Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Filtr paliwa należy wymieniać

Filtr paliwa należy wymieniać

Paliwo często bywa zanieczyszczone, a nowe silniki są bardzo precyzyjne i wymagają czystego paliwa. Dlatego tak ważne jest zadbanie o dobrze działający filtr paliwa, pozwala on zabezpieczyć wtryskiwacze. Filtr paliwa umieszcza się w przewodzie paliwowym przed silnikiem, bez względy na to, czy jest to jednostka benzynowa czy diesla.  W silnikach benzynowych stosuje się filtrów pełnego przepływu, który jest usytuowany na stronie tłocznej pompy paliwowej wewnątrz przewodu paliwowego. Sam filtr wykonany jest z papieru przypominającego tkaninę i umieszczony w metalowej obudowie. W silnikach Diesla filtr jest większy i odpowiada głównie za odprowadzenie wody z paliwa. Do najbardziej znanych producentów należą  MANN-FILTER, BOSCH, KNECHT,  MAHLE ORIGINAL,  MAPCO, VALEO i VAICO.

Obraz skopiowany ze strony internetowej euautoczesci.pl

 

 Objawy zapchanego filtra paliwa:

  • problem z uruchomieniem silnika – obserwowane szczgólnie zimą w silnikach wysokoprężnych. Zapchany i mokry  filtr może zamarznąć lub wytrącająca się na nim parafina ograniczy jego przepustowość;
  • szarpanie silnika  – Ograniczenie przepływu paliwa może powodować nierówną pracę silnika;
  • silnik gaśnie  na biegu jałowym – bardzo częsty objaw zapchanego filtra paliwa;
  • utrata momentu obrotowego przy wysokich obrotach silnika – tu akurat przyczyn może być więcej, ale nadal warto rozpocząć diagnozę właśnie od filtra paliwa;
  • zwiększone zużycie paliwa – jeśli winny temu jest filtr paliwa, raczej nie będzie to jedyny objaw, jaki uda Wam się zauważyć.

Kiedy wymieniamy filtr paliwa?

Filtr paliwa, jak każdy filtr może z czasem stracić swoje właściwości, ponieważ przepływ blokują gromadzące się zanieczyszczenia. Może to powodować przerywaną pracę silnika. Na częstość wymiany wpływa oczywiście jakość filtra i jakość paliwa. Filtr paliwa dobrze jest wymienić co około 50 tysięcy kilometrów. Możesz zdecydować się na wymianę w serwisie, ale jest to także czynność, którą można wykonać samodzielnie. Wybieramy odpowiedni model samochodu i pasujący do niego filtr paliwa.   W samochodach z silnikiem dieslowym filtr paliwa jest usytuowany w komorze silnika. Zależnie od modelu samochodu, zwykle przewody paliwowe, które są przymocowane za pomocą zacisku do filtra, powinny być zdjęte. Przy konieczności filtr też należy zdjąć za pomocą wspornika. W samochodach z silnikiem benzynowym filtr jest usytuowany pod autem przy zbiorniku paliwa. Najpierw należy podnieść samochód albo zajechać nad kanał samochodowy, potem można znaleźć i zdjąć filtr, po odłączeniu przewodów paliwowych od wsporników.

 

 

 

Przeczytaj również
Popularne