Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Carefleet wspiera proekologiczne inicjatywy firm.

Carefleet, jedna z największych spółek działających w obszarze Car Fleet Management (CFM), doskonale rozumie jaką rolę powinien odgrywać biznes w obszarze ekologii. Spółka aktywnie wspiera przedsiębiorców oraz osoby zarządzające flotami samochodów w działaniach edukacyjnych na rzecz zrównoważonego transportu i ochrony środowiska.

CAREFLEET 07.12.11-rgb

Praca, dom, zakupy, weekendowa wycieczka z rodziną czy wyjazd w delegację – we wszystkich tych sytuacjach najchętniej wybieranym środkiem transportu jest samochód. Dziś stał się niemal nieodłącznym elementem naszej codzienności. Warto jednak pamiętać, że ten wygodny i praktyczny pojazd oraz sposób jego użytkowania, ma istotne znaczenie nie tylko dla jego właścicieli, ale także dla osób znajdujących się w ich otoczeniu. Nie pozostaje on także bez wpływu na środowisko naturalne.

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska transport samochodowy odpowiada za 27,2 proc. szkodliwych dla zdrowia substancji emitowanych do powietrza –benzo(a)pirenu oraz pyłów PM10 i PM 2,5. To jednak statystyki ogólnopolskie – wpływ spalin na jakość powietrza jest dużo większy przy ruchliwych drogach, zwłaszcza w dużych miastach. Przykładowo w Warszawie udział ruchu samochodowego w zatruwaniu atmosfery wspomnianymi substancjami wynosi 76,1 proc.

Chroń środowisko – świadomie korzystaj z samochodu

Samochód jest jednak narzędziem, bez którego trudno się obyć. Warto korzystać z niego w sposób racjonalny, zmniejszając tym samym ryzyko negatywnych dla środowiska konsekwencji. Istnieje wiele sposobów na to, aby codzienne użytkowanie auta było bardziej przyjazne środowisku – począwszy od racjonalnego, z ekologicznego punktu widzenia, doboru pojazdów, poprzez właściwą eksploatację i serwisowanie aut, czy ekonomiczny styl jazdy kierowców.

Biorąc pod uwagę fakt, że samochody firmowe stanowią znaczny odsetek pojazdów poruszających się po polskich drogach, coraz popularniejszym modelem floty aut służbowych jest tzw. flota ekologiczna. Głównym założeniem jest zminimalizowanie emitowanych przez samochody zanieczyszczeń m.in. poprzez eco-driving. Jest to inteligentna technika jazdy, pozwalająca zmniejszyć zużycie paliwa, emisję gazów cieplarnianych i liczbę wypadków drogowych. To również sposób prowadzenia pojazdu, wykorzystujący technologię nowoczesnych silników oraz płynną i bezpieczną jazdę przy prawidłowo dobranych obrotach. 

Ekologiczna flota – case study 

W Polsce o eco-drivingu mówi się coraz więcej i coraz częściej. Pojęcie to weszło na stałe nie tylko do języka świadomych kierowców prywatnych, ale również przedsiębiorstw i korporacji dysponujących parkami służbowych samochodów. Dobrym przykładem może być firma Carefleet S.A., która specjalizuje się w długoterminowym wynajmie samochodów i zarządzaniu flotą aut. Spółka wspiera swoich klientów w poszukiwaniu proekologicznych rozwiązań. Troska o środowisko naturalne to nasz wspólny interes, a Carefleet stara się prowadzić politykę odpowiedzialnego biznesu. Pracujemy nad tym by przekonać do tego również naszych klientów – właścicieli przedsiębiorstw i osoby zarządzające parkami samochodowymi w firmach – mówi Marcin Gawłowicz, koordynator ds. floty samochodowej Carefleet S.A. Są oni coraz bardziej świadomi, że edukacja kierowców w zakresie ekologicznej jazdy może przyczynić się zarówno do polepszania środowiska naturalnego, jak i przynieść wymierne korzyści finansowe i wizerunkowe – dodaje Marcin Gawłowicz, Carefleet S.A.

Kurs eco-drivingu został przygotowany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Motorowym dla banku Credit Agricole. Od września 440 użytkowników pojazdów służbowych banku ma okazję skorzystać z kompleksowego szkolenia z zasad ekologicznej jazdy samochodem, które realizowane jest poprzez platformę e-learningową „ekoflota.pl”. Podczas kursu pracownicy poznają wiele ważnych i ciekawych zasad ekologicznej jazdy. Dowiedzą się m.in. kiedy zmieniać bieg na wyższy, czym jest metoda hamowania silnikiem oraz dlaczego warto regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach.

Mamy świadomość, że dla poprawy jakości powietrza znaczenie mają nasze codzienne, drobne decyzje. Dlatego już od kilku lat konsekwentnie podejmujemy w naszym banku działania ograniczające liczbę wyjazdów służbowych na rzecz tele- lub video-konferencji. Jeśli już wyjazd w delegację służbowym samochodem jest konieczny, wówczas, poprzez platformę „GO!”, zachęcamy naszych pracowników do carpoolingu (współdzielenia samochodów). Jednocześnie szkolenia z ekojazdy są obowiązkowe dla naszych pracowników – mówi Maria Biedroń, dyrektor Departamentu Usług Generalnych w banku Crédit Agricole.

Przeczytaj również
Popularne