Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Limuzyna DS na miarę naszych czasów

DS 9

DS zaprezentował flagowy model marki, czyli limuzynę DS 9. Model ten może się wielu osobom podobać. Pamiętając jak wyglądały legendarne francuskie limuzyny sprzed lat oczekiwalibyśmy jeszcze więcej oryginalności i finezji.

Model DS 9 zbudowano na bazie przedłużonego Peugeota 508 oferowanego na rynku chińskim. To za sprawą proporcji Peugeota 508 limuzyna DS prezentuje się nieźle (długość 493 cm, rozstaw osi sięga 290 cm), ale cały czas budzi w nas skojarzenie właśnie z popularną pięćsetósemką. Zmiany widzimy głównie w pasie przednim i tylnym nadwozia oraz w wykończeniu wnętrza, w tym deski rozdzielczej.

Do napędu DS 9 stosowany jest układ hybrydowy plug-in hybrid znany z modelu 508, w którym silnik benzynowy 1,6-litra współpracuje z jednostką elektryczną. Razem dają one 225 KM mocy. W trybie zeroemisyjnym przejedziemy nim nawet 40-50 km. Pojawi się też wariant z napędem na cztery koła, z dodatkowym silnikiem elektrycznym napędzającym oś tylną. Razem silniki będą oferować moc 360 KM.

Wejście do segmentu premium odbyło się więc dość niewielkim kosztem. Ma to uzasadnienie. Nawet najlepsze francuskie limuzyny, pomijając legendarne DS sprzed kilku dekad, sprzedawały się raczej słabo, a koszty ich produkcji rzadko kiedy się zwracały. Producentom chodziło o budowę wizerunku i pokazanie możliwości konstrukcyjnych firm.

Czasy się zmieniły, dziś Francuzi nie muszą nikomu udowadniać, że jak chcą to potrafią budować doskonałe samochody, ale twarda ręka prezesa PSA - Carlosa Tavaresa - nie pozwala na modelowe fanaberie i wdrażanie, z dużym prawdopodobieństwem, nieopłacalnych modeli. W przypadku DS 9 zyski mogą się pojawić. Niewielki wkład koncernu, wzięcie 90% elementów wprost z półek, może sprawić, że nawet niewielki poziom produkcji może być dla koncernu opłacalny. A co jak co, prezes Grupy PSA nie raz już udowodnił, że potrafi liczyć, i robi to dobrze.

 

PD

Przeczytaj również
Popularne