Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
efleetmanager

Maserati GranCabrio Folgore Tignanello. Coś dla amatorów czerwonego

Maserati GranCabrio Folgore to pierwszy w historii firmy i pierwszy na rynku elektryczny kabriolet. Trzy silniki o mocy 829 KM, przyspieszenie do setki 2,8 s. i prędkość maksymalna 290 km/h. Teraz specjalna wersja luksusowego auta powstała we współpracy z włoską firmą winiarską Marchesi Antinori.

Maserati GranCabrio Folgore zadebiutowało w ubiegłym roku. Teraz przyszła pora na pierwszą wersję specjalną auta, w których budowaniu włosi są przecież mistrzami. Maserati GranCabrio Folgore Tignanello to hołd dla uznanego czerwonego wina o tej samej nazwie oraz winnicy z ponad 600-letnią historią Tenuta Tignanello z Toskanii.

Aby stworzyć samochód, który ucieleśnia cechy i wartości tej szczególnej winnicy i tego szczególnego, Maserati zgłębiło historię ziemi, krzewów i owoców. Tak powstał wyjątkowy projekt zbudowany na specjalne zamówienie. Zmiany ograniczają się to kolorystyki, kompozycji i użytych materiałów wykończeniowych, bo reszta samochodu to dzieło inżynierów z Modeny.

Wyjątkowe wino

Dlaczego Tignanello jest tak wyjatkowe? Bo to pierwsze Sangiovese, które dojrzewało w beczkach, pierwszy współczesny blend ze szczepami, które do tej pory nie były kojarzone z Toskanią i jedno z pierwszych win w regionie Chianti Classico, w którym nie użyto białych winogron. Tignanello powstaje za to z połączenia Sangiovese, Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc.

Wino ma głęboką, rubinową barwę. W nosie wyczuwalna jest feeria zapachów czerwonych owoców – przede wszystkim truskawek, granatu, ale także moreli oraz wanilii, suszonych kwiatów z odrobiną czekolady oraz przypraw. Tłumacząc te aromaty na język kolorów, Maserati wybrało kasztanowy lakier, nazywając go Terra di Tignanello.

Kolor inspirowany jest glebą winnicy, ocieplony miedzianym burgundem przypominającym czerwone odcienie charakterystycznych beczek Tignanello. Obręcze oraz zaciski hamulcowe wykończone są w kolorze, odpowiednio, matowej i błyszczącej czerni, natomiast emblematy utrzymano w odcieniu miedzi z lśniącym logo Maserati. Z kolei miękki dach jest czarny.

Wyjątkowy wnętrze

Znacznie więcej detali kryje się we wnętrzu. Tapicerka wykonana jest z tkaniny Vegea do złudzenia przypominającej prawdziwą skórę. Wytwarzana z surowców pozyskiwanych w winnicach ozdobiona jest wielomateriałowym prążkowanym splotem w kolorach srebrnym i bordowym.

Panele w kabinie zdobi ciemne prawdziwe drewno wrzoścowe z laserowym grawerem, przypominającym nadruk wypalany na dębowych beczkach. Do tego elegancki haft łączący trójząb Maserati z jednym ze znaków rozpoznawczych Tignanello – słońcem, charakterystycznym elementem etykiety butelki zdobi zagłówki. Ten sam symbol został laserowo wycięty na tunelu centralnym, wraz z datami 1971–2021. To pierwszy oraz obecny rocznik Tignanello, akcentujący jubileusz 50-lecia wypuszczenia wina na rynek.

Sztuka dla wszystkich

Zbudowany na specjalne zamówienie kabriolet, stworzony został w ramach współpracy z Marchesi Antinori. 14 lipca zostanie wystawiony na aukcji w Kalifornii, podczas gali Arts for All na festiwalu w dolinie Nappa Valley. To jedna z głównych imprez charytatywnych związanych ze sztuką w USA. Być może nazwa imprezy „Sztuka dla wszystkich” jest nieco na wyrost. Ceny, jakie osiągają tam samochody, z pewnością nie są dla wszystkich.

Maserati GranCabrio Folgore Tignanello podobnie jak pozostałe eklektyczne kabriolety marki mają baterię o pojemności 83 kWh, co zapewnia zasięg 419-447 km. Cena bazowej wersji to niespełna 900 tys. zł. Jaka będzie cena wywoławcza jedynej na świecie odmiany Tignanello? Tego na razie nie wiadomo.

Przeczytaj również
Popularne