Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
MAN

Kręcenie liczników na celowniku

Od stycznia policja zapisze stan licznika podczas kontroli. Od kwietnia zobaczymy to w Internecie -  to jedne z ważniejszych zmian jakie spotkają polscy kierowcy w przyszłym roku np. podczas kontroli drogowej.

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z centralnej ewidencji pojazdów , która spowoduje, że od drugiego kwartału roku 2020 stan licznika pojazdu sprawdzany podczas drogowych kontroli policyjnych będzie widoczny w ogólnodostępnej, darmowej bazie internetowej: historiapojazdu.gov.pl. Będzie to kolejny krok w kierunku skutecznego zwalczania na polskim rynku zjawiska fałszowania wskazań liczników w pojazdach.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą z dnia 25 maja 2019 roku od  1 stycznia przyszłego roku w czasie kontroli policji drogowej obowiązkiem funkcjonariusza będzie spisanie stanu licznika pojazdu. Odstępstwem od tej reguły będą jedynie działania akcyjne, nastawione na skontrolowanie jak największej liczby kierowców w zakresie trzeźwości. Kierowca będzie miał obowiązek umożliwić policjantowi odczytanie wskazań licznika, a odnotowany przebieg policjant wpisze online do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Wpisy dokonane w pierwszych miesiącach będą archiwizowane w bazie CEPiK, a od początku kwietnia będą dostępne dla każdego. Wystarczy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i znaleźć pojazd po wpisaniu numeru VIN.

Od września trwa Kampania Uczciwych Sprzedawców Samochodów Używanych Sprawdzony/Niekręcony, której głównymi celami  są:

  1. Skłonienie klientów, by zwracali baczną uwagę na stan licznika kupowanego pojazdu używanego, żeby domagali się od sprzedawców nowego standardu „pisemnej gwarancji przebiegu” i kontrolowali w dostępnych źródłach, czy oświadczenie jest prawdziwe.
  2. Spowodowanie, by „pisemna gwarancja przebiegu” stała się standardem obsługi klientów u polskich sprzedawców aut używanych, zapewniając im większą pewność prawną przy zakupach używanych aut i eliminując z rynku nieuczciwych sprzedawców.
  3. Spowodowanie, by organy ścigania (prokuratorzy i policja) traktowali przestępstwo „fałszowania liczników” bardzo poważnie i wykorzystali wszystkie nowe instrumenty prawne do skutecznego  karania oszustów.

Kampanii towarzyszy strona internetowa www.niekrecony.pl , na której klienci znajdą odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące skutecznego unikania zakupu aut z „kręconymi licznikami” oraz mapę miejsc, gdzie można kupić auta używane z pisemną gwarancją przebiegu. Na stronie znajduje się też krótki przewodnik dla organów ścigania, przygotowany przez Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego, który ma pomóc w sprawnym ściganiu tego „nowego” przestępstwa.

Partnerzy Kampanii: Akol, Motoraporter, GetHelp, Otomoto, Ford Używane. Kampanię wspierają także: Carsalon.pl, Mostva, PPG, PKO Leasing, Getin, Benefia, Ergo Hestia, TUiR Warta, Six Payment

 

ZDS

Przeczytaj również
Popularne