Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
E-toll

Ekspert podsumowuje rok w transporcie i logistyce

 

Chociaż rola branży transportowej jeszcze nigdy nie była tak duża jak teraz, to pandemia bardzo znacznie wpłynęła na jej funkcjonowanie – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Według najnowszych badań 2020 European Road Transportation Survey 38% europejskich przewoźników spodziewa się spadku przychodów w 2020 r.

 

Co więcej, nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie sytuacja miała się poprawić. Z naszego Panelu Odbudowy Mobilności Flot – stworzonego we współpracy z firmą Geotab – w którym na bieżąco monitorujemy aktywność flot, na dzień 11 grudnia wynosiła ona zaledwie 91%, podczas gdy we wrześniu przekraczała już momentami 100%.

Jednak dla branży były też pozytywne sygnały w mijającym roku. Koronawirus przyczynił się do dynamicznego rozwoju rynku e-commerce i dużego popytu na dostawy krajowe i „home delivery”, a okres świąteczny jeszcze umocnił ten trend. Chociaż rynek wciąż cierpi z powodu pandemii, to wielu naszych klientów, którzy potrafią elastycznie reagować na te zmiany, nie narzeka na obecną sytuację i spodziewa się w przyszłym roku zwiększenia swoich przychodów.

W wyniku wprowadzonych restrykcji gospodarczych i społecznych – np. zdalna praca – jednym najważniejszych trendów na rynku transportowym była cyfryzacja procesów, szczególnie z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych. Dzięki temu firmy mogą z każdego miejsca i każdego urządzenia monitorować i zarządzać flotą, poszczególnymi etapami dostawy towaru oraz optymalizować koszty. Jesteśmy przekonani, że ten trend będzie się dalej umacniał.

Rok 2020 odznaczał się również kontynuacją wzrostu popularności transportu intermodalnego. Nasi klienci, tacy jak firma BRIT-POL czy JLG Jarosz Logistics Group, już teraz aktywnie działają na tym polu i widzą tu duży potencjał. Jest on szczególnie istotny w kontekście problemów z zatrudnieniem, bezpieczeństwem i utrzymaniem kierowców, przekraczaniem granic oraz rosnącym znaczeniem kwestii środowiskowych.

Trzecim znaczącym zjawiskiem w 2020 r. na szeroko rozumianym rynku transportowym był rozwój elektromobilności. Był on wręcz przełomowy, jeśli chodzi o tempo wzrostu tego rynku oraz liczbę dostępnych modeli pojazdów elektrycznych. Dziś z pojazdów elektrycznych korzysta 3% firm, a za trzy lata będzie to już 18% – wynika z ostatniego Barometru Flotowego Arval Mobility Observatory. W Polsce rynek ten dopiero się rozwija (zarejestrowanych jest ok. 16 tys. tego typu pojazdów), ale pozytywne zmiany już się rozpoczęły. Sami również jesteśmy aktywni na tym rynku i rozwijamy dedykowane funkcjonalności do zarządzania „elektrykami”. Do naszej platformy telematycznej WEBFLEET podpiętych jest już kilkaset pojazdów elektrycznych i w kolejnym roku będziemy dalej mocno stawiać na ten segment.  

Dla naszej firmy mijający rok, mimo licznych perturbacji,  zaznaczył się również pod względem realizacji ciekawych projektów, jak np. wejście z produktem WEBFLLET Asset Tracking do segmentu naczep, wprowadzenie nowych funkcjonalności dla pojazdów elektrycznych (jako pierwsi na rynku usług telematycznych) oraz znaczące poszerzenie skali wdrożeń, gdzie dane telematyczne były wykorzystywane nie tylko do zarządzania flotą ale także kompleksowo do optymalizacji całego biznesu. Stanowiły one odpowiedź na kierunek, w jakim rozwija się rynek usług telematycznych.

Mijający rok nie był łatwy, ale mamy nadzieję, że wszyscy wyjdziemy z niego wzmocnieni i gotowi do realizacji kolejnych celów biznesowych. Tego życzę wszystkim czytelnikom w nowym roku!

Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży CEE w firmie Webfleet Solutions Poland, która jest największym europejskim dostawcą rozwiązań do zarządzania flotami pojazdów.

Przeczytaj również
Popularne