Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
MAN

Jak znaleźć dobry używany samochód? Poznaj najważniejsze zasady!

Zakup samochodu to zawsze spore wyzwanie finansowe, ale i logistyczne, szczególnie jeśli nie znamy się na motoryzacji, a zależy nam na używanym pojeździe. W takich sytuacjach najlepiej trzymać się podstawowych zasad, dzięki którym zwiększymy szansę na to, że transakcja przebiegnie sprawnie i bez problemów. Na co więc zwrócić uwagę szukając używanego auta? Oto kilka podpowiedzi!

Większość z nas przynajmniej raz w życiu stanęło przed zadaniem kupna samochodu. Mówimy tutaj zarówno nabyciu pierwsze pojazdu, jak i wymianie dotychczasowego na nowy. Niezależnie jednak od tego, cały proces prowadzący do zakupu auta jest stresujący i wymaga odpowiedniego podejścia. Sprawdźmy, o czym należy pamiętać, aby nie żałować podjętych decyzji. 

Jak kupić używany samochód?

Każdego dnia w naszym kraju zawieranych jest tysiące umów sprzedaży samochodu osobowego. Nie ma co kryć, że większość z nich dotyczy pojazdów używanych, a więc z tzw. rynku wtórnego. Mowa tutaj o samochodach z różnych półek cenowych i o przeróżnym standardzie. Niezależnie od tego, czy chodzi o Audi A3, Peugot 3008 czy jeszcze inne marki oraz modele, kluczem do sukcesu jest dokładne określenie swoich możliwości finansowych, a także potrzeb. W przypadku tych ostatnich zasadnicze znaczenie mają takie aspekty jak choćby to, czy auto będzie używane głównie w przestrzeni miejskiej, czy na dłuższych odcinkach. Ponadto, bardzo ważna jest pojemność danego samochodu, m.in. z uwagi na to, czy szukamy auta rodzinnego. Biorąc to wszystko pod uwagę można określić oczekiwaną moc pojazdu, typ podwozia, spalanie i wiele innych istotnych parametrów. 

Używane auto – czym kierować się przy wyborze?

Wspomniane już używane modele Peugeot 3008 czy bardzo pożądane przez wielu kierowców Audi A3 i mnóstwo innych marek oraz modeli można znaleźć obecnie w internecie, gdzie każdego dnia pojawiają się kolejne oferty z całej Polski. Zanim jednak przyjdzie nam obejrzeć pojazd na własne oczy, kluczowe jest dokładne zapoznanie się z treścią ogłoszenia, a w razie wątpliwości – kontakt ze sprzedającym. Na tym etapie warto dokonać bowiem bardzo szczegółowej selekcji. Z reguły im więcej informacji na temat stanu technicznego pojazdu znajdziemy w ogłoszeniu, tym lepiej, ponieważ może to świadczyć o tym, że właściciel nie ma nic do ukrycia. 

Na co zwrócić szczególną uwagę i co sprawdzić?

Jeśli dana oferta przypadnie nam do gustu, nie pozostanie nic innego, jak umówić się na spotkanie ze sprzedającym i na żywo sprawdzić, w jakim stanie jest pojazd. Jeśli nie mamy doświadczenia ani wiedzy w tym zakresie, warto poprosić o pomoc znajomego mechanika, który spojrzy na samochód fachowym okiem. Podczas oględzin pojazdu należy sprawdzić stan karoserii (brak wgnieceń, zarysowań, które mogłyby świadczyć, że auto jest powypadkowe), silnika, opon, elektroniki. Przyjrzyjmy się też temu, czy nie ma żadnych zacieków, przetestujmy wycieraczki, pedały, hamulce, klakson, światła. Najlepiej zrobić to podczas jazdy próbnej, która pokaże nam wstępnie, jak sprawuje się pojazd. Bardzo ważne jest też porównanie numeru VIN z nadwozia z tym, który znajdziemy w dokumentacji. Poza tym potwierdźmy stan prawny własności pojazdu, co możemy zrobić zapoznając się z umową sprzedaży zawartą z poprzednim właścicielem.  

Czy warto kupić używany pojazd? 

Peugeot 3008 czy Audi A3 to naturalnie wyłącznie przykłady modeli samochodów, które można kupić z drugiej ręki. Wiele osób zastanawia się, czy warto w ogóle rozważać zakup używanego auta. Nie ma jednej prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależne jest od danej sytuacji. Do każdego przypadku trzeba podchodzić indywidualnie. Mimo wszystko nabycie używanego samochodu jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem, tym bardziej jeśli dokładnie sprawdzimy wóz i podejmiemy świadomą decyzję, której będziemy w stu procentach pewni.

 

Przeczytaj również
Popularne