Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Samochody elektryczne na wynajem

Największa wypożyczalnia w Polsce Express Car Rental dodała do swojej oferty nowy segment pojazdów, samochody elektryczne. Na początek w ramach wynajmu długoterminowego są dostępne dwa modele aut: mikrosamochód ZD D2S oraz Hyundai Kona. Firmy i samorządy mogą skorzystać z atutów jakie niesie za sobą korzystanie z elektromobilności bez konieczności posiadania auta na własność.

 

Ustawa o elektromobilności, planowane przez rząd dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych i zaostrzone przepisy UE dotyczące emisji spalin to główne przyczyny dużego zainteresowania samochodami o napędach alternatywnych. Od 2020 roku, średni poziom emisji CO2 w całej gamie aut produkowanych przez dany koncern nie może przekraczać 95 g/ km, w przeciwnym wypadku za każdy gram powyżej ustalonej normy naliczana będzie opłata karna w wys. niemal 100 euro! Dla porównania według aktualnej normy Euro 6.2 znanej jako WLTP, popularne Renault Clio z silnikiem 0,9 litra emituje 131-136 g CO2/km. Przykład ten pokazuje skalę wyzwań, stojących przed producentami aut. W praktyce koncerny dostrzegają, że normę da się osiągnąć wyłącznie poprzez znaczne zwiększenie samochodów zeroemisyjnych w ofercie.

Samochody elektryczne, albo szerzej – samochody niskoemisyjne i zeroemisyjne, są z całą pewnością przyszłością transportu w Europie. Według danych PSPA  w ubiegłym roku w UE zarejestrowano ponad 300 tys. samochodów elektrycznych. Z raportu „Polish EV Outlook 2019” dowiadujemy się, że po Polskich drogach porusza się aktualnie 3,5 tys. pojazdów elektrycznych. Ich liczba rośnie, ale daleko nam do czołówki Państw europejskich, mimo iż Polacy mają dużą świadomość ekologiczną.

Samochody elektryczne najbardziej doceniają firmy, które dostrzegają ekonomiczne korzyści wynikające z ich użytkowania, m.in. niższe koszty eksploatacji, tańsze lub darmowe parkowanie w mieście, możliwość poruszania się po buspasach, co pozwala szybciej poruszać sie w centrach miast. Wprowadzenie do floty samochodów o napędzie alternatywnym to często element polityki społecznej odpowiedzialności, dlatego profesjonalnie zajmujące się wynajem samochodów dostrzegają nowe potrzeby i się do nich intensywnie przygotowują. Jak mówi Hubert Laszczyk, prezes zarządu w firmie Express Car Rental: "Express obserwuje trendy rynkowe bardzo uważnie. Już kilka lat temu dostrzegliśmy zagrożenia związane z mocno niepewną przyszłością silników diesla i bardzo ograniczyliśmy ich udział w naszej flocie. Sądząc po danych rynkowych, mamy najbardziej „benzynową” flotę spośród wszystkich CFM-ów obecnych w Polsce. Nasze prace nad oferowaniem samochodów FEV są kontynuacją tego myślenia wyprzedzającego. Chcemy być częścią rewolucji, która odbywa się w transporcie".

[caption id="attachment_45734" align="alignnone" width="757"]Express ma w swojej flocie elektryczny mikrosamochód ZD D2S Express ma w swojej flocie elektryczny mikrosamochód ZD D2S[/caption]

Polska jako kraj wchodzi obecnie w fazę budowy infrastruktury ładowania aut elektrycznych. Wiele firm planuje w swoich biurowcach zamontować własną ładowarkę. Ogólna liczba punków ładowania którą mamy w Polsce to około 850. Na pewno jest to proces, który sprawia, że samochody elektryczne, szczególnie udostępniane na zasadzie wynajmu, bez konieczności inwestowania dużych środków w zakup, mogą stać się realną alternatywą dla samochodów spalinowych.

Wypożyczalnia Express Car Rental na początek zaoferowała w wynajmie długoterminowym, jako jedyna w Polsce, dwumiejscowy microcar elektryczny ZD D2S, który jest idealnym pojazdem do miasta. Posiada baterię 15 kW, którą można ładować z gniazdka 230V,  bagażnik o pojemności 274 l, kamerę cofania i nawigację  Na jednym ładowaniu można przejechać od 80 do 120 km. Auto jest dostępne w wynajmie długoterminowym już od 999 zł za miesiąc,  przy wynajmie  na minimum 6 miesięcy. Drugi z oferowanych modeli czyli Hyundai Kona to wyjątkowy crossover o zasięgu maksymalnym 470 km, pojemności bagażnika 332 l, silnikiem o mocy 135 KM i akumulatorem o pojemności 39,2 kWh. To nie jedyne auta na prąd we flocie Expressu. Nowe, ekologiczne, elektryczne Renault Kangoo Z.E. MAXI KOMBI trafiły 28 lutego do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie. Są to pierwsze w firmie Express samochody dostawcze z napędem elektrycznym udostępnione w linii wynajmu długoterminowego. Jak mówi Tomasz Nowak, ekspert ds. pojazdów dostawczych w firmie Express: "Ten model napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy ponad 40 kW z realnym zasięgiem ok. 200 km, został przystosowany do transportu 5 osób a dodatkowo jest możliwość transportu towarów o długości około 1 metra w przestrzeni ładunkowej. Samochody będą poruszały się po krakowskich drogach a ich głównym zadaniem będzie konserwacja sieci ciepłowniczej".

Mimo, że mamy do czynienia z fazą początkową rozwoju rynku samochodów z napędem alternatywnym, a rejestracje aut liczy się rocznie w setkach sztuk i jest to promil ogólnej liczby nowych aut, to rewolucja elektryczna w motoryzacji już jest faktem. W Polsce elektromobilność wydaje się już nie być tylko ciekawostką, wchodzi w fazę komercyjną i zdobywa kolejnych zwolenników. Warto już dziś zdobyć wiedzę na temat samochodów elektrycznych i sposobów ich finansowania.

Źródło, Express

Przeczytaj również
Popularne