Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
MAN

Nawet 2500 zł mandatu dla rowerzysty. Uwaga, nowy taryfikator celuje także w cyklistów!

Nowy taryfikator mandatów obowiązujący od 2022 roku wzbudził wiele emocji, przede wszystkim wśród kierowców samochodów zaniepokojonych poważnymi konsekwencjami naruszenia licznych przepisów, które do tej pory były karane nierzadko niskimi mandatami czy małą liczbą punktów karnych. Nie zapominajmy jednak, że nowe zasady (i kwoty!) dotyczą także rowerzystów. O jakich mandatach mowa?

Nowe mandaty także dla rowerzystów

Nowy taryfikator mandatów jest następstwem nowelizacji kodeksu drogowego. Stopniowo wdrażane zmiany zdają się najbardziej uderzać w kierowców, dla których ubezpieczenie OC samochodu wydaje się wręcz niskim wydatkiem w porównaniu do kar za wiele przewinień, nie tylko tych najbardziej zagrażających bezpieczeństwu drogowemu. A jednak sprawą powinni zainteresować się wszyscy uczestnicy ruchu, w tym rowerzyści, których przecież nie brakuje. Okazuje się bowiem, że rowerzysta może zapłacić mandat nawet w wysokości… 2500 zł, co wciąż szokuje spore grono cyklistów.

Wybrane, droższe mandaty dla rowerzystów od 2022 roku

  • 100 zł – jazda poza wyznaczoną drogą rowerową, nieustąpienie pieszym na drodze dla rowerów i pieszych, jazda rowerzysty po doczepieniu do innego pojazdu.

  • 200 zł – jazda rowerem bez uprawnień, jazda bez wymaganego oświetlenia, jazda dwóch rowerów obok siebie z utrudnieniem dla innych uczestników.

  • 2500 zł – jazda rowerem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

Właśnie stan nietrzeźwości skutkuje bardzo dotkliwą karą w wysokości nawet 2500 zł. Ale i mniejsze sumy, np. nawet 50 zł, zmuszają do refleksji i zagłębienia się w temat. Nie ma sensu unikanie go – zapraszamy do sprawdzenia dokładnej tabeli.

Dlaczego mandaty są wyższe także dla rowerzystów?

Wiesz już zatem, że kara za złamanie przepisów może być dotkliwa także dla rowerzysty. Z zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach kojarzą się w pierwszej kolejności kierowcy samochodów i motocykli, ale oficjalne dane policji są potwierdzeniem, że i cykliści bywają uczestnikami, a wręcz sprawcami wypadków. Tylko w 2021 roku doszło do 3513 wypadków, w których brali udział rowerzyści. Aż 185 cyklistów zginęło, niemal 3200 odniosło rany. Co prawda tylko w 35% zdarzeń rowerzyści ponosili odpowiedzialność za spowodowanie wypadku, ale to wciąż niepokojąca statystyka.

Na marginesie rozważań podjętych w tym artykule warto zauważyć, że kierowca samochodu szuka oszczędności w kalkulatorze OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl, podczas gdy rowerzysta może i powinien zainteresować się formami ubezpieczenia, które zadziałają przy ewentualnym wypadku. Nie ma on bowiem obowiązku wykupowania OC.

Jak unikać mandatów dla rowerzystów?

Niezależnie od tego, czy rower jest Twoim podstawowym środkiem transportu, czy jedynie pojazdem rekreacyjnym, którym poruszasz się od czasu do czasu dla relaksu, w obu tych scenariuszach włączasz się do ruchu drogowego. Kierowcy aut są ograniczani na wiele różnych sposobów, wiele miejsca poświęca się także bezpieczeństwu motocyklistów, podobnie jak pieszym często przypomina się o właściwych, pożądanych zachowaniach. Tymczasem rower też pozwala na relatywnie szybką jazdę i można nim spowodować sporo szkód, a poza tym bywa przyczyną naprawdę sporego zamieszania na drogach.

Wysoki taryfikator ma odstraszać od łamania przepisów, które w następstwie nowelizacji kodeksu drogowego zaczęły zastanawiać spore grono osób. Aby uniknąć zaskakująco wysokich mandatów, po prostu trzeba:

  • jeździć zgodnie z przepisami,

  • uważać na znaki i prawidłowo odczytywać ich znaczenie,

  • nauczyć się przepisów,

  • zadbać o wyposażenie i stan roweru.

 

Przeczytaj również
Popularne