Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Trends

Hyundai określa kroki, które przyśpieszą przejście na wodór

hyundai

  • Podczas spotkania Rady Wodorowej w Paryżu, Wiceprezes Chung określił trzy najważniejsze kroki, by przyspieszyć transformację społeczeństwa w społeczeństwo wodorowe
  1. Obniżenie kosztów, dzięki innowacjom technologicznym
  2. Stworzenie kompleksowego systemu zarządzania bezpieczeństwem wodoru
  3. Podjęcie działań wspierających zastosowanie wodoru na szeroką skalę
  • Wiceprezes Chung pochwalił ciężką pracę i zaangażowanie członków Rady, uznając ich wspólny wysiłek na rzecz promocji wodoru
  • Po spotkaniu Rady, Euisun Chung wziął udział w szczycie Choose France, który odbywał się tego samego dnia w pałacu w Wersalu

 

Trzy kroki

20 stycznia w Paryżu, podczas trzeciego rocznego spotkania Rady Wodorowej, Wiceprezes Hyundai Motor Group i współprzewodniczący Rady Wodorowej, Euisun Chung określił trzy najważniejsze kroki, by przyspieszyć transformację społeczeństwa w społeczeństwo wodorowe.

 

Nie ma drogi na skróty

Euisun Chung otworzył spotkanie podkreślając, że „nie ma drogi na skróty do stworzenia społeczeństwa wodorowego przyszłości” oraz, że niezbędne jest ustanowienie szczegółowego planu transformacji dla poszczególnych sektorów i kolejnych etapów rozwoju branży. Zalecił wykonanie trzech najważniejszych kroków: obniżenie kosztów, dzięki innowacjom technologicznym, stworzenie kompleksowego systemu zarządzania bezpieczeństwem wodoru oraz podjęcie działań wspierających zastosowanie wodoru na szeroką skalę.

 

Krok pierwszy

Krok pierwszy, czyli redukcja kosztów, będzie możliwy, dzięki innowacjom technologicznym we wszystkich sektorach przemysłu wodorowego. Aby w pełni wykorzystać potencjał wodoru jako alternatywy dla paliw kopalnych, należy poszukiwać nowych, kreatywnych sposobów obniżania kosztów w krótkim okresie w całym łańcuchu wartości: produkcji, magazynowaniu, dystrybucji oraz zastosowaniu.

Wiceprezes Chung podkreślił także potrzebę stworzenia kompleksowego systemu zarządzania bezpieczeństwem wodoru, by przekonać opinię publiczną, że wodór jest całkowicie bezpieczny.

 

Wizje społeczeństwa wodorowego

Rządy  i decydenci powinni promować korzyści i możliwości wodoru oraz wizję społeczeństwa wodorowego. Jest to zgodne z przesłaniem wyrażonym przez współprzewodniczącego w ostatnim wywiadzie dla Rady Wodorowej. Euisun Chung zapowiedział, że Rada będzie nadal współpracować z regionalnymi i krajowymi stowarzyszeniami wodorowymi w celu analizy obecnie obowiązujących przepisów oraz dostępnych technologii i aby na tej podstawie sugerować konkretne rozwiązania polityczne i technologiczne.

W swoim przemówieniu Wiceprezes Chung pochwalił ciężką pracę i zaangażowanie członków Rady, uznając ich wspólny wysiłek na rzecz promocji wodoru.

Zaledwie trzy lata od powstania Rady Wodorowej możemy być dumni z naszych dotychczasowych osiągnięć. Dzisiaj ocenimy nasze dokonania i zastanowimy się nad dalszą strategią na ten rok i kolejne lata.

Euisun Chung

 

Nowy raport: koszty wodoru gwałtownie spadną i to wcześniej, niż zakładano

Rada Wodorowa opublikowała nowy raport zatytułowany Ścieżka do konkurencyjności wodorowej: perspektywa kosztowa, pokazujący, że w ciągu następnej dekady, a więc wcześniej niż oczekiwano, koszty rozwiązań wodorowych gwałtownie spadną.

Dzięki rosnącej skali produkcji i dystrybucji przewiduje się, że do 2030 roku koszty różnych zastosowań wodoru spadną nawet o 50 procent. Dzięki temu wodór stanie się konkurencyjny cenowo wobec alternatyw niskoemisyjnych, a nawet wobec rozwiązań konwencjonalnych.

Raport, zamówiony przez Radę Wodorową i przygotowany przez McKinsey & Company we współpracy z E4tech, został opracowany w oparciu o dokładną analizę aż 25 000 punktów danych, pozyskanych od 30 firm reprezentujących pełen łańcuch wartości wodoru w czterech kluczowych regionach (Stany Zjednoczone, Europa, Japonia/Korea i Chiny). Niezależna grupa ekspertów branżowych również dokonała przeglądu tych danych.

Raport wskazuje na spodziewane obniżenie kosztów w przypadku ponad 20 różnych zastosowań wodoru, takich jak transport dalekobieżny i ciężki, ogrzewanie przemysłowe oraz bilansowanie systemu elektroenergetycznego. Obszary te odpowiadają za około 15 procent globalnego zużycia energii, jest to więc wymierna szansa.

 

Według raportu możliwość obniżenia kosztów!

• spadających kosztów wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych;

• wydajniejszego wykorzystania infrastruktury systemu dystrybucji;

• zwiększonej produkcji.

Aby skorzystać z tej szansy, konieczne będzie opracowanie i wdrożenie programów wsparcia w najważniejszych regionach geograficznych, a także inwestycyjne w wysokości około 70 miliardów USD w okresie do 2030 roku. Chociaż suma ta jest znaczna, to stanowi ona mniej niż 5 procent rocznych światowych wydatków na energię. Dla porównania wsparcie udzielone na odnawialne źródła energii w 2019 roku w Niemczech wyniosło w przybliżeniu 30 miliardów USD.

Przyszłość czystej energii opartej o wodór jest bliższa, niż nam się wydaje. Branże ciężko pracowały nad określeniem pozostałych do rozwiązania wyzwań. Przedstawiony raport pokazuje, co mamy do zrobienia i określa jasną ścieżkę działań na przyszłość. 2020 to początek nowej ery w dziedzinie energii: wodór ma realny potencjał, by stać się częścią globalnego systemu energetycznego. Możemy spodziewać się niższej emisji, wyższego poziomu bezpieczeństwa i elastycznego zastosowania. To zapowiada dekadę wodoru.

Benoit Potier,
Prezes i Dyrektor Generalny Air Liquide oraz współprzewodniczący Rady Wodorowej.  

 

 

Rada Wodorowa ma nadzieję, że wyniki raportu nie tylko zwiększą świadomość społeczeństwa w kwestii potencjału wodoru w codziennym życiu, ale także obalą mit, że gospodarka wodorowa jest nieosiągalna ze względu na koszty. Jeśli mamy osiągnąć globalne cele klimatyczne do połowy wieku i czerpać korzyści z wodoru, teraz jest czas na działanie.

Euisun Chung

Raport został przedstawiony w obecności ponad 80 prezesów i innych osób na wysokich stanowiskach, podczas dorocznego spotkania Rady Wodorowej, odbywającego się obok zorganizowanego przez prezydenta Francji Emmaunela Macrona szczytu Choose France oraz Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

 

Euisun Chung na szczycie Choose France i Światowym Forum Ekonomicznym

Po trzecim dorocznym spotkaniu Rady Wodorowej, Euisun Chung wziął udział w szczycie Choose France, który odbywał się tego samego dnia w pałacu w Wersalu. Jest to inicjatywa rządu francuskiego mająca na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestycji.

Na szczyt zaproszono w tym roku ponad 190 światowych liderów biznesu, obecny był prezydent Francji Emmanuel Macron oraz inni członkowie rządu francuskiego, w tym premier, najważniejsi ministrowie i przedstawiciele regionalni.

Wiceprezes Chung wziął także udział w Światowym Forum Ekonomicznym 2020 w Davos, które odbyło się w dniach 21–24 stycznia pod hasłem „Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata”. Pan Chung został również zaproszony na tegoroczne International Business Council (IBC) Winter Meeting.

Przeczytaj również
Popularne