Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Trends

Kia PV5 ma zrewolucjonizować segment lekkich dostawczaków. Czym?

Przede wszystkim modułową i łatwo adaptowalną konstrukcją. Docelowo rodzina aut PVB ma być duża. To aż trzy modele: 1, 5 i 7. Na początek jednak dostępny będzie średniak, czyli model PV5 w dwóch odmianach: osobowej i dostawczej.

Kia PV5 to średniej wielkości furgonetka. Coś na kształt Volkswagena Multivana i Forda Transita, tylko znacznie bardziej nowoczesny w designie no i z elektrycznym napędem. Ale podobnie jak pozostałe auta tego segmentu tylne drzwi są rozsuwane. Kształt dość pudełkowy no i możliwości wyboru wersji osobowej, dostawczej lub do zabudowy.

Pierwszy produkcyjny model, który debiutuje w ramach globalnej strategii biznesowej Kia Platform Beyond Vehicle (PBV). Jak twierdzi Kia, auto zapewnia niespotykane dotąd wykorzystanie przestrzeni za sprawą innowacyjnych modułów, dzięki którym oferuje elastyczność zabudowy.

PV5 docelowo oferowana będzie w trzech wersjach nadwozia – Passenger, Cargo i Chassis Cab. Podobnie jak wszystkie przyszłe modele marki Kia z rodziny PBV, PV5 wykorzystuje technologię stosowaną w samochodach elektrycznych marki. To platforma E-GMP.S, która ze względu na konstrukcję przypomina elektryczną deskorolkę i umożliwia łączenie z nią różnych typów nadwozi. Właśnie to ma być największą rewolucją i dlatego na tej samej platformie zostaną skonstruowane pozostałe modele z rodziny PBV.

E-GMP z „es”

Platforma dla elektrycznych samochodów dostawczych Electric-Global Modular Platform for Service (E-GMP.S) to w gruncie rzeczy zmodyfikowana i znana z osobówek platforma E-GMP. Podstawą tej innowacji jest „Zintegrowana Architektura Modułowa” (IMA), która standaryzuje podstawowe komponenty, takie jak akumulatory i silniki. To podejście usprawnia rozwój samochodów, obniża koszty i ostatecznie zwiększa konkurencyjność na rynku.

Nowoczesne auta stały się niezwykle złożone. Dzięki PV5 Kia połączyła wiele najnowocześniejszych technologii, aby uprościć życie użytkowników w zakresie mobilności.

Uczyni to ich potrzeby transportowe znacznie łatwiejszymi niż dotychczas i pozwoli im skupić się na realizacji nie tylko celów biznesowych, ale również spełnianiu swoich pasji — mówi Ho Sung Song, Prezes i Dyrektor Generalny marki Kia.

Jak puzzle

Tzw. Flexible Body System to innowacyjna technologia, która umożliwia modułowy montaż elementów nadwozia, podobny do układania puzzli. Pozwala to skutecznie odpowiadać na zróżnicowane potrzeby klientów, oferując standardowe modele, w tym wersje Passenger, Cargo, Chassis-Cab, WAV (Wheelchair Accessible Vehicle) i Family. Ale Kia ma też oferować modele w specjalnych wersjach zabudowy jak Crew, Drop Side, Box Van, Freezer Box, Prime (model oparty na wersji Passenger) i Light Camper.

Modułowość platformy oznacza także znane z osobówek napędy, ale zróżnicowane pod względem zabudowy, gwarantujące podobne osiągi i komfort.

Specjalna fabryka

Aby zoptymalizować produkcję, Kia uruchomiła specjalną fabrykę pojazdów typu PBV znaną jako „EVO Plant”. W fabryce tej stosuje się elastyczny i wydajny proces produkcji, który wykorzystuje zarówno systemy przenośnikowe, jak i oparte na komórkach. Kia planuje również utworzenie centrum produkcji zabudów, aby dostarczać pojazdy na zamówienie. Celem jest oszczędzenie klientom czasu i pieniędzy przy jednoczesnej minimalizacji odpadów. Centrum to będzie dostarczać wysokiej jakości przebudowane samochody w pełni objęte gwarancją marki Kia.

Kia zastosowała w pojazdach typu PBV system informacyjno-rozrywkowy oparty na systemie operacyjnym Android Automotive (AAOS), aby zaoferować maksymalnie szeroki zakres usług aplikacji i poprawić użyteczność dla partnerów biznesowych.

PV5 razy trzy

Jakie są główne różnice między poszczególnymi wersjami Kia PV5? Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że najkrótsza odmiana na PV5 ma długość 4525 mm a wersja long 4695 mm.

Odmiana Passenger ma trzy rzędy siedzeń, które można dowolnie konfigurować. Cargo (z wysokim dachem) oferuje przestrzeń ładunkową o pojemności do 5,1 m³, z dostępnymi wersjami nadwozia – standardowym, przedłużonym i z wysokim dachem. Opcjonalny system montażu ładunku L-track z szynami i dowolnie konfigurowanymi mocowaniami zapewnia wszechstronność, a funkcja V2L zwiększa funkcjonalność. Z kolei Chassis Cab to podwozie z podwójną kabiną przeznaczone do dalszej zabudowy. Auto w tej wersji wykorzystuje przednią część PV5 Cargo i zostało opracowane tak, aby obsługiwać różnorodne konfiguracje zabudowy – od modeli Drop Side do Freezer Box.

Napęd

Jakie są wersje akumulatorów i układów napędowych do Kia PV5? Do wszystkich wersji PV5 będzie oferowany akumulator NCM o pojemności 51,5 lub 71,2 kWh. Dodatkowo w wersji Cargo będzie można zamówić mniejszą baterię (LFP) - 43,3 kWh. Zasięg? Do 400 km w zależności od specyfikacji. We wszystkich wersjach będzie też ten sam silnik, z przodu o mocy 163 KM i 250 Nm moment obrotowy.

Jak w osobówce?

Każde PV5 ma 7-calowy cyfrowy zestaw wskaźników i 12,9-calowy ekran dotykowy systemu multimedialnego. System multimedialny jest oparty na systemie Android Automotive OS, z dostępem do sklepu z aplikacjami, które umożliwiają korzystanie z aplikacji biznesowych. Bezprzewodowe aktualizacje Over-the-Air (OTA) znane z osobowych modeli Kii, zapewniają dostęp do najnowszej specyfikacji systemu, a funkcja Vehicle-to-Load (V2L) dodatkowo zwiększa możliwości użytkowników i wszechstronność samochodów elektrycznych.

Kia PV5 jest również wyposażona w technologię Digital Key 2.0 (NFC+BLE+UWB), która znacząco ułatwia dostęp do samochodu.

Sprzedaż

Sprzedaż PV5 rozpocznie się w Korei i Europie w drugiej połowie 2025 roku. Produkcja modeli z zabudową rozpocznie się na przełomie 2025 i 2026 roku a przyjmowanie zamówień rozpocznie się już w pierwszej połowie tego roku. Cena? Na razie nie jest znana.

Przeczytaj również
Popularne