Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
FED 2020

Wojsko Polskie pojedzie MRAP-ami

Stany Zjednoczone zdecydowały się przekazać w formie darowizny 45 sztuk samochodów MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) w wersji M-ATV (MRAP - All Terrain Vehicle) dla Wojska Polskiego. Ich oficjalne przekazanie miało miejsce w Krakowie pod koniec lutego.

MRAP (2)

Samochody MRAP M-ATV są produkowane przez amerykańską firmę Oshkosh Defense. To obecnie jeden z podstawowych pojazdów wykorzystywanych przez amerykańskie wojska na całym świecie. Cechują się one lepszymi parametrami terenowymi niż znane i u nas Humvee (potocznie określane Hummerami).

MRAP (4)
Przekazane dla Wojsk Specjalnych egzemplarze zbudowano w latach 2009-2010. Uczestniczyły one w misji w Afganistanie. MRAP-y mogą się poruszać z prędkością 100 km/h i mają zasięg 500 km.

MRAP (3)

Najpopularniejszym modelem firmy Oshkosh jest mniejszy model L-ATV, który został prezentowany we wrześniu 2014 roku na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Obecna generacja L-ATV jest oferowana od 2011 roku. Ładowność w zależności od wersji, może wynosić od 1,6 tony do 2,3 ton. L-ATV może się poruszać z prędkością ponad 120 km/h. Jako jeden z niewielu pojazdów wojskowych model ten jest oferowany również z napędem hybrydowym, dzięki któremu spala on mniej paliwa, ale również wzrasta jego zasięg.

PD

Przeczytaj również
Popularne