Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kia Ceed odmłodzona

Trzecia generacja modeli z rodziny Kia Ceed przeszła facelifting. Model odróżnimy m.in. po nowym logo marki. Nowy Ceed spopularyzuje nowe logo marki Kia, odświeżonym pasie przednim. Garść nowinek dostrzeżemy także w systemie multimedialnym oraz systemach bezpieczeństwa.

Modele z rodziny Kia Ceed mają aż 28% udziału w sprzedaży marki Kia na europejskich rynkach. Nowa osłona wlotu powietrza do chłodnicy ma teraz kształt tygrysiego nosa. Modele PHEV mają zamkniętą osłonę chłodnicy z wykończeniem w kolorze czerni. Motyw inspirowany skrzydłami powtarza się również na dole zderzaka we wlocie powietrza, który zdobią chromowane listwy. Z tyłu, aby podkreślić prostotę nowego logo marki Kia, powierzchnia między zespolonymi lampami LED pozostała jednolita i mieści nowy emblemat marki. Do sportowego tylnego zderzaka dodano nowy czarny dyfuzor.

We wszystkich modelach z rodziny Kia Ceed wprowadzono nowe w pełni LED-owe reflektory ze światłami do jazdy dziennej. Światła do jazdy dziennej pełnią również funkcję kierunkowskazów. Ceed hatchback w wersjach GT-Line i GT ma z tyłu nowo zaprojektowane zespolone lampy LED, które składają się z aż 48 modułów w kształcie plastra miodu. Z boku w wyglądzie Ceeda uwagę zwracają nowe obręcze kół z lekkich stopów.

Kierowca ma przed oczami cyfrowy zestaw wskaźników o przekątnej 12,3 cala z ulepszoną grafiką. Do wyboru są uspokajająca kolorystyka i cztery motywy, które umożliwiają dostosowanie wyglądu zestawu wskaźników do własnych preferencji. W tym jeden, który zmienia ich wygląd w zależności od warunków pogodowych i pory dnia. Z boku zestawu wskaźników znajduje się centralnie umieszczony wyświetlacz o przekątnej 10,25 cala, za pomocą którego obsługuje się m.in. system multimedialny, nawigację oraz dostęp do telematyki i usług łączności.

W ramach liftingu gamę modeli Kia Ceed wyposażono również w oprogramowanie, które umożliwia użytkownikom zdalne łączenie się z samochodem za pośrednictwem aplikacji Kia Connect na smartfona i korzystanie za jej pośrednictwem z różnych funkcji.

Zmodernizowana gama modeli Kia Ceed oferuje wiodące w klasie nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygodę jazdy i system ułatwiający parkowanie, które należą do rozszerzonego pakietu systemów wspomagania kierowcy (ADAS – Advanced Driver Assistance Systems)

Ulepszone funkcje bezpieczeństwa obejmują między innymi, ostrzeżenie o pojazdach w martwym polu widzenia, które zastąpiono systemem aktywnego unikania kolizji. Po uruchomieniu kierunkowskazu w celu sygnalizacji zmiany pasa ruchu, jeśli istnieje ryzyko kolizji z pojazdem znajdującym się z boku z tyłu, nowy asystent unikania kolizji z pojazdem w martwym punkcie widzenia (BCA – Blind-spot Collision-Avoidance Assist) wyświetli ostrzeżenie. Po ostrzeżeniu, jeśli ryzyko kolizji w dalszym ciągu istnieje, system BCA aktywnie kontroluje pojazd, aby jej uniknąć.

Zaktualizowano także system ostrzegania o utracie koncentracji kierowcy (DAW – Driver Attention Warning). Teraz uwzględnia on ostrzeżenie o tym, że pojazd znajdujący się przed nami ruszył z miejsca, na przykład spod świateł lub w czasie jazdy w korku. Informuje o tym grafika na cyfrowym zestawie wskaźników oraz sygnał dźwiękowy.

Asystent unikania kolizji podczas cofania również został zaktualizowany. Jeśli Rear Cross-traffic Collision-avoidance Assist (RCCA) wykryje, że istnieje zagrożenie kolizją z pojazdem nadjeżdżającym z lewej lub prawej strony, w pierwszej kolejności wysyła ​​​​ostrzeżenie. Po sygnale ostrzegawczym, jeśli ryzyko nadal istnieje, RCCA automatycznie uruchamia hamowanie awaryjne, aby zapobiec kolizji.

Nowa gama modeli Kia Ceed oferuje spory wybór układów napędowych, w tym hybrydę typu plug-in (PHEV) i miękką hybrydę (MHEV). Silniki mają moce od 100 do 204 KM. Nabywcy Ceeda mają do wyboru silniki benzynowe o pojemności 1,0, 1,5 i 1,6 litra oraz wysokoprężne z turbodoładowaniem o pojemności 1,6 litra. Wszystkie jednostki napędowe wykorzystują technologię Smartstream.

Benzynowy 1,5-litrowy silnik T-GDi jest produkowany w słowackich zakładach marki Kia, w których produkowane są również modele z rodziny Kia Ceed. Nowa jednostka napędowa, która zastępuje poprzednią 1,4-litrową T-GDi, może współpracować z 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową (7DCT) lub z 6-biegową mechaniczną (6MT) i generuje maksymalną moc o wartości 160 KM, przy niższych emisjach niż wcześniejszy silnik. Nowy silnik 1,5 T-GDi jest również dostępny w połączeniu z miękką hybrydą MHEV. Ceed z wysokoprężnym silnikiem o maksymalnej mocy 136 KM jest dostępny wyłącznie jako miękka hybryda. Silnik ten może współpracować z inteligentną mechaniczną skrzynią biegów (iMT) lub z 7-biegową dwusprzęgłową (7DCT).

Modele hybrydowe typu plug-in (PHEV) wykorzystują benzynowy silnik 1.6 GDi o mocy 141 KM, który współpracuje z 6-biegową przekładnią dwusprzęgłową. Dzięki akumulatorowi o pojemności 8,9 kWh, Ceed w wersji hybrydowej typu plug-in – na jednym ładowaniu akumulatora do 100% – zapewnia w trybie elektrycznym bezemisyjny zasięg do 57 km.

Wersje hybrydowe typu MHEV są oferowane z mechaniczną skrzynią biegów (iMT) z systemem „clutch-by-wire”. Nowoczesna przekładnia z automatycznie sterowanym sprzęgłem wpływa na obniżenie zużycia paliwa przez system MHEV, co przekłada się na niższą emisję CO2, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości manualnej zmiany biegów.

 

Kia

Przeczytaj również
Popularne