Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Konkurs

Martwe motoryzacyjne dusze. Ile mamy samochodów w Polsce?

Na koniec 2023 roku w bazie CEPiK zarejestrowanych było 27 mln 347 samochodów osobowych. Jednak faktycznie po naszych drogach jeździ nieco ponad 20 mln aut. Reszta to martwe motoryzacyjne dusze.

Jak podaje SAMAR, z najnowszych dostępnych danych wynika, że 31 grudnia 2023 roku w bazach CEPiK'u zarejestrowanych było 27,347 miliona samochodów osobowych, o 672 tysiące więcej (+2,5%) niż rok wcześniej. Warto podkreślić, że to jednocześnie o 87 tysięcy aut mniej, niż wynika z aktualizowanych na bieżąco przez IBRM Samar danych: stan parku 2022 + pierwsze rejestracje nowych i używanych – (minus) wyrejestrowania. Skąd ta różnica? Część aut została uznana w bazach CEPiK za tzw. martwe dusze.

 Żródło: SAMAR

Za punkt wyjścia Samar przyjmuje dane z bazy Park 2023 - 27,347 miliona aut. Problemem są wspomniane martwe dusze, czyli pojazdy określone w CEPiK’u jako archiwalne: obecne w bazach, ale praktycznie nieistniejące. To samochody niewyrejestrowane, nieanulowane, w przypadku których upłynęło ponad 10 lat od daty pierwszej rejestracji w Polsce, ale w okresie 6 lub więcej lat nie wpłynął żaden komunikat aktualizujący z organów rejestrujących, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego czy stacji kontroli pojazdów. Taką definicję stosuje CEPiK.

7 milionów martwych dusz

W ciągu ostatnich 12 miesięcy przybyło około 239 tysięcy takich „martwych dusz”, a ich łączna liczba przekroczyła 7,2 miliona sztuk (dokładnie 7,245 mln). Po wyeliminowaniu pojazdów archiwalnych z baz CEPiK'u liczba zarejestrowanych samochodów osobowych na koniec 2023 roku zmniejsza się zatem do 20,102 miliona sztuk.

Dane Eurostat

Średni wiek martwych dusz wynosi blisko 37 lat, zatem ich wyeliminowanie znacząco obniża średni wiek aut w parku: z 21,54 roku do 16,12 roku. Jak zwraca uwagę SAMAR, średni wiek po wyeliminowaniu martwych dusz ciągle rośnie: na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy — o 0,24 roku.

Dobra unijna średnia

Zdaniem SAMAR widać jasno, jak fałszywy jest mit, że Polska goni Luksemburg czy jest drugą Szwajcarią pod względem liczby aut przypadających na 1000 mieszkańców. Jeśli nawet teoretycznie mamy ich 725, na głowę, po wyeliminowaniu martwych dusz zostają zaledwie 533, a to wynik średni dla krajów Unii Europejskiej w 2022 roku. Rekord z kolei należy do Włoch.


Przeczytaj również
Popularne