Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
UTA

Najpopularniejsze kolory samochodów w 2020 roku

Axalta opublikowała 68 doroczny Globalny Raport Popularności Kolorów Samochodów, w którym prezentuje najpopularniejsze kolory samochodowe w ujęciu globalnym oraz w podziale na poszczególne regiony świata.

Więcej niż co trzeci nowy samochód rejestrowany na świecie ma kolor biały 38%. Wśród nich klasyczny biały kolor miało 27% pojazdów a perłowy 11%. Lakier biały ma niekwestionowaną pozycję lidera od 2011 roku. Na ten wynik wpłynęły jednak przede wszystkim klienci azjatyccy. W tym regionie 48% nowych pojazdów ma właśnie biały lakier, w Afryce 46%, a w Ameryce Północnej 41%.

Drugim najpopularniejszym globalnie lakierem był czarny – 19%. Czysty czarny lakier miało jednak tylko 5% pojazdów. Pozostałe 14% miało różne odcienie czerni, w tym metalizowane i perłowe.

Od lat umacnia swoją globalną pozycję lakier szary. Zajmuje on trzecie miejsce z udziałem 15%. Przypomnijmy, że jeszcze rok wcześniej udział ten wynosił 13%.

Czwarte miejsce, co może być zaskoczeniem, ma lakier srebrny, z udziałem 9%. To najmniejszy udział od 11 lat.

Inaczej przedstawia się sytuacja jeśli spojrzymy na Europę. Tu najpopularniejszym lakierem w samochodach jest szary, z udziałem 25%. To o 1 pkt. pr. więcej niż rok wcześniej. Szczególny wzrost zainteresowania tym lakierem nastąpił w segmencie samochodów kompaktowych (+5 pkt. pr.), dzięki czemu aż 29% samochodów segmentu C wyjeżdżało w kolorze szarym. Drugim najpopularniejszym w Europie kolorem jest czarny – 21%.

Raport o popularności kolorów powstaje na podstawie analizy danych z fabryk samochodowych za rok 2020 i odzwierciedla aktualne trendy rynkowe. Pierwszy raport na temat kolorów lakierów Axalta opublikowała w 1953 roku.

PD

Przeczytaj również
Popularne