Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Pojazdy specjalistyczne to nasza mocna strona

O tym, jak w niepewnych czasach zapewnić stałe, niskie koszty, jak zoptymalizować zarządzanie samochodami firmowymi, rozmawiamy z Grzegorzem Ćmielewskim, account team managerem we Fraikin Polska.


Tomasz Siwiński: W okresie pandemii wielu klientów firmy chciało renegocjować kontrakty, czy Państwo zauważyli ten trend? Czy pozwoliło to wypracować jakieś nowe usługi czy produkty?
Grzegorz Ćmielewski: Pandemia i jej skutki, czyli spowolnienie rynku oraz liczne obostrzenia, spowodowały oczywiste w całej gospodarce, w tym i w naszej branży, spore zawirowania. Zmienił się model biznesowy, zasady współpracy, dlatego przetrwały tylko te firmy, które potrafiły dostosować się do zmieniających się warunków.

Magicznym słowem jest tutaj elastyczność, która ma zastosowanie zarówno w kwestiach finansowania, czasu wynajmu, czy chociażby zakresu usług.
Mimo stabilizującej się obecnie sytuacji pandemicznej, klienci dość niepewnie patrzą w przyszłość, stąd w głównej mierze decydują się na wynajem pojazdów nowych lub używanych na krótsze okresy (36–48 miesięcy) niż dotychczasowe standardowe 60. Dodatkowo obserwujemy wzrost zainteresowania pojazdami z floty krótkoterminowej, mówimy tu o wynajmie już od jednego dnia.

To trend, który jest mocno zauważalny i zapewne zagości na rynku na dłużej. Jako Fraikin Polska jesteśmy na to gotowi, mimo że dla nas i dla całego świata pandemia była nie do przewidzenia, to dzięki profesjonalnemu zarządzaniu naszą firmą i świetnym ludziom, doskonale sobie poradziliśmy. Wiemy, że rynek się zmienia, dlatego dostosowujemy swoje procedury do potrzeb naszych klientów, ciągle się rozwijamy i wprowadzamy nowe usługi, które ułatwiają i przyspieszają proces wynajmu.

Oferujecie Państwo także wynajem pojazdów wysoce specjalistycznych? Proszę powiedzieć, jakie najciekawsze samochody Państwo macie w swojej ofercie?
Fraikin znany jest z tego, że nie zamyka się na jedną gamę modeli, tylko proponuje zarówno pojazdy bardzo proste, jak i te mocno specjalistyczne. Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, to efekt ogromnej wiedzy i doświadczenia całej Grupy Fraikin.
Pojazdy specjalistyczne to nasza mocna strona. To biznes, który szczególnie ostatnimi czasy zyskał na dużym znaczeniu (np. karetki) i notujemy bardzo duży wzrost zainteresowania ze strony klientów.
W swoim portfolio posiadamy realizację bardzo różnych pojazdów, dla firm znanych w całej Europie, ale nie tylko, bo współpracujemy również z polskim sektorem publicznym, dla którego przekazaliśmy np. w pełni wyposażone karetki.

Nie możemy nie wspomnieć również o sektorze komunalnym, do którego dostarczamy śmieciarki z pełnym pakietem usług. Klienci z tego sektora coraz wcześniej wykorzystują wynajem długoterminowy zamiast leasingu czy zakupu pojazdów. Taki trend widoczny jest już od wielu lat w Europie Zachodniej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponujemy również śmieciarki zasilane paliwami alternatywnymi jak CNG, a niebawem do naszej oferty trafi również pojazd elektryczny, który jest obecnie w fazie testów.
Mamy zasoby, możliwości, wiedzę i doskonały zespół, dlatego auta specjalistyczne to usługa, która rozwija się u nas bardzo szybko.

Fraikin ma w ofercie kompleksowe zarządzanie flotą, w tym pomoc prawną. Jakie konkretnie usługi Państwo oferujecie w zakresie zarządzania?
Zgadza się. Mamy w ofercie oprócz wynajmu pojazdów również pełne zarządzanie flotą. Nasze motto „Fraikin. You drive, we care” zobowiązuje. Oferujemy pełen wachlarz usług (przeglądy, naprawy, auta zastępcze, obsługę szkód komunikacyjnych po zakup, przechowywanie i wymianę opon). Jako jedyni na rynku posiadamy również usługę Mobilnego Inspektora Technicznego. Zapewne nieraz widzieliście Państwo charakterystyczne auto z logo Fraikin i pomarańczowymi kogutami na dachu.To właśnie dedykowana, w pełni wyposażona flota dla zespołu profesjonalistów, którzy doglądają pojazdy klientów w miejscu ich garażowania. Dzięki tej usłudze liczba wizyt w serwisie jest ograniczona do minimum, co łatwo można przeliczyć na zysk: czasu i pieniędzy. Jednym zdaniem: Klient korzysta z całej naszej rozbudowanej infrastruktury i know-how.

Bardzo ważna jest też współpraca z dostawcami samochodów. Jak wygląda Wasza współpraca: czy jest to importer, czy dealer?
Grupa Fraikin to firma, która zapewnia stabilność i gwarancję jakości naszym dostawcom i klientom. Nasz model biznesowy opiera się na współpracy bezpośrednio z importerami, z którymi mamy wypracowane odpowiednie międzynarodowe umowy.

Jedynie elementy składowe pojazdu zamawiane i montowane są na miejscu. W tym przypadku często korzystamy z dostawców lokalnych. Dzięki temu łatwiej jest nam te pojazdy serwisować, egzekwować zapisy gwarancyjne, a co więcej, wspieramy rodzimą gospodarkę. Wiemy, że proces budowy pojazdów jest skomplikowany, szczególnie tych mocno specjalistycznych, ale dzięki poniesionym nakładom pracy i wiedzy klient otrzymuje produkt wprost szyty na miarę.

Przeczytaj również
Popularne