Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Total

Nowa Scania jak z filmu Obcy

Pojazd bezzałogowy - brzmi groźnie

 

Scania AXL, to bezzałogowy pojazd autonomiczny. Czemu robi tak duże wrażenie? Bo nie może stać się "załogowy" - nie ma kabiny!

 

Kopalnie i duże, zamknięte place budowy to przykłady miejsc, w których tego typu pojazdy (bezzałogowe) sprawdzają się doskonale, ponieważ są to lokalizacje dobrze kontrolowane.

 

 – Koncepcyjny pojazd ciężarowy Scania AXL to duży krok w kierunku inteligentnych systemów transportowych przyszłości, w których pojazdy bezzałogowe będą odgrywały istotną rolę. Stale tworzymy i testujemy pojazdy koncepcyjne, aby pokazać, co możemy zrobić, korzystając z technologii, które są dostępne już dziś  –  komentuje Henrik Henriksson, prezes i dyrektor generalny Scania. 

 

 

To wizja reżysera z filmu Alien Decydujące Starcie z 1986 roku, a więc sprzed 33 lat.

 

 

W przypadku pojazdów autonomicznych oprogramowanie jest pod wieloma względami ważniejsze niż sprzęt. Za kierowanie i monitorowanie pojazdu Scania AXL odpowiada inteligentne środowisko sterowania. Na przykład w kopalniach wykonywanie autonomicznych operacji ułatwia system logistyczny, który umożliwia sterowanie pojazdem.

 

 – Klienci korzystają już z bezzałogowych pojazdów ciężarowych. Do tej pory było  w nich jednak miejsce dla kierowcy, który w razie potrzeby mógł zainterweniować. Scania AXL nie posiada kabiny i to całkowicie zmienia zasady gry  W pracach rozwojowych nad pojazdami bezzałogowymi poczyniono w ostatnich latach ogromne postępy. Dzięki pojazdom koncepcyjnym, takim jak Scania AXL, odkrywamy nowe możliwości – powiedział Claes Erixon, kierownik działu badań i rozwoju w Scania.

 

autonomiczna Scania

Obcy...widok. Kopalnie to dobre miejsce, aby testować tego typu pojazdy.

Przeczytaj również
Popularne