Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
UTA

Orlen przejmuje Lotos

Komisja Europejska zatwierdziła warunkowo przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. Warunkiem zgody jest sprzedaż 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos i 80 proc. stacji.

 

Potwierdziły się informacje Business Insider Polska z poniedziałku. KE poinformowała, że daje zielone światło na fuzję Orlenu z Lotosem. Są jednak pewne warunki.

KE oczekuje sprzedaży sprzedaży 30 proc. udziałów rafinerii Lotos, a także 389 stacji detalicznych w Polsce, czyli około 80 proc. sieci Lotos. Orlen zobowiązał się ponadto do uwolnienia większości mocy zarezerwowanych przez Lotos w niezależnych magazynach, w tym pojemności zarezerwowanej na największym w Polsce terminalu przywozu paliwa drogą morską.

Fuzja Orlenu z Lotosem

- Przed nami rozmowy z potencjalnymi partnerami dotyczące wdrożenia środków zaradczych. Będziemy negocjować przede wszystkim atrakcyjną wymianę aktywów. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani, mamy ustalony plan działania, aby w przyszłości maksymalnie móc wykorzystać synergie wynikające z tego przejęcia – powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

 

Co ważne, Lotos zachowa pełną odrębność podatkową. "To oznacza dalsze wpływy do budżetu miasta Gdańsk na takich samych zasadach jak obecnie. Siedziba spółki pozostanie w Gdańsku i tu, tak jak do tej pory, będą trafiać wpływy z tytułu podatku CIT. Podobnie będzie z podatkami od nieruchomości" - czytamy.

W komunikacie podano, że konsolidacja Lotosu i Orlenu oznacza większe możliwości finansowe na realizację dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów, projektów inwestycyjnych, np. planowanej inwestycji w budowę morskich farm wiatrowych. "Fuzja to także szansa dla obu firm na wejście w nowe obszary działalności i jeszcze szybsze rozwijanie tych, w których są już aktywne" - ocenił Orlen.

KE daje zielone światło na fuzję Orlenu z Lotosem

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen zainicjowano w lutym 2018 r., podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

W kwietniu 2018 r. w Grupie Lotos rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia.

W lipcu 2019 roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na koncentrację, a pod koniec sierpnia 2019 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN Orlen a Skarbem Państwa i Grupą Lotos określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.

Po zgodzie Komisji Europejskiej na fuzję w pierwszym etapie odbędzie się odkup przez Orlen prawie 33 proc. akcji Lotosu od Skarbu Państwa. W drugim kroku ma nastąpić wezwanie do progu 66 proc. akcji. Docelowo Orlen mógłby przejąć 100 proc. akcji Lotosu

Organy antymonopolowe Unii Europejskiej zaznaczały wcześniej, że przejęcie może prowadzić do podwyżki cen i zmniejszenia konkurencji na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. PKN Orlen przekazał Komisji Europejskiej w odpowiedzi propozycje, które mają zmniejszyć zagrożenie monopolem.

Komisja Europejska na przekazanie decyzji w sprawie przejęcia Lotosu przez PKN Orlen miała czas do 22 lipca.

żródło: Business Insider Polska

Przeczytaj również
Popularne