Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Trends

Kongres MOVE 2024

 

Kongres MOVE to wydarzenie poświęcone przyszłości motoryzacji. Kongres każdego roku gromadzi międzynarodowe grono kilkuset ekspertów i praktyków z sektora e-mobility. Kongres MOVE odbędzie się 4 kwietnia w Poznań Congress Center.

Unia Europejska w ramach Green Deal i pakietu Fit for 55 wyznaczyła kierunki rozwoju dla europejskiej gospodarki i branży motoryzacyjnej. Dla realizacji tych celów istotne jest wsparcie dla zero-emisyjnych pojazdów oraz infrastruktury, wsparcie nie tylko finansowe ale i regulacyjne, instytucjonalne oraz edukacyjne. Zmiany mają też szeroki kontekst społeczny, o którym nie możemy zapomnieć. Między innymi o tych tematach będą rozmawiać uczestnicy konferencji i paneli dyskusyjnych, które mają na celu przedstawienie podjętych już działań, próbę oceny ich skuteczności oraz identyfikację możliwych rozwiązań, które przyspieszą proces zeroemisyjnej transformacji. Zwrócimy uwagę na polskie uwarunkowania oraz zagrożenia, które niosą ze sobą opóźnienia w rozwoju elektromobilności.

 

Wyzwania

W ramach panelu omówione zostaną kierunki rozwoju europejskiej gospodarki i branży motoryzacyjnej, wyznaczone przez Unię Europejską w ramach Green Deal i pakietu Fit for 55. Dyskusja skoncentruje się na wsparciu dla zero-emisyjnych pojazdów i infrastruktury, zarówno w aspekcie finansowym, jak i regulacyjnym, instytucjonalnym oraz edukacyjnym. Przedstawione zostaną podjęte już działania, ich skuteczność oraz możliwe rozwiązania przyspieszenia procesu zeroemisyjnej transformacji. Uwaga zostanie zwrócona na polskie uwarunkowania i zagrożenia opóźniające rozwój elektromobilności, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności zmian w procesie tworzenia infrastruktury do ładowania pojazdów i tankowania wodoru. Ponadto, eksperci biorący udział w panelu spojrzą na elektromobilność w Polsce z perspektywy firm, które dominują na rynku zakupów aut elektrycznych.

 

Inwestycje przemysłowe w branży samochodowej

Dyskusja skupi się na wyzwaniach związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2050 roku. Paneliści zastanowią się, czy priorytetem powinna być przystępna cenowo niskoemisyjna energia odnawialna. Omówiona zostanie sytuacja w Chinach, nowy program wsparcia Stanów Zjednoczonych (IRA) oraz europejski Green Deal, które tworzą nowe warunki konkurencyjności i konieczność utrzymania odporności Unii Europejskiej w zmieniającym się krajobrazie geopolitycznym. Szczególny nacisk położony zostanie na kształtowanie się na tym tle przemysłowej konkurencyjności Polski.

 

Zielony transport

W 2050 roku Unia Europejska chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Dotyczy to także transportu ciężkiego, dla którego proponuje 90% redukcję emisji CO2 w 2040 roku. Żeby to zrealizować potrzebujemy w 2030 roku 300 tys. zeroemisyjnych ciężarówek. Wymaga to zbudowania odpowiedniej infrastruktury paliw alternatywnych i podjęcia innych wspomagających działań. Do dyskusji zaproszeni zostaną eksperci sektora transportowego, aby wspólnie poszukać rozwiązań dla przyszłości transportu ciężarowego w Polsce i Europie.

 

Współczesny przemysł motoryzacyjny stoi w obliczu wyzwań związanych z ekologią, zrównoważonym rozwojem, dostępem do źródeł energii oraz rosnącym zapotrzebowaniem na nowe technologie. Panel ten zapewni platformę do dyskusji na temat różnych rodzajów napędu samochodów, w tym paliw syntetycznych, HVO, wodoru, napędów konwencjonalnych (gazowych) oraz napędów elektrycznych. Przedstawiciele branż: motoryzacyjnej, energetycznej oraz środowisk naukowych i organizacji pozarządowych zaprezentują aktualny stan rozwoju tych technologii, omówią ich zalety i wyzwania.

 

Organizatorem Kongresu MOVE – International Mobility Congress jest Grupa MTP. Partnerami Merytorycznymi są Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polska Izba Rozwoju Elektromobilności. Partnerami Generalnymi są Volkswagen Group PolskaVolkswagen Poznań. Partnerem Platinum jest firma Olesińscy i Wspólnicy, Partnerem Silver ZPUE S.A., Partnerem Daimler Truck Polska.  Miesięcznik Fleet objął partnerstwo medialne tego wydarzenia.  

Dodatkowe informacje: www.kongresmove.pl

Przeczytaj również
Popularne