Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Total

Cesarskie auto - Toyota Century Convertible

30 kwietnia Era Heisei zakończyła się wraz z abdykacją cesarza Akihito. Co prawda, nowa era Reiwa już się rozpoczęła, ale nowy cesarz Japonii, Naruhito, wciąż nie był koronowany. Na szczęście tylko do niedzieli, kiedy to cała Japonia oraz dygnitarze ze 190 krajów będą świadkami tej uroczystości. Na taką okazję konieczny jest wyjątkowy samochód. Czarna limuzyna w wersji kabrio o nazwie Century wydaje się jak najbardziej odpowiednia.

Opracowana specjalnie na koronację otwarta Toyota Century nazywana cesarskim samochodem paradnym (Royal Parade Car) przewiezie cesarza Naruhito razem z żoną Masako na odcinku 4,6 km z Pałacu Cesarskiego do pałacu Akasaka. Parada ulicami Tokio będzie trwała 30 minut, a jej trasa została tak wybrana, by spowodować jak najmniejsze utrudnienia dla kierowców i mieszkańców tej zatłoczonej metropolii, a także by stworzyć widzom jak najwięcej możliwości do robienia zdjęć cesarskiej parze.

Samochód jest oparty na najnowszej, trzeciej generacji Toyoty Century, zaprezentowanej na Tokyo Motor Show w 2017 roku. Ma 5340 mm długości i 1930 mm szerokości, a napędza go seryjny dla tego modelu układ hybrydowy czwartej generacji o mocy 430 KM, z 5-litrowym silnikiem V8.

Toyota Century, dystyngowana limuzyna, stworzona głównie z myślą o dworze cesarskim oraz członkach japońskiego rządu, jest mocno osadzona w tradycji. Dlatego choć powstała na zupełnie nowej platformie i jest wyposażona w najnowsze technologie Toyoty, z wyglądu różni się w umiarkowanym stopniu od swojej poprzedniczki, produkowanej przez 20 lat.

Auto zostało wykonane z prawdziwie japońską starannością, o czym świadczy choćby emblemat na przednim grillu, którego wykonanie zajęło 6 tygodni, czy lakier nakładany w siedmiu etapach, trzykrotnie polerowany na mokro. Po usunięciu dachu tylne fotele zostały uniesione o 4 cm, a oparcia ustawione pod kątem 25 stopni, dzięki czemu para cesarska będzie lepiej widoczna. Na przednim zderzaku auta widnieje cesarskie godło.

 

Zapraszamy do oglądnięcia relacji filmowej z targów motoryzacyjnych IAA Frankfurt 2019

 

Po niedzielnej ceremonii samochód będzie czasowo wystawiany w pałacach w Tokio i Kioto. Będzie także służył cesarzowi w czasie wyjątkowych wydarzeń, takich jak Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Niedzielna uroczystość to będzie pierwsza parada cesarska od 30 lat. Poprzednia – z okazji koronacji cesarza Akihito – miała miejsce 12 listopada 1990 roku. Wówczas cesarza wiózł Rolls Royce Corniche III z 1990 roku.

Przeczytaj również
Popularne