Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Jak przygotować flotę na lato?

Wakacje, oznaczające dla wielu czas odpoczynku i podróży, to gorący sezon dla firm transportowych. Odpowiednie przygotowanie floty na letni okres przyczynia się do sprawnej obsługi klienta oraz pozwala zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed stratą pieniędzy i czasu.

Okres wakacyjny wiąże się ze spadkiem liczby samochodów poruszających się po miastach na rzecz wzmożonego ruchu na trasach krajowych i międzynarodowych. Planując letnie przejazdy trzeba wziąć pod uwagę wzrost liczby aut przemieszczających się po drogach, szczególnie w kierunkach i rejonach powszechnie uznanych za destynacje turystyczne, jak również możliwość korkowania się głównych dróg wjazdowych do letnich kurortów. Trzeba również pamiętać, że okres wakacji to czas wielu robót drogowych, które mogą wpłynąć na płynność realizacji zlecenia.  Planowanie najbardziej korzystnych tras przejazdu oraz optymalnego czasu przejazdu jest o wiele łatwiejsze przy wykorzystaniu nowych technologii.

„Dzięki systemom telematycznym komunikacja między kierowcą a dyspozytorem jest sprawniejsza – kierowca ma możliwość szybkiego poinformowania o korkach,  opóźnieniach czy innych trudnościach na drodze. W oparciu o takie dane możliwa jest zmiana trasy na taką, która umożliwia najszybszą dostawę towaru do wyznaczonego miejsca. W wypadku problemów, których nie da się uniknąć, szybka wymiana informacji między kierowcą a dyspozytorem umożliwi uprzedzenie klienta o ewentualnych opóźnieniach – dzięki temu można uniknąć złej oceny świadczonych usług” – zauważa Paweł Wloczek, Country Manager w firmie WebEye Polska.

Letnie miesiące to również czas, gdy temperatury często przekraczają próg 30 stopni Celsjusza. Wykorzystanie systemów telematycznych, zapewniających wgląd w parametry dotyczące temperatury wewnątrz pojazdu, umożliwi zachowanie świeżości przewożonych dóbr. Tego typu rozwiązania mają szczególne znaczenie dla przedsiębiorstw zajmujących się przewozem produktów FMCG. System wykrywa anomalie oraz powiadamia o nich przewoźnika, który jest w stanie natychmiast zweryfikować wzrost temperatury oraz szybko na niego zareagować. Dzięki temu możliwe jest uchronienie przewożonych towarów przed zepsuciem oraz uniknięcie potrzeby ponoszenia w konsekwencji dodatkowych kosztów.

Pogoda, w tym zarówno wysokie temperatury, jak i charakterystyczne dla okresu letniego burze, mają również wpływ na stan techniczny pojazdu. Odpowiednia kondycja opon, sprawne hamulce, stała, dopasowana do potrzeb kierowcy temperatura wewnątrz pojazdu – to tylko kilka warunków, które należy spełnić, chcąc zagwarantować bezpieczne przejazdy. Również w tej sytuacji z pomocą przychodzą nowoczesne technologie IT, które na bieżąco rejestrują parametry samochodu.  Warto również podkreślić, że firmy opierające swoją działalność na systemach telematycznych, otrzymują dostęp do  danych w czasie rzeczywistym: umożliwia im to w razie potrzeby sprawną interwencję.

„Należy pamiętać również o tym, że okres wakacyjny, oznacza ciężki czas pracy dla kierowców. Rozwiązania telematyczne ułatwiają kontrolę pracy kierowcy oraz umożliwiają przestrzeganie dozwolonych limitów godzinowych pracy. Tym samym przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa na drogach” – powiedział Paweł Wloczek, Country Manager w firmie WebEye Polska.

 

WebEye Polska

Przeczytaj również
Popularne