Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
efleetmanager

Sprzedaż nowych samochodów. Czerwiec miesiącem rekordów

W czerwcu liczba rejestracji samochodów osobowych wzrosła w porównaniu do maja o ponad 16 proc. W rekordowym miesiącu zarejestrowaliśmy 50 217 aut. W pół roku osiągnęliśmy wynik 276 945 samochodów. To już czternasty z rzędu miesięczny wzrost sprzedaży i najlepszy miesiąc od 1999 roku.

Jak wynika z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pierwsze półrocze 2024 roku polski rynek sprzedaży nowych samochodów osobowych zakończył wynikiem wyższym o ponad 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Samochodów dostawczych zarejestrowaliśmy więcej o ponad 11 proc, a samochody marek premium uzyskały rezultat o prawie 23 proc. lepszy niż rok wcześniej. To pozwoliło im na uzyskanie udziału w rynku w wysokości niemal 24 proc.

Rośnie także sprzedaż i liczba rejestracji marek chińskich. Ich udział w czerwcu sięgnął 1,3 proc. i choć to nadal wynik marginalny, trend jest rosnący.

Kupujemy bo będzie drożej?

Dominującym nabywcą nowych aut w salonach dealerskich pozostaje klient flotowy, którego udział w rynku zbliża się do poziomu 70 proc., przy czym jak szacuje Samar, rzeczywisty udział firm jest niewątpliwie zdecydowanie wyższy. Według szacunków Instytutu przekracza on poziom 80 proc.

Prognoza IBRM Samar na cały 2024 rok zakłada rejestrację około 530 tys. samochodów osobowych, choć możliwa jest korekta w górę w związku z regulacjami CAFE od stycznia 2025 i ewentualnym wzrostem sprzedaży aut pod koniec bieżącego roku. W przypadku samochodów dostawczych prognoza wynosi 68 tys. szt.

Sześć powodów do radośći

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w czerwcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 6 725 samochody dostawcze o DMC do 3,5t, czyli o 11,4 proc. więcej niż rok wcześniej. W sumie w pierwszym półroczu w tym segmencie zarejestrowano 32 874 samochody i jest to wynik lepszy o 4,2 proc.

Czerwiec 2024 to miesiąc wyjątkowy pod wieloma względami. Po pierwsze uzyskaliśmy najlepszy zanotowany wynik w czerwcu od 1999 roku.

Po drugie, segment premium również osiągnął rekord.

Po trzecie, liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych pozwoliła na uzyskanie udziału na poziomie 4,3 proc. Coraz bliżej nam do punktu masowej adopcji określonego na 5 proc.

Po czwarte Tesla również zanotowała rekordowy wynik w wysokości 838 zarejestrowanych aut i 19 pozycję w czerwcowym rankingu.

Po piąte Tesla Model 3 znalazła się na 21 pozycji w rankingu. Po raz pierwszy elektryk „wpadł” do 25 najchętniej wybieranych aut na polskim rynku.

Po szóste, czerwiec to rekordowa w tym roku liczba aut zarejestrowanych na firmy – komentuje czerwcowe wyniki Wojciech Drzewiecki z Samaru.

W pierwszym półroczu br. osiem marek z czołowej dziesiątki zanotowało wzrost liczby rejestrowanych aut, licząc rok do roku. Największy wzrost w TOP10 odnotował ponownie Mercedes – o 38,80 proc. Największy spadek rejestracji zanotowała ponownie Kia — o 13,36 proc.

Miesiąc do miesiąca

Najlepsze wyniki w porównaniu z majem odnotowały:

  • Ssangyong +200 proc.
  • Jaguar +185 proc.
  • Fiat +133 proc.
  • Tesla +128 proc.
  • Citroen +105 proc.

Poza skalą jest Omoda, która z wynikiem +242 proc. dopiero rusza ze sprzedażą.

Największe spadki zanotowały:

  • Rolls-Royce -100 proc.
  • Maxus -50 proc.
  • Ineos -23 proc.
  • Seat -19 proc.
  • Skoda -14 proc.

Półrocze też dobre

Po 6 miesiącach liczba zarejestrowanych aut wyniosła 276 945 sztuk, o ponad 16 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Marki premium uzyskały wynik na poziomie nieco ponad 54 tysięcy zarejestrowanych aut, o 23 proc. lepszy niż rok wcześniej. Taki wynik pozwolił na uzyskanie udziału w rynku w wysokości niemal 24 proc.

Na liście rankingowej zmiany widzimy w drugiej piątce. Toyota z wynikiem 52 126 zarejestrowanych aut jest niekwestionowanym liderem. Druga na liście Skoda ma wynik o ponad 42 proc. niższy (30 358 szt.) Trzeci na liście VW ma wynik o 42 proc. niższy od Skody (17 677 szt.).

Kolejne pozycje zajmują Kia, Hyundai, BMW, Mercedes, Audi, Renault oraz Volvo. Wynik Volvo jest ponad 5-krotnie niższy w porównaniu do lidera.

Elektryki w górę

Po 5 miesiącach bieżącego roku rynek BEV był o niemal 1 proc. wyższy niż rok wcześniej. Rekordowy wynik w czerwcu pozwolił na poprawę pozycji BEV na rynku. Tesla wciąż utrzymuje wzrosty. Po 6 miesiącach wynik Tesli to 2 718 zarejestrowanych aut, o 17,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Tesla, wbrew pojawiającym się komentarzom, wciąż zyskuje.

Jak wskazują analitycy Samaru, na uwagę zasługuje Volvo. Szwedzka marka z powodzeniem rozpycha się w segmencie BEV. Posiadając ograniczoną, ofertę w ciągu 5 miesięcy zwiększyła swój udział o ponad 8 p.proc., uzyskując udział w rynku na poziomie ponad 11 proc. (udział Tesli w rynku elektryków wynosi niemal 28 proc.). Niemal 85 proc. aut sprzedanych przez Volvo w segmencie BEV to model EX30.

Poza Teslą i Volvo na uwagę w segmencie BEV zasługuje również Mercedes oraz BMW, które notują wysoki poziom wzrostów.Przeczytaj również
Popularne