Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Trends

Auta używane - warto szukać takich pojazdów

Coraz częściej ludzie w Polsce decydują się na zakup własnego samochodu. Niektórych z nas będzie interesowało tylko i wyłącznie auto nowe, inni wolą poszukać solidnych samochodów używanych. Auta używane będą z pewnością poszukiwane przez te osoby, dla których zakup fabrycznie nowego samochodu, może być trudny do udźwignięcia pod względem finansowym. W obecnych czasach nabycie dobrej jakości samochodu używanego, nie powinno być żadnym problemem. Wystarczy tylko nieco się rozejrzeć, by znaleźć taki pojazd, na jakim naprawdę nam zależy. Inwestując w auta używane, możemy sporo zaoszczędzić, a przy okazji nabyć samochód, o którym zawsze marzyliśmy. Zakup takiego samochodu będzie jednak wymagał od nas nieco większej wnikliwości, by dokładnie ocenić stan techniczny pojazdu, który ma się stać naszą własnością - warto o tym pamiętać. 

 

Auto używane - inwestycja, na którą Cię stać

Sięgając po auto z drugiej ręki, powinniśmy przejrzeć jak najwięcej ofert sprzedaży, tak by np. nasz Volkswagen Golf albo Mercedes GLC, był naprawdę udanym nabytkiem. Warto tutaj podkreślić, że nie każdy z nas musi być przy tym klientem "profesjonalnym", który doskonale zna się na różnych markach samochodów. Jeśli więc nie mamy przekonania do naszej wiedzy motoryzacyjnej, dobrze by było, gdyby w poszukiwaniu takich aut towarzyszył nam jakiś profesjonalista. Może to być zaprzyjaźniony mechanik samochodowy albo warsztat naprawy samochodów, do którego mamy pełne zaufanie. Koniecznie trzeba sprawdzić wszelkie podstawowe dokumenty, dotyczące naszego przyszłego samochodu. Sporo informacji przyniesie nam tutaj międzynarodowy numer VIN, który powie nam skąd pochodzi auto, kiedy zostało wyprodukowane, jaki jest typ jego nadwozia, itp. Numer ten jest zawarty w dowodzie rejestracyjnym i powinien być zgodny z numerem widniejącym na tabliczce znamionowej. Brak tego numeru lub nieścisłości w jego obrębie powinny być dla nas poważnym ostrzeżeniem, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

 

Dokładnie sprawdzajmy stan techniczny samochodów używanych

W ofercie sprzedażowej należy także zwracać uwagę na inne podstawowe dane, takie jak: przebieg, stan ogumienia, wyposażenie dodatkowe, itp. Jedyną gwarancją na to, co tak naprawdę kupujemy, będzie próbna przejażdżka samochodem, np. po Warszawie albo Gdańsku oraz dokładne sprawdzenie jego stanu technicznego. W tym celu najlepiej by było wjechać samochodem na kanał w warsztacie samochodowym i tam dokonać dokładnych jego oględzin. Kupowanie samochodów używanych tylko i wyłącznie na podstawie ogłoszeń, może się okazać kosztowną pułapką. Jeśli droga marka albo nietypowy model samochodu jest sprzedawany o wiele taniej niż to ma miejsce normalnie, warto dokładnie sprawdzić takie auto. Choć wcale nie musi to oznaczać, że coś jest tutaj nie w porządku. Sporo wiadomości na temat auta pozwala nam wyczytać stan jego lakieru. Wszelkie pęknięcia, szpachle, odpryski mogą się bowiem przydarzyć, jeśli samochód ma za sobą np. dziesięć lat jazdy oraz dwieście tysięcy kilometrów na liczniku. Bardziej podejrzany będzie tutaj gładki lakier bez żadnych skaz. Także stan nadwozia samochodu sporo nam powie, o tym co dane auto przeszło w swojej dotychczasowej eksploatacji. Lepiej więc spędzić dodatkową godzinę u mechanika, by mieć pewność, że dany model auta został przez nas dokładnie obejrzany pod każdym kątem. Oczywiście zawsze może się zdarzyć, że coś umknie naszej uwadze, ale jeśli się dobrze do tych oględzin przyłożymy, to z pewnością unikniemy poważnych przeoczeń.

 

Dobrej jakości samochody używane

Kupując samochód, zwracajmy też uwagę na to, czy dana marka jest np. w miarę niedroga w naprawie. Kluczowe znaczenie w obecnych czasach powinna mieć dla nas także pojemność silnika oraz rodzaj spalanego w nim paliwa. Sprawdzajmy także stan silnika, jego czystość czy też potencjalne wycieki. Koniecznie trzeba spojrzeć tutaj np. na naklejki serwisowe, czy też plakietki z wymiany olejów i in. Ktoś, kto nie ma nic do ukrycia, chętnie podzieli się z nami takimi informacjami. Sprzedaż używanego auta jest koniecznością dla jego właściciela - my możemy podejść do kupna na większym luzie. W przypadku aut używanych potencjalna cena oznacza możliwość negocjacji. Targując się, wyślemy sygnał, że samochód naprawdę nas interesuje, a być może coś przy okazji zaoszczędzimy. Ponieważ na rynku jest dostępnych naprawdę dużo samochodów używanych, to nasz wybór auta tego typu powinien być dokładnie przemyślany. Sięgajmy więc po auta używane dopasowane do naszych potrzeb. Zakup drogiego oraz dużego SUV-a nie będzie dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto zamierza jeździć nim po mieście. Z kolei czteroosobowa rodzina z psem nie powinna kupować auta z małym bagażnikiem, itp. Szukając aut na rynku wtórnym możemy sporo zyskać, bo czasem pojawiają się tam samochody nietypowe z dodatkowym wyposażeniem, co może być zachętą do inwestycji w taki pojazd. Podczas sprzedaży należy więc zachować zdrowy rozsądek, tak by sięgnąć po wymarzony model samochodu, którego cena będzie dla nas do przyjęcia.

 

Przeczytaj również
Popularne