Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
GEOTAB

Samochód ładowany jest już tańszy niż samochód tankowany - według LeasePlan Car Cost Index 2021

LeasePlan opublikował raport Car Cost Index na rok 2021, który potwierdza, że w większości europejskich krajów kompaktowe i średniej wielkości pojazdy elektryczne (EV) są obecnie w pełni konkurencyjne cenowo w stosunku do samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Oto szczegóły.

W nielicznych krajach, w których pojazdy elektryczne nie są jeszcze konkurencyjne cenowo, różnica w cenie pomiędzy pojazdami elektrycznymi a samochodami z silnikiem diesla/benzynowym znacznie się zmniejszyła. Jeśli tendencja ta się utrzyma, już wkrótce pojazdy elektryczne osiągną konkurencyjność cenową we wszystkich krajach objętych badaniem, w tym na rynkach Europy Wschodniej, takich jak Rumunia i Polska.
To już szósta edycja badania Car Cost Index przeprowadzanego przez LeasePlan. Jest to kompleksowa analiza całkowitego kosztu posiadania (TCO) samochodu - w tym paliwa/energii, amortyzacji, ubezpieczenia i serwisowania - w 22 krajach europejskich.

Szczegółowy raport Car Cost Index 2021 jest do przeczytania na stronie: https://www.leaseplan.com/pl-pl/blog/auta/leaseplan-car-cost-index-2021/


Tex Gunning, CEO LeasePlan:
"Ten raport jest sygnałem alarmowym dla ustawodawców: samochody elektryczne są obecnie konkurencyjne cenowo w całej Europie, ale działania rządowe w zakresie rozwoju infrastruktury ładowania są niewystarczające. Podczas COP26 apelujemy do decydentów, aby podjęli działania i zainwestowali w infrastrukturę ładowania. Dopóki punkty ładowania nie będą tak wszechobecne jak stacje benzynowe na ulicach Glasgow, Europa nie ma nadziei na osiągnięcie zerowego poziomu emisji."


Sandra Roling, Head of Transport at the Climate Group:
"Najnowszy LeasePlan Car Cost Index udowadnia, że ekonomiczne argumenty przemawiające za przestawieniem flot korporacyjnych na pojazdy elektryczne są teraz szczególnie mocne. Czysty transport drogowy stanowi jedną z największych szans zarówno dla firm, jak i dla naszego klimatu. Poprzez organizację EV100, współpracowaliśmy z firmami takimi jak LeasePlan, aby do 2030 roku pojazdy elektryczne stały się nową normą, a już dziś przekroczyliśmy ekonomiczny punkt krytyczny w większości krajów Europy. Każda firma powinna zmienić swoją flotę na elektryczną. Podczas COP26, musimy dawać sygnał, że pojazdy o zerowej emisji są przyszłością."."

 

Kluczowe wnioski z LeasePlan 2021 Car Cost Index:
• Średni miesięczny koszt użytkowania samochodu jest bardzo zróżnicowany w Europie, od 743 euro miesięcznie w Grecji do 1 138 euro w Szwajcarii.
• W stosunku do PKB, całkowity koszt posiadania samochodu jest najwyższy dla kierowców w Szwajcarii i Portugalii, a najniższy dla kierowców w Danii i Niemczech
• Polska jest najtańszym miejscem do jazdy samochodem z silnikiem benzynowym, a Grecja do jazdy samochodem z silnikiem diesla
• EV w segmencie premium mid-size (D2) są w pełni konkurencyjne kosztowo w stosunku do pojazdów z silnikiem spalinowym (ICE) w 17 krajach,: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania.
• EV w segmencie kompaktowym (C1) są w pełni konkurencyjne kosztowo w stosunku do ICE w 14 krajach: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania.


• 22 kraje uwzględnione w raporcie to: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania.
• W Car Cost Index 2021 koszty są uśrednione w ciągu pierwszych czterech lat posiadania samochodu i zakładają 30 000 km rocznie. Dla celów badania pojęcie "konkurencyjność cenowa" zdefiniowano jako: Pojazdy elektryczne, które są nie więcej niż 5% droższe od ich odpowiedników ICE

 

LeasePlan

Przeczytaj również
Popularne