Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
MAN

Kiedy sprawdzi się ubezpieczenie floty samochodowej?

Dysponujesz kilkoma lub większą liczbą pojazdów w firmie? Prowadzisz przedsiębiorstwo spedycyjne lub transportowe? Ubezpieczenie floty samochodowej w ramach jednej polisy zapewni Ci nie tylko kompleksową ochronę wszystkich aut w korzystnej cenie, ale także wygodę w opłacaniu składek! Dzięki objęciu floty zbiorczą polisą, przedsiębiorstwa nie muszą ubezpieczać każdego samochodu osobno. Sprawdź, czym dokładnie jest ubezpieczenie flotowe i jakie warunki musisz spełnić, by z niego skorzystać!

 

Czym jest ubezpieczenie floty samochodowej? 

Ubezpieczenie floty samochodowej to rodzaj polisy komunikacyjnej, która chroni grupę pojazdów należących do jednego właściciela lub firmy. Z takiej ochrony ubezpieczeniowej korzystają firmy posiadające minimum kilka pojazdów. Zbiorcza polisa umożliwia zabezpieczenie całej floty samochodowej jedną umową w tym samym czasie. Ubezpieczenie floty pojazdów często okazuje się dla właścicieli firm bardziej ekonomiczne i komfortowe niż zakup indywidualnej ochrony dla każdego pojazdu osobno. 

 

Warto wiedzieć! 

Kupując polisę flotową, w ramach jednej umowy można ubezpieczyć zbiorczo wszystkie pojazdy niezależnie od tego, czy będą to samochody osobowe, ciężarowe czy inne. Dzięki temu polisa może okazać się znacznie tańsza niż w przypadku zakupu indywidualnych ubezpieczeń dla każdego z nich. 

 

Kto może skorzystać z ubezpieczenia floty pojazdów? 

Ubezpieczenie floty pojazdów może być dedykowane różnym podmiotom, takim jak firmy transportowe i spedycyjne, przedsiębiorstwa komunikacyjne, instytucje publiczne, agencje rządowe, ale także osobom prywatnym dysponującym większą liczbą pojazdów. Mogą z niego skorzystać również podmioty zarządzające cudzymi flotami. Taka polisa jest kierowana do wszystkich, którzy chcą chronić posiadane auta jedną umową ubezpieczeniową, zapewniając kompleksową ochronę dla całej floty.

 

Ubezpieczenie flotowe – od ilu aut można kupić polisę?

Jednym z podstawowych pytań o ubezpieczenie flotowe jest to, od ilu aut można skorzystać z takiej polisy. Towarzystwa mogą różnie definiować flotę pojazdów, dlatego warto zapoznać się z polityką konkretnej firmy. Zwykle ubezpieczenie flot samochodowych jest dedykowane firmom, które użytkują i deklarują do ubezpieczenia co najmniej 5 pojazdów, choć nie jest to sztywną regułą. 

Porównując propozycje towarzystw, można znaleźć też oferty, gdzie za flotę uznaje się dopiero 10-20 aut. Na szczęście polityka ubezpieczycieli staje się z czasem coraz bardziej elastyczna, dlatego nawet jeśli posiadamy w firmie tylko kilka pojazdów, z powodzeniem znajdziemy na rynku dopasowaną do naszych potrzeb ofertę. Warto jednocześnie pamiętać, że im więcej samochodów liczy flota, tym większa szansa na wynegocjowanie atrakcyjnych stawek, choć oczywiście nie jest to jedyne kryterium determinujące koszt takiej polisy. 

 

Co może obejmować ubezpieczenie floty pojazdów?

Ubezpieczenie flotowe to polisa komunikacyjna obejmująca ochroną wszystkie pojazdy wraz z ich wyposażeniem. W zależności od indywidualnych potrzeb możesz zdecydować się na zakup samego OC lub wybrać pełen pakiet polisowy złożony z kilku ubezpieczeń komunikacyjnych. W jego skład mogą wchodzić następujące elementy: 

 • Ubezpieczenie OC (odpowiedzialność cywilna posiadaczy pojazdów mechanicznych)

 • Zielona Karta,

 • Autocasco (AC)

 • Pomoc prawna 

 • Ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) 

 • Ubezpieczenie assistance z wybranym zakresem terytorialnym

 • Ochrona szyb, opon i innych części pojazdu lub jego wyposażenia

 

W ramach ubezpieczenia floty możesz różnicować też składniki oferty w dostosowaniu do potrzeb konkretnego typu posiadanego pojazdu. Jeśli zależy Ci na innym typie ochrony dla każdego z aut, negocjuj warunki umowy z towarzystwem. Polisy flotowe bywają często bardzo elastycznymi ofertami, dlatego bez problemu zabezpieczysz nimi m.in. samochody  osobowe, ciężarowe, dostawcze, motocykle, czy też inne specjalistyczne pojazdy. Dzięki temu zapewnisz każdemu z nich optymalną ochronę. 

 

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie flotowe?

Polisy flotowe przynoszą wiele korzyści związanych przede wszystkim z niższą ceną i wygodniejszą kontrolą zawartej umowy zbiorczej. Jeżeli zatem posiadasz w swojej firmie minimum 5 pojazdów, rozważ ubezpieczenie ich jako floty samochodowej. Oto podsumowanie najważniejszych korzyści tego rozwiązania: 

 1. Wiele towarzystw zaoferuje Ci możliwość negocjacji składki i warunków ubezpieczenia flotowego.

 2. Oszczędzisz czas, podpisując zbiorczą umowę generalną dla wszystkich pojazdów z jednym towarzystwem. 

 3. Nie musisz szukać osobno najkorzystniejszej oferty dla każdego Twojego pojazdu i angażować się w proces porównywania najlepszych składek ubezpieczeniowych.

 4. Nie musisz martwić się o swoją dotychczasową szkodowość – ubezpieczenie flotowe również w takiej sytuacji dopuszcza możliwość negocjacji zarówno warunków ubezpieczenia, jak i składki.

 5. W przypadku nowo nabywanych pojazdów z góry wiesz, ile zapłacisz za polisę. Nie musisz przechodzić przez proces poszukiwania ofert dla każdego z nich. 

 6. Podpisując umowę generalną, zyskujesz możliwość zaplanowania budżetu firmowego na tak istotny wydatek, jakim jest ubezpieczenie pojazdów. 

 

Ubezpieczenie floty samochodowej – dowiedz się więcej! 

Ubezpieczenie floty samochodowej najbardziej przydatne okazuje się w przypadku firm transportowych i spedycyjnych. Przy prowadzeniu tego typu działalności, każdy dzień przestoju w razie wystąpienia szkody może skutkować dużymi stratami finansowymi. Posiadając polisę flotową, właściciel firmy zyskuje wówczas kompleksowe wsparcie towarzystwa. Więcej informacji na temat ubezpieczenia floty pojazdów znajdziesz w tym artykule: https://cuk.pl/porady/czym-jest-ubezpieczenie-floty. ← Wejdź w link i sprawdź szczegóły zagadnienia. 

 

Przeczytaj również
Popularne