Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Wynajem popularniejszy od kredytu, a nawet leasingu

Już 9 proc. przedsiębiorą sektora MŚP, skorzystało z wynajmu. Najczęściej wynajmują pojazdy firmy produkcyjne (25proc.), transportowe (16 proc.) oraz logistyczne (14 proc.). Brak wpływu na zdolność kredytową, opieka serwisowa i pełne ubezpieczenie w czasie trwania umowy to korzyści, jakie najczęściej dostrzegają w wynajmie przedsiębiorcy.

Nie zawsze kredyt lub leasing są jedynymi możliwościami sfinansowania floty firmowej. Wzorem państw zachodnich wśród polskich firm coraz większe znaczenie ma wynajem. Z badania zleconego przez EFL wynika, że 9% MŚP skorzystało z tego rozwiązania. Najczęściej wynajmują pojazdy firmy produkcyjne (25%), transportowe (16%) oraz logistyczne (14%). Brak wpływu na zdolność kredytową, opieka serwisowa i pełne ubezpieczenie w czasie trwania umowy to korzyści, jakie najczęściej dostrzegają w wynajmie przedsiębiorcy.

 

Radosław Woźniak, prezes zarządu EFWśród Polaków, w tym przedsiębiorców, wciąż dominuje większa chęć posiadania niż wynajmowania. Ale z licznych badań i naszych doświadczeń jasno wynika, że przedstawiciele najmłodszych pokoleń, przede wszystkim zetki, coraz częściej mają inne podejście do własności i świadomość korzyści z najmu.

Patrzą na to rozwiązanie jako opcję większych korzyści niż zakup na własność. Są tzw. post-millenialsi, którzy urodzili się w zglobalizowanym świecie. Nie muszą mieć własnego samochodu, wolą skorzystać z Ubera czy car-sharingu. To przekłada się także na ich podejście do zarządzania biznesem, w tym do kwestii własności firmowych środków trwałych.

Ponadto, nie bez znaczenia jest również otoczenie społeczno-gospodarcze, które często wymusza pewne zmiany zachowań. Widać byłon to dobrze w czasie pandemii i po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy w związku z zaburzeniami w łańcuchu dostaw, ceny pojazdów i maszyn rosły w zawrotnym tempie, a w wielu przypadkach wybranych modeli nie było lub czas oczekiwania na nie wynosił kilka-kilkanaście miesięcy. Wówczas wielu przedsiębiorców poszukiwało nowych form finansowania inwestycji i wynajem wówczas był atrakcyjną opcją – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Firmy produkcyjne wynajmują najczęściej

Z badania zleconego przez EFL wynika, że w ciągu ostatnich 3 lat 9 proc. mikro, małych i średnich firm wynajmowało pojazd firmowy. Najrzadziej z tego rozwiązania korzystali najmniejsi przedsiębiorcy zatrudniający do 9 pracowników (4 proc.), a najczęściej małe firmy (16 proc.). Wśród średnich odsetek jest na poziomie całego sektora (9 proc.).

Biorąc pod uwagę branże, najem ma najwięcej zwolenników w produkcji. Co czwarta firma z tego sektora wynajmuje pojazd (25 proc.). W przypadku transportu odsetek wynajmujących wynosi 16 proc., a w logistyce – 14 proc. Budownictwo, handel i usługi to branże, które jeszcze niespecjalnie przekonały się do wynajmu – tutaj odsetek korzystających z tego rozwiązania wynosi 5 proc. i mniej.
Podobnie jak teraźniejszość zapowiada się przyszłość. Z wynajmu w najbliższych 3 latach planuje korzystać co dziesiąta firma MŚP (10 proc.). I również to firmy produkcyjne (23 proc.), transportowe (16 proc.) i logistyczne (10 proc.) najczęściej składają taką deklarację.

Lista korzyści

Dzięki wynajmowi firmy mają więcej kapitału i czasu na prowadzenie podstawowej działalności, a mniej niespodzianek, które mogą je zaskoczyć w przyszłości. Tak można podsumować korzyści, jakie wiążą się z rozwiązaniem w postaci najmu. Z badania EFL wynika, że 32 proc. firm wskazało na brak obciążenia bilansu firmy i zdolności kredytowej, 31 proc. firm na opiekę serwisową przez cały czas trwania umowy, również 31 proc. firm na dostęp do pojazdu bez potrzeby angażowania środków na jego zakup oraz na fakt, że wypożyczane pojazdy są ubezpieczone i klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Biorąc pod lupę poszczególne branże – „co kraj to obyczaj”. Firmy transportowe najczęściej wskazują na brak obciążenia bilansu firmy i zdolności kredytowej (47 proc.), logistyczne na dostęp do pojazdu bez potrzeby angażowania środków na jego zakup (48 proc.), a produkcyjne na fakt, że wypożyczane pojazdy są ubezpieczone i klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów (29 proc.).

Przeczytaj również
Popularne