Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
E-toll

Toyota sprzedała 50 milionów Corolli

Produkowana od 55 lat Toyota trafiła już do 50 milionów kierowców, ustanawiając nowy rekord. Pozycję najpopularniejszego samochodu w historii zajmuje od 1997 roku. W 2013 roku jej łączna produkcja przekroczyła 40 milionów egzemplarzy. Dziś nowy egzemplarz Corolli sprzedaje się na świecie co 30 sekund, a w Polsce co 30 minut.

Kompaktowa Toyota jest od tego roku także najlepiej sprzedającym się samochodem w Polsce, notując od stycznia do sierpnia 2021 roku ponad 14 tys. rejestracji. Łącznie, od 1998 roku salony Toyoty w naszym kraju opuściło niemal 180 000 Corolli, a jeśli dodać do tego ponad 90 000 spokrewnionych z tym modelem Aurisów, liczba kompaktowych Toyot zarejestrowanych w Polsce zbliży się do niemal 270 000 aut.

Toyota Corolla zadebiutowała w 1966 roku w odpowiedzi na potrzeby rozwijającej się w Japonii klasy średniej. Pierwszy kompaktowy model Toyoty najpierw zmotoryzował Japonię, by zaraz później podbić amerykański, a potem światowy rynek.

Nazwa Corolla oznacza koronę płatków kwiatu, czyli jego najpiękniejszą część. Toyota wybrała tę nazwę, aby kojarzyła się z pięknem, stylem i wysoką jakością. Pierwsza Corolla była nowoczesnym, zaawansowanym technicznie samochodem, o czym świadczy choćby przednie zawieszenie oparte na kolumnach MacPhersona – rozwiązanie stosowane wówczas tylko w kilku samochodach na świecie.

W 1968 roku specjalnie dla Corolli Toyota wybudowała fabrykę Takaoka, która jako pierwsza była sterowana komputerem. Współczesna Corolla jest produkowana w technologii Toyota New Global Architecture (TNGA), która dzięki modułowej konstrukcji linii produkcyjnych, kompaktowym urządzeniom produkcyjnym oraz standaryzacji większości części, z platformami i napędami na czele, pozwala obniżyć koszty produkcji samochodów o 20 procent, przy podniesieniu jakości produktów i obniżeniu zużycia energii.

W ciągu 55 lat Corolla była oferowana w wielu różnych wariantach nadwozia, napędu i wyposażenia, aby odpowiadać na potrzeby i preferencje jak najszerszego grona kierowców. W jej bogatym portfolio znajdziemy zarówno przestronne rodzinne auta czy praktyczne samochody dla biznesu, jak i unikalne sportowe konstrukcje, łączące świetne osiągi z niedoścignioną jakością i niezawodnością, która pozwalała na śmiałe modyfikacje czy daleko posunięty tuning silnika.

Od 1966 roku powstało 12 generacji najpopularniejszej Toyoty, oferowanych jako sedan, liftback, hatchback, kombi, coupe, minivan, a obecnie także crossover. Auto było produkowane z napędem na przód, na tył i na 4 koła, również w sportowych oraz wyczynowych wersjach. Na przykład Corolla AE86 wsławiła się zarówno sukcesami w rajdach i wyścigach, jak i ukonstytuowaniem driftingu jako nowej dyscypliny motorsportu, zaś Corolla WRC oparta na 8. generacji zapewniła Toyocie w 1999 roku tytuł rajdowego mistrza świata.

 

Gama modelowa aktualnej Corolli obejmuje trzy rodzaje nadwozia – hatchback, sedan i kombi, dwa napędy hybrydowe i dwa silniki benzynowe do wyboru oraz bogate wyposażenie z rozbudowanym zestawem nowoczesnych systemów bezpieczeństwa czynnego i systemem multimedialnym z Apple CarPlay™ i Android Auto™. Rodzina Corolli została już także rozbudowana o dostępnego na niektórych rynkach crossovera Corolla Cross.

 

Toyota

Przeczytaj również
Popularne