Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
E-toll

Bezpieczny jak Kia Sorento

Kia Sorento uzyskała pięć gwiazdek w teście bezpieczeństwa Euro NCAP, niezależnej europejskiej organizacji specjalizującej się w testowaniu bezpieczeństwa. Flagowy SUV tej marki uzyskał 82% maksymalnej oceny w zakresie ochrony dorosłych pasażerów, 85% – w zakresie ochrony dzieci, 63% – w zakresie ochrony pieszych i aż 87% w kategorii „systemy asystujące”.

Euro NCAP pochwaliło Sorento za przedział pasażerski, który pozostał nienaruszony w wyniku kolizji, a także za dobrą ochronę wszystkich ważnych obszarów ciała podczas zderzenia w bok auta. Sorento uzyskało również wysokie oceny za ochronę dzieci. Fotele i zagłówki tego SUV-a dobrze chronią pasażerów przed urazami kręgosłupa szyjnego w przypadku uderzenia w tył samochodu. Seryjny system zapobiegający kolizjom czołowym pomógł Sorento uniknąć kolizji podczas testów systemów asystujących w kategorii „Safety Assist”.

Za wysoką oceną bezpieczeństwa, które gwarantuje nowe Sorento stoi nadwozie wykonane ze stali o wysokiej wytrzymałości. Jego sztywność na skręcanie jest o 12,5% wyższa niż samochodu, który jest liderem w zakresie bezpieczeństwa w segmencie dużych SUV-ów. Nowa Kia Sorento seryjnie jest wyposażona w siedem poduszek powietrznych, w tym w nową centralną poduszkę powietrzną między przednimi fotelami, która zapewnia dodatkową ochronę głowy kierowcy i pasażera. Wszystkie wersje Sorento standardowo są wyposażone w system Vehicle Stability Management i w elektroniczną kontrolę stabilności, które pomagają zachować kontrolę nad samochodem zarówno w czasie hamowania, jak i na zakrętach.

 

Nowa Kia Sorento jest dostępna z pokaźnym zestawem systemów asystujących. W zależności od wersji do wyposażenia należą m.in. system autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania: pojazdów, przechodniów, rowerzystów oraz asystentem skrętu w lewo, który wykrywa pojazdy nadjeżdżające z przeciwka podczas skręcania na skrzyżowaniu przez jezdnię (Forward Collision-Avoidance Assist), funkcja automatycznego przełączania świateł drogowych na mijania (High Beam Assist), system ostrzegania o zmęczeniu kierowcy z funkcją informowania o tym, że samochód poprzedzający ruszył z miejsca (Driver Attention Warning), asystent utrzymania pasa ruchu (Lane Keeping Assist) oraz system automatycznie zmieniający tor jazdy w przypadku braku reakcji kierowcy na możliwość wystąpienia kolizji podczas zmiany pasa (Blind-Spot Collision-Avoidance Assist). Systemy asystujące oferowane do nowego Sorento obejmują również asystent jazdy po autostradzie i w korkach (Highway Driving Assist) z aktywnym tempomatem z automatyczną regulacją odległości i funkcją stop&go, który korzysta z danych nawigacji (Navigation-Assisted Smart Cruise Control), system rozpoznawania znaków ograniczeń prędkości i automatycznego dostosowywania prędkości do obowiązujących ograniczeń (Intelligent Speed Limit Assist), asystent bezpiecznego otwarcia drzwi i wyjścia z auta (Safe Exit Assist), system monitorujący za pomocą kamery i czujników przestrzeń za autem podczas cofania, który może aktywować hamulce w celu uniknięcia kolizji z pieszym lub przeszkodą (Parking Collision-Avoidance Assist) oraz system monitorowania otoczenia pojazdu z kamerą 360O (Surround View Monitor). W nowym Sorento po raz pierwszy Kia oferuje również system zdalnego parkowania (Remote Smart Parking Assist).

Nowe Sorento jest także dostępne z asystentem jazdy, który utrzymuje pojazd na pasie ruchu (Lane Following Assist – LFA). System ten wspomaga kierowcę w prowadzeniu auta i działa w zakresie prędkości od 0 do 180 km/h. System LFA monitoruje ruch pojazdów przed Sorento i wykrywa oznakowanie dróg, aby utrzymać samochód na pasie ruchu. W połączeniu z aktywnym tempomatem oraz systemem stop&go, system ten może sterować przyspieszeniem, hamowaniem i prowadzeniem Sorento w zależności od ruchu pojazdów z przodu. System LFA korzysta z czujników radarowych, aby utrzymać Sorento w bezpiecznej odległości od pojazdów, które znajdują się przed nim.

Topowy SUV marki Kia jest także wyposażony w nowy system Blind-Spot View Monitor, który jest dla kierowców jak druga para oczu. System ten zwiększa bezpieczeństwo pasażerów Sorento oraz innych użytkowników dróg przez to, że eliminuje martwe pole widzenia w lusterkach oraz wyświetla obraz wideo o wysokiej rozdzielczości na zestawie wskaźników. Do standardu należy również pierwszy system Multi-Collision Brake marki Kia, który umożliwia Sorento złagodzenie skutków ewentualnych kolejnych kolizji. System automatycznie uruchamia hamulce, gdy na skutek pierwszego zderzenia zostały aktywowane poduszki powietrzne. W ten sposób Sorento chroni pasażerów przed skutkami kolejnych zderzeń czołowych lub bocznych.

 

Kia / PD

Przeczytaj również
Popularne