Obecnie trudno obyć się bez samochodu, również przedsiębiorcom. Jeśli planujesz zakup pojazdu na firmę, dowiedz się, z jakimi kosztami musisz się liczyć. Kwota nabycia auta jedynie otwiera listę wydatków. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące kosztów związanych z nabyciem samochodu firmowego.
Kiedy kupujesz samochód firmowy, oczywiste jest, że musisz liczyć się ze sporym wydatkiem. Jego wysokość zależy oczywiście od modelu auta, tego, jakie będzie jego wyposażenie oraz czy zdecydujesz się na pojazd nowy, czy używany. Do ceny samochodu należy też doliczyć opłatę za rejestrację. Jeśli korzystasz z leasingu, może okazać się, że konieczne będzie też uiszczenie należności za obsługę umowy leasingowej. Powiedzmy sobie jednak wprost: zarówno opłata rejestracyjna, jak i leasingowa nie nadszarpną firmowego budżetu.
O wiele większym wydatkiem jest natomiast ubezpieczenie. Auto firmowe, tak samo jak prywatne, musi być objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Głównym celem tego ubezpieczenia jest ochrona finansowa właściciela pojazdu, gdy kierowca spowoduje wypadek lub kolizję. OC pokrywa koszty naprawy uszkodzonego mienia innych osób, wydatki związane z leczeniem i rehabilitacją osób poszkodowanych w wypadku oraz odszkodowania za utratę zdrowia lub życia osób trzecich.
Konieczność wykupienia ubezpieczenia OC samochodu na firmę jest regulowana art. 23 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. Ochronę musisz posiadać przez cały okres użytkowania pojazdu.
Nieco inaczej wygląda sprawa z ubezpieczeniem AC, czyli Autocasco. Jest ono dobrowolne, co oznacza, że w żaden sposób nie reguluje go obowiązujące prawo. AC jest wypłacane właścicielowi pojazdu w chwili, kiedy dojdzie do obniżenia wartości pojazdu. Ale uwaga! Autocasco zwykle jest koniecznością, kiedy korzystasz z leasingu lub kredytu. Dlaczego? Ponieważ jest zabezpieczeniem dla leasingodawcy albo firmy udzielającej kredytu.
Do dobrowolnych ubezpieczeń można zaliczyć także NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, oraz GAP. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wydatków związanych z zakupem auta na cele biznesowe, przeczytaj artykuł na Firmove.pl o kosztach i ubezpieczeniu samochodu firmowego.
To zupełnie zrozumiałe, że przedsiębiorcy lubią zyski i nie przepadają za kosztami. Te z tytułu ubezpieczeń mogą stanowić naprawdę spore obciążenie. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby ubezpieczenie samochodu w firmie było jak najtańsze. Pierwszym krokiem jest porównanie ofert różnych ubezpieczycieli. Świetnym narzędziem do tego są porównywarki ubezpieczeń. Pamiętaj jednak, że w przypadku ochrony auta firmowego warto czasem sięgnąć po indywidualne oferty, które mogą okazać się korzystniejsze.
Nie obawiaj się negocjowania warunków ubezpieczenia. To nic nie kosztuje, a czasem może zaowocować nie tylko korzystniejszą ceną ubezpieczenia auta firmowego, ale również korzystniejszymi warunkami związanymi z zakresem ochrony.
Pamiętaj także o tym, aby zainwestować w odpowiedni pojazd, który nie generuje bardzo wysokich kosztów ubezpieczenia. Zwróć uwagę na pojemność silnika i zainwestuj w solidne systemy zabezpieczeń przed kradzieżą. Podpowiadamy, że wiele firm oferuje preferencyjne ceny ubezpieczenia samochodu elektrycznego w firmie.
Nie zapominaj o tym, że na wysokość ubezpieczenia pracuje też sam kierowca. Bezpieczna i odpowiedzialna jazda owocuje wyższymi zniżkami. A to oznacza, że koszt wykupienia ochrony auta jest coraz niższy.