Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Shell

Ceny paliw w Polsce – za co płacimy i jak wypadamy na tle Europy?

Od początku 2021 r. cena benzyny Pb95 wzrosła z 4,60 do około 5,30 zł. Na jej wzrost wpływ mają zarówno wahania na światowych rynkach ropy naftowej i osłabienie kursu złotego, jak i opłaty dodatkowe. Stanowią one aż 58% kosztów zakupu 1 litra benzyny bezołowiowej.

Cena 1 l benzyny Pb95 jest w ostatnim czasie najwyższa od 7 lat. Eksperci rankomat.pl przeanalizowali, co ma wpływ na koszt tankowania w Polsce, a także gdzie jest ono najdroższe. Porównali również, ile litrów paliwa mogą kupić mieszkańcy 28 krajów Europy za średnie miesięczne wynagrodzenie netto.

Ceny benzyny są uzależnione od lokalizacji oraz indywidualnej polityki stacji paliw. W ostatnim czasie najwięcej za zatankowanie 1 l bezołowiowej PB95, płacą kierowcy z województwa mazowieckiego i dolnośląskiego (średnio 5,34 zł). Natomiast najtańsze paliwo można kupić w łódzkim (5,20 zł).

W ostatnim okresie ceny paliw na polskich stacjach są najwyższe od 7 lat. Jednak taniej niż w Polsce 1 l benzyny Pb95 (średnio 5,27 zł), można kupić jedynie w Słowenii (4,58 zł), Bułgarii (4,89 zł), Rumunii (5,11 zł) i na Węgrzech (5,26 zł). Z kolei zdecydowanie najwięcej na zatankowanie samochodu muszą wydać kierowcy z Holandii (8,42 zł)

Materiał jest częścią raportu RanKING, w którym eksperci porównywarki rankomat.pl podsumowują, jak kształtowały się średnie składki obowiązkowych polis w minionym kwartale m.in. ze względu na:

  • wiek i miejsce zamieszkania kierowcy,
  • parametry ubezpieczanego pojazdu,
  • stan cywilny właściciela auta,
  • historię bezszkodowej jazdy.

RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce. Dzięki temu może analizować zmiany z największą dokładnością ze wszystkich porównywarek ubezpieczeń. To jedyna tego typu publikacja w Polsce.

 

Rankomat

Przeczytaj również
Popularne