Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
efleetmanager

Kierowcy za mandat zapłacą kartą

Nikomu nie życzymy tego typu spotkań, ale już pod koniec sierpnia 2017 roku kierowcy za mandat zapłacą kartą bezpośrednio u policjanta nakładającego mandat za wykroczenie w ruchu drogowym

Tym razem bez weta

Prezydent RP Andrzej DudaPrezydent RP podpisał nowelizację Kodeksu w sprawach o wykroczenia. W tym wypadku wszystko odbyło się bez protestów. Nic dziwnego, bo taka zmiana była potrzebna i oczekiwana. Najważniejsza zmiana dotyczy usprawnienia ściągalności mandatów od zagranicznych kierowców bądź takich, którzy nie posiadają miejsca stałego zamieszkania na terytorium Polski. Obecnie osoba popełniająca wykroczenie, która została zatrzymana przez patrol policyjny, musi na miejscu uiścić grzywnę. Kłopoty zaczynają się, gdy nie posiada ona wystarczającej ilości gotówki.

Zapłacisz na wiele sposobów

Od teraz kierowcy za mandat zapłacą kartą. Będą też mogli zapłacić telefonem, korzystając z aplikacji banku, w którym posiada się konto. Pozwoli to uniknąć czasami czasochłonnej wyprawy do najbliższego bankomatu, która wyklucza policjanta z pracy. Tego typu rozwiązanie sprawi, że kierowca nie zapomni też o zapłacie za swoje wybryki na drodze.

Policja ma stopniowo wyposażać w takie urządzenia swoje patrole, w pierwszej kolejności będą to patrole ruchu drogowego. Kierowcy za mandat zapłacą kartą i to ma stać się regułą. Może się zdarzyć, że tuż po wejściu w życie ustawy procedura mandatowa będzie jednak wyglądała tak samo jak obecnie, ponieważ nie każdy radiowóz będzie wyposażony w terminal płatniczy.

Dla wszystkich kierowców

Policjant wypisuje mandatCo ważne, możliwość płacenia mandatów będzie dotyczyła wszystkich kierowców, również Polaków z miejscem zamieszkania na terenie RP. To od sprawcy wykroczenia będzie zależało, czy będzie on chciał zapłacić go na miejscu przy użyciu karty, czy też tradycyjną drogą przelewem bankowym lub na poczcie. W przypadku osób, które nie posiadają stałego meldunku - a taka możliwość w naszym kraju istnieje - ułatwi to bez wątpienia pracę policjantom i instytucjom skarbowym.

Ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od opublikowania jej w Dzienniku Ustaw, a więc jeszcze w sierpniu.

Przeczytaj również
Popularne