Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Sieć ORLEN Charge rozszerza swój zasięg

Jesteśmy świadkami bezszelestnej rewolucji, która w ciągu najbliższych lat całkowicie odmieni obraz motoryzacji, jaki znamy. PKN Orlen, który dynamicznie rozwija sieć stacji ORLEN Charge, jest do tych zmian doskonale przygotowany.

Wysoka jakość, szybkość i sprawność obsługi oraz bogata oferta asortymentowa od lat wyróżnia największą sieć stacji paliw w Polsce – Orlen. Każdego roku miliony zadowolonych klientów korzystają z oferty paliwowej, usługowej oraz gastronomicznej. Od ubiegłego roku, dzięki usłudze ORLEN Charge – Ogólnodostępnej Sieci Stacji Ładowania Pojazdów Elektrycznych, jest ona jeszcze bardziej kompleksowa.

Grupa Orlen rozbudowuje sieć stacji ładowania, zlokalizowanych w całej Polsce, w najważniejszych punktach miast i przy popularnych trasach podróży o dużym natężeniu ruchu. W liczbach dziś to 141 funkcjonalnych stacji, w tym 86 stacji typu DC w ramach PKN ORLEN, 32 stacje typu DC oraz 23 typu AC w Energa, dodatkowo inwestycje w stacje kończy Energa Operator. Zgodnie z założeniami, łącznie w całej Grupie ma być 277 stacji, głównie AC. Sieć ORLEN Charge jest nieustannie rozwijana, niemal z tygodnia na tydzień włączane są do niej nowe obiekty. PKN Orlen ma ambicje stać się czołowym dostawcą usług ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce.

Sieć ORLEN Charge jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Umiejętnie dobrane stacje ładowania czołowych producentów są widoczne już z daleka, dzięki czytelnym oznaczeniom i charakterystycznej kolorystyce. Stacje ORLEN Charge umożliwiają ładowanie samochodów elektrycznych najpopularniejszymi rodzajami złącz. Są to:

  • Type 2 –standardowe gniazdo na terenie Unii Europejskiej, będące na wyposażeniu większości samochodów elektrycznych w Europie i umożliwiające ładowania pojazdów prądem zmiennym AC,
  • CCS –pozwala na ładowanie samochodów prądem stałym DC o mocy 50–100 kW,
  • CHAdeMO – złącze do ładowania prądem stałym, stosowane m.in. przez japońskich producentów samochodów, do mocy 50 kW.

Łatwa i szybka obsługa

Wszystkie pojazdy elektryczne wyposażone są w ładowarki pokładowe, pozwalające na ładowanie samochodu z wykorzystaniem zewnętrznego źródła zasilania. Na stacji ORLEN Charge kierowca nie musi ich posiadać, korzysta z kabli i złącz dostępnych ładowarek.
Estetyczne w formie oraz przestronne stacje ładowania są niezwykle proste w obsłudze, nawet jeśli wcześniej nie mieliśmy okazji korzystać ze stacji ładowania ORLEN Charge. Co ważne, stacje te mogą obsługiwać wiele samochodów jednocześnie. Na każdej z nich umieszczony jest czytelny opis poszczególnych czynności. Przed podłączeniem pojazdu należy ściągnąć specjalną aplikację na Android lub iOS, następnie przejść proces prostej instalacji oraz szybkiej weryfikacji danych osobowych i karty płatniczej. Po instalacji możemy znaleźć w aplikacji interesującą nas stację ORLEN Charge, sprawdzić, ile pojazdów ładuje się na nim w danym momencie i ustawić nawigację, która nas do niego pokieruje. Po przyjeździe na stację ORLEN Charge wystarczy podłączyć odpowiedni kabel i kliknąć przycisk „ładuj” w aplikacji. Niemal natychmiast elektrony zaczną napełniać baterie trakcyjne naszego pojazdu elektrycznego. Szczegóły i status sesji ładowania możemy sprawdzić w aplikacji lub na ekranie ładowarki.Chcąc zakończyć ładowanie, wystarczy nacisnąć „zatrzymaj” w aplikacji, a ładowarka zwolni wtyczkę w pojeździe. Ostateczny koszt zostanie wyliczony po zakończeniu sesji ładowania, z której otrzymamy podsumowanie.

Korzystając z szybkich ładowarek ORLEN Charge, możemy w ciągu godziny naładować akumulatory trakcyjne, które pozwolą nam przejechać około 300 kilometrów, oczywiście przy uwzględnieniu specyfiki technicznej ogniwa pojazdu. Korzystając z samochodu w mieście, często wystarczy to na kolejny tydzień bezemisyjnej jazdy. Zwykle już po kwadransie ładowania dysponujemy dodatkowym zasięgiem 50–70 km, co pozwala na jeden, dwa dni jazdy w warunkach miejskich. Przerwę w podróży możemy wykorzystać, by odpocząć na stacji Orlen i skorzystać z jej bogatej oferty gastronomicznej.

Na koniec, warto podkreślić, koszty ładowania na stacjach ORLEN Charge są przystępne dla kierowców. Używając ładowarki typu AC, koszt przejechania 100 km miejskim pojazdem elektrycznym, przy przeciętnym zużyciu energii ok. 16 kWh, wyniesie ok. 23 zł. To nawet o 40% taniej niż przejazd w tych samych warunkach spalinowym odpowiednikiem.

Miłosz Kubicki

Przeczytaj również
Popularne