrali CAN system porówna także ilość paliwa figurującego w transakcji z ilością faktycznie wlaną do baku.
W wypadku rozbieżności do menedżera wysłany zostanie odpowiedni alert.
Co ważne, moduł zostanie zainstalowany w pojeździe przez wykwalifikowanego fachowca. Później przekaźnik działa już w pełni autonomicznie, dostarczając danych prosto do Panelu Klienta Flotex. Urządzenia tego typu można stosować w szerokiej gamie flotowych pojazdów.
Oprócz „Bezpiecznej Floty”, podstawowego pakietu usługi, Flotex oferuje swoim klientom wersję rozszerzoną programu – „Monitoring GPS”. To opcja, która pozwala spojrzeć na flotę z nowej perspektywy i wznieść logistykę firmy na wyższy poziom. Na pokładzie, oprócz wszystkich funkcji znanych z „Bezpiecznej Floty”, znajdziemy m.in. wizualizację pozycji pojazdów na mapie w czasie rzeczywistym oraz dostęp do pełnych parametrów jazdy (przejechany dystans, czas pracy, obroty silnika). Nieocenionym narzędziem dla menedżera floty będzie także bank informacji online zawierający pełne archiwum ze szczegółami przejechanych przez kierowców tras. Wychodząc od szczegółu do ogółu, w ramach „Monitoringu GPS” znajdziemy także rozbudowany moduł raportowania z cennymi analizami i wykresami.
Wielu może pozytywnie zaskoczyć generowany automatycznie ranking kierowców, tworzony na podstawie ich drogowej historii.
Na koniec warto wspomnieć, że wraz z pakietem „Monitoring GPS” mamy dostęp do dedykowanej platformy i aplikacji mobilnej.
Przy tworzeniu obu pakietów Flotex współpracował z partnerem technicznym – firmą Keratronik. To uznana w branży marka, która na rynku monitoringu pojazdów i zabezpieczeń działa już od ponad 25 lat.
Wśród firm, które „swoje muszą wyjeździć”, znajdziemy zarówno duże przedsiębiorstwa zajmujące się na szeroką skalę usługami kurierskimi, logistyką czy handlem, jak i mnóstwo lokalnych firm usługowych z sektora MŚP. Te pierwsze będą posiadać rozbudowane działy logistyczne z kadrą menedżerską, w drugim przypadku nadzór nad flotą z pewnością spadnie na barki właściciela. W natłoku innych obowiązków szef firmy musi dodatkowo zapanować nad parkiem pojazdów (leasing, ubezpieczenia, serwisowanie), dobrze planować budżet na paliwo, znać się na księgowości, analizować dane i wyciągać na ich podstawie trafne wnioski. Last, but not least – powinien także sprawnie zarządzać pracownikami. Właśnie ten przysłowiowy czynnik ludzki jest najważniejszym ogniwem w procesie optymalizacji. To od m.in. stylu jazdy, dobrego planowania tras czy zwykłej uczciwości kierowców będą zależały końcowe oszczędności.
Sporym ułatwieniem dla zarządcy floty w tym obszarze są karty paliwowe i eliminacja gotówki z obiegu. Jednakże, niestety, części pracowników nie powstrzymuje to przed kradzieżą. Najpopularniejszymi metodami wyłudzeń są: spuszczanie paliwa z baku, tankowanie na stacji do kanistra i wykorzystywanie firmowej karty na prywatny użytek.
W tym miejscu z odsieczą przychodzi „Bezpieczna Flota”, gdzie antykradzieżowe zasieki są postawione bardzo wysoko. Menedżer ma pełną świadomość sytuacyjną – w przypadku wykrycia nieprawidłowości jest na bieżąco alarmowany. Kiedy ujawnione nadużycia okażą się poważne, odczyt z systemu może stać się twardym dowodem i argumentem, by wobec pracownika wyciągnąć konsekwencje dyscyplinarne. Dzięki rozwiązaniu od Flotex, menedżer sporo może też zrobić dla poprawy flotowego bezpieczeństwa. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się tworzenie programów pracowniczych i wynagradzanie kierowców prowadzących pojazdy najbardziej harmonijnie.
Warto podkreślić, że mimo pakietu usług premium cena „Bezpiecznej Floty” jest bardzo przystępna – to zaledwie 10 zł miesięcznej opłaty za każdy pojazd. Flotex nie ustalił także dolnego limitu pojazdów, które mogą być objęte tarczą antykradzieżową. Na ten rodzaj ochrony mogą zdecydować się zarówno przedsiębiorstwa z dużymi flotami, jak i mikrofirmy dysponujące pojedynczymi samochodami.
Flotex swoją przygodę w branży paliw rozpoczął w 2009 roku. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że moment został wybrany doskonale – krajowa gospodarka rosła jak na drożdżach, wzmocniona wejściem do UE. Na polskich pracowników otwierały się kolejne europejskie rynki pracy, a sieć krajowych dróg ekspresowych i autostrad przyrastała w imponującym tempie. Makroekonomiczny barometr był korzystny nie tylko dla Flotexu, ale także dla rozwoju tysięcy firm. Nawiązanie współpracy z ORLENEM, a później czterema innymi koncernami z czołówki – BP, SHELL, AMIC i MOYA, sprawiło, że Flotex mógł stworzyć atrakcyjną ofertę pozwalającą klientom na tankowanie z rabatem na ponad 4 400 stacjach w całej Polsce. Po półtorej dekady Flotex może pochwalić się liczbą ponad 13 000 klientów i blisko 250 000 rozdystrybuowanych kart. Co ciekawe, gdyby ułożyć je jedna za drugą, utworzyłyby wstęgę o długości ponad 20 km, a więc niemal tyle, ile wynosi dystans półmaratonu. Praca wykonana przez przedsiębiorstwo została doceniona m.in. przez magazyn „Forbes”, który w 2023 roku przyznał Flotex swój „Diament”. Dystrybutor kart nie spoczął jednak na laurach. Ubiegły rok minął pod znakiem sporych zmian. Marka przeszła rebranding, a klienci dostali dostęp do zupełnie nowego Panelu Klienta. Po metamorfozie logo zyskało dynamiczny wygląd, nową energię widać także w systemie wewnętrznym – po zalogowaniu się klient ma do dyspozycji multifunkcjonalne centrum dowodzenia flotą. Jeden rzut oka wystarczy, by ocenić stan konta, kilka kliknięć, by m.in. zarządzać kartami, umowami, alertami, wygenerować raport czy pobrać zbiorczą fakturę VAT ze wszystkimi transakcjami z miesiąca.
Flotex otwiera się także na współpracę ze stowarzyszeniami biznesowymi, izbami handlowymi i korporacjami poszukującymi dla siebie atrakcyjnych ofert. Dedykowany system udostępniany przez Flotex pozwala na łatwe tworzenie grup zakupowych i rozwiązań B2B, także dla partnerów czy podwykonawców.
Usługa Flotex to korzystne 2 w 1: karty paliwowe pozwalają tankować taniej, a tarcza antykradzieżowa chroni baki firmowej floty przed oszustwami.