Efektywne zarządzanie firmą rozpoczyna się od pozyskiwania i analizy danych oraz wdrażania optymalnych rozwiązań telematycznych. Dzięki temu możliwe są kolosalne oszczędności. Np. 2,5 mln zł rocznie i to tylko na paliwie.
Telematyka stała się istotnym narzędziem w sektorze transportu, spedycji i logistyki (TSL). Jak wskazuje Webfleet, efektywne zarządzanie firmą rozpoczyna się od pozyskiwania i analizy danych oraz wdrażania optymalnych rozwiązań telematycznych.
Telematyka zapewnia bieżący dostęp do istotnych danych o pojazdach, co umożliwia menadżerom floty podejmowanie właściwych decyzji oraz wprowadzanie znaczących usprawnień. W firmach transportowych każdego dnia generowane są ogromne ilości informacji dotyczących tras, przebiegów, stylu jazdy, postojów oraz zużycia paliwa. Dane te stanowią podstawę sprawnego zarządzania firmą i podejmowania odpowiednich decyzji biznesowych – mówi Dariusz Terlecki, Regional Director Poland & EE, Webfleet.
Grupa Transportowa od ponad 25 lat świadczy kompleksowe usługi transportowo-logistyczne, dopasowane zarówno do potrzeb podmiotów działających na rynkach lokalnych, jak również przedsiębiorstw działających w skali międzynarodowej. Systematycznie udoskonala usługi w obszarze spedycji, transportu krajowego i transportu międzynarodowego, logistyki i magazynowania, organizowania przepraw promowych oraz adaptowania infrastruktury informatycznej i systemów do dynamicznie postępujących wymagań branżowych.
Firma obecnie posiada ponad 100 ciągników w ramach floty własnej oraz 350 nowoczesnych naczep różnego typu.
Dużym wyzwaniem dla firmy był brak scentralizowanego systemu, który gromadziłby niezbędne dane dotyczące całej floty w jednym miejscu i prezentował wszystkie te informacje w przejrzysty sposób. Analiza danych o flocie, uzyskanych z zastosowanego systemu Webfleet to jeden z kroków milowych do lepszego zarządzania i optymalizacji floty. Pomaga w lepszym zrozumieniu funkcjonowania floty pojazdów jako całości, umożliwia podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych, zwiększenie wydajności oraz obniżenie kosztów operacyjnych.
Decyzja o wyborze rozwiązań Webfleet była podyktowana potrzebą pełnej kontroli nad flotą pojazdów oraz optymalizacji procesów zarządzania transportem. Dążąc do maksymalizacji naszej efektywności logistycznej wiedzieliśmy, że musimy wybrać sprawdzone i kompleksowe rozwiązania dla floty, które zaoferował właśnie Webfleet – mówi Kamil Smużyński, Kierownik Floty Własnej.
Najwyższym priorytetem dla Grupy Transportowej jest wysoka jakość świadczonych usług oraz satysfakcja klientów. Dzięki funkcji optymalizacji tras firmie udało się poprawić wydajność pracy i określać bardziej wiarygodne czasy przybycia, co wpłynęło na wzrost zadowolenia klientów. Ponadto lepsze zarządzanie i płynna komunikacja z kierowcami umożliwiły szybsze reagowanie na zmieniające się warunki na drodze i potrzeby klientów.
Przejrzysty wgląd we wzorce zużycia paliwa podczas każdej podróży i profesjonalna nawigacja pozwoliły na znaczące obniżenie kosztów paliwa i konserwacji pojazdów. Nasi kierowcy spędzają mniej godzin w trasie. Docierają do celu szybciej i bezpieczniej. Czas jazdy skrócił się o 14% porównując rok 2022 z 2023. Zużycie paliwa spadło o 13%. W naszym przypadku to oszczędności rzędu 2,5 mln zł rocznie. Oznacza to, że jesteśmy w stanie zrealizować nasze cele oszczędzając przy tym czas i pieniądze – dodaje Kamil Smużyński.
Aktualne i historyczne dane archiwizowane na platformie Webfleet, dotyczące zużycia paliwa umożliwiają obserwację trendów i anomalii. Automatyczne raporty porównują zużycie paliwa w czasie i pozwalają zidentyfikować nietypowe zdarzenia. Wykorzystanie tych informacji pomaga w optymalizacji kosztów operacyjnych.
Dzięki Webfleet mamy natychmiastowy dostęp do istotnych informacji o naszej flocie, co pozwala nam analizować trendy na przestrzeni czasu oraz podejmować lepsze, bardziej świadome decyzje biznesowe. Wszystkie uzyskane dane wykorzystujemy do planowania wydajniejszych operacji oraz dostosowania się do nowych, nieoczekiwanych sytuacji – podsumowuje Kamil Smużyński.