Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Fleet Derby TOP

Dezynfekcja aut

Samochód z zaniedbanym wnętrzem jest siedliskiem bakterii i mikroorganizmów. W przypadku aut poolowych każdorazowo po zmianie osoby użytkującej samochód powinniśmy przeprowadzić dezynfekcję pojazdu. Warto o tym pamiętać, szczególnie teraz kiedy w Polsce pojawił się koronawirus (wirus COVID-19).

 Wytyczne GIS?

Niestety pomimo kilku prób nie było nam dane otrzymać odpowiedzi na zapytanie od Rzecznika Prasowego GIS. Skontaktowaliśmy się zatem z przedstawicielami sieci serwisowych oraz firm świadczących usługi dezynfekcji pojazdów z zapytaniem, czy otrzymali wytyczne od GIS w

zakresie dezynfekcji pojazdów. Poprosiliśmy także o informacje jakie działania wdrożyli w związku z koronawirusem. Okazało się, że nie ma szczegółowych wytycznych z GIS i większość firm

opracowuje indywidualnie instrukcje postępowania w oparciu o dostępne materiały. - Każda firma tworzy instrukcje postępowania we własnym zakresie. COMPET opracował dla swoich serwisów partnerskich już w zeszłym tygodniu własną instrukcję dezynfekcji aut, którą chętnie dzielimy się z członkami SKFS.

 

Dezynfekcja pojazdu

Dezynfekcję pojazdu można zlecić firmie zewnętrznej. W ramach tej usługi wykonywane jest ozonowanie. Ozon to skuteczny środek dezynfekujący, nie działający szkodliwie na ludzki organizm. Dzięki wykonaniu tego zabiegu, możemy pozbyć się również wszystkich zapachów różnego pochodzenia. Należy pamiętać żeby wraz z ozonowaniem wymienić filtr kabinowy oraz wykonać czyszczenie wnętrza pojazdu.

- Podstawą jest ozonowanie auta. Jest to najskuteczniejsza metoda dezynfekcji pojazdu. Ozonowanie pozwala usunąć toksyczne substancje które mogą znajdować się we wnętrzu samochodu. Penetruje również najbardziej skryte zakamarki klimatyzacji usuwając w dużej ilości przypadków grzyby, pleśnie, roztocza czy najważniejsze wirusy - wyjaśnia Krzysztof Wontrucki, CEO PDR Solutions.

Zanim zlecimy dezynfekcję auta firmie zewnętrznej należy najpierw sprawdzić jakie środki chemiczne stosuje. Ważne aby miały one działanie bakteriobójcze oraz dezynfekujące.

-Posługujemy się certyfikowanymi środkami, zabijającymi 99% bakterii - dodaje Krzysztof Wontrucki.

Dopełnieniem ozonowania jest wymiana filtra kabinowego. Należy wykonać również dezynfekcję wszystkich elementów, z którymi użytkownik ma styczność.

Ważny jest również zakres usługi. Dezynfekcji powinny zostać poddane wszystkie elementy, z którymi mogła mieć styczność osoba korzystająca z auta. Nie można zapomnieć o odkurzaniu wnętrza, dezynfekcji dywaników oraz szyb od środka. Autorem instrukcji jest nasz dyr. ds. jakości Wojciech Stachnowicz - wyjaśnia Małgorzata Mulak, Dyrektor Zarządzający, Prokurent Compet Polska.

W przypadku samochodów poolowych zlecanie każdorazowo ich dezynfekcji może być problematyczne i kosztochłonne. Alternatywą do tego rozwiązania jest przeprowadzenie dezynfekcji własnym sumptem. Należy jednak pamiętać, że dezynfekcja kierownicy i drążka zmiany biegów jest niewystarczająca. Jak przeprowadzić ten proces? Na które elementy pojazdu zwracać uwagę? Jakie środki stosować?

Do czyszczenia wnętrza pojazdu, możemy wykorzystać chusteczki antybakteryjne lub mokrą szmatkę nasączona płynem dezynfekującym na bazie alkoholu etylowego. W sytuacji, gdy nie posiadamy powyższych środków, możemy wykorzystać żel do dezynfekcji dłoni i kawałek suchego papieru do przetarcia koła kierownicy „na sucho". Środki te nie są odpowiednie do wszystkich elementów wyposażenia wnętrza auta, gdyż mogą je uszkodzić.

Dezynfekcja tylko kierownicy i drążka zmiany biegów jest niewystarczająca. Bakterie i wirusy znajdują się również na innych elementach pojazdu.

- Dezynfekcję naszego pojazdu powinniśmy rozpocząć od starannego przetarcia koła kierownicy. Po kierownicy najczęściej dotykanym przez kierowcę elementem pojazdu jest gałka zmiany biegów. Warto zaznaczyć, że także w przypadku automatycznej skrzyni biegów, lewarek potrafi być siedliskiem „zarazków"! Zdezynfekować należy również przyciski i pokrętła na desce rozdzielczej, dźwigienki kierunkowskazów oraz spryskiwaczy, klamki wewnętrzne, a także panel sterowania wentylacją - wyjaśnia Małgorzata Mulak.

W przypadku ekranów dotykowych należy używać wyłącznie środków do nich dedykowanych.

Instrukcja jest własnością i autorstwa Compet, opracował ją Dyrektor ds. jakości Wojciech Stachnowicz.

 

SKFS / Compet Polska

Przeczytaj również
Popularne