Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Bener testy flotowe

UX 300E – pierwszy elektryczny Lexus

Lexus zaprezentował na Targach Guangzhou International Automobile Exhibition model UX 300e – swój pierwszy seryjny samochód elektryczny. Crossover o mocy 150 kW i baterii 54,3 kWh zapewni do 400 km zasięgu.

Od wprowadzenia w 2005 roku modelu RX 400h Lexus jest pionierem technologii zelektryfikowanych napędów na rynku samochodów luksusowych. Marka jako pierwsza rozpoczęła sprzedaż samochodów, które łączyły doskonałe osiągi i niską emisję spalin. Podczas Tokio Motor Show 2019 Lexus ogłosił globalną strategię elektryfikacji, którą nazwał Lexus Electrified.

W nowym modelu inżynierowie Lexusa mogli wykorzystać zalety napędu elektrycznego. System Drive Mode Select w modelu UX 300e pozwala kontrolować płynność przyspieszenia i zwalniania, w zależności od sytuacji. Kierowca może w pełni korzystać z dynamiki i dostępnego natychmiast momentu obrotowego elektrycznego napędu. Jednocześnie za pomocą łopatek przy kierownicy można wybrać jedno z czterech poziomów odzyskiwania energii podczas zwalniania, przy zachowaniu naturalnych odczuć z jazdy.

Baterie są wyposażone w system zarządzania temperaturą, który pracuje zarówno przy niskich, jak i wysokich temperaturach na zewnątrz. Ich niezawodność została zwiększona także dzięki systemom regulującym poziom naładowania, które zapobiegają przeładowaniu oraz rozładowaniu baterii. Dzięki zwiększeniu osiągów całego układu, UX 300e ma zasięg do 400 km.

UX 300e jest wyposażony w nowe rozwiązania z dziedziny łączności. Specjalna aplikacja na smartfony LexusLink pozwala sprawdzić stan baterii czy zasięg auta, poinformuje właściciela, kiedy samochód zostanie naładowany, a nawet pozwoli zaplanować kolejne ładowanie w zależności od tego, kiedy samochód będzie ponownie używany oraz od cen prądu. Aplikacja umożliwia też zdalną kontrolę klimatyzacji.

 

Specyfikacja silnika Lexusa UX 300e

Umiejscowienie

Model

Moc maksymalna

Maksymalny moment obrotowy

Przód

4KM

150 kW

300 Nm

 

Specyfikacja baterii UX 300e

Typ

Pojemność

Zasięg

Standardowa prędkość ładowania (AC)

Szybkie ładowanie (DC)

Litowo-jonowa

54,3 kWh

400 km*

Maks. 6,6 kW

Maks. 50 kW

 

Wyrazisty styl

Model UX 300e oferuje funkcjonalność klasycznego crossovera Lexus UX. Stylistyka nadwozia została uzupełniona o specjalnie zaprojektowane aerodynamiczne koła oraz osłonę podwozia. Umiejscowienie systemu shift-by-wire na konsoli centralnej przyczynia się do prostego i funkcjonalnego designu wnętrza. UX 300e został wyposażony w specjalnie przystosowany pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Lexus Safety System+. Lexus UX 300e wejdzie do sprzedaży w Chinach i Europie w 2020 roku, a na początku 2021 roku trafi na rynek japoński.

Przeczytaj również
Popularne