Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
TruckCare - 1

Kręcenie liczników na celowniku

Od stycznia policja zapisze stan licznika podczas kontroli. Od kwietnia zobaczymy to w Internecie -  to jedne z ważniejszych zmian jakie spotkają polscy kierowcy w przyszłym roku np. podczas kontroli drogowej.

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z centralnej ewidencji pojazdów , która spowoduje, że od drugiego kwartału roku 2020 stan licznika pojazdu sprawdzany podczas drogowych kontroli policyjnych będzie widoczny w ogólnodostępnej, darmowej bazie internetowej: historiapojazdu.gov.pl. Będzie to kolejny krok w kierunku skutecznego zwalczania na polskim rynku zjawiska fałszowania wskazań liczników w pojazdach.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą z dnia 25 maja 2019 roku od  1 stycznia przyszłego roku w czasie kontroli policji drogowej obowiązkiem funkcjonariusza będzie spisanie stanu licznika pojazdu. Odstępstwem od tej reguły będą jedynie działania akcyjne, nastawione na skontrolowanie jak największej liczby kierowców w zakresie trzeźwości. Kierowca będzie miał obowiązek umożliwić policjantowi odczytanie wskazań licznika, a odnotowany przebieg policjant wpisze online do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Wpisy dokonane w pierwszych miesiącach będą archiwizowane w bazie CEPiK, a od początku kwietnia będą dostępne dla każdego. Wystarczy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i znaleźć pojazd po wpisaniu numeru VIN.

Od września trwa Kampania Uczciwych Sprzedawców Samochodów Używanych Sprawdzony/Niekręcony, której głównymi celami  są:

  1. Skłonienie klientów, by zwracali baczną uwagę na stan licznika kupowanego pojazdu używanego, żeby domagali się od sprzedawców nowego standardu „pisemnej gwarancji przebiegu” i kontrolowali w dostępnych źródłach, czy oświadczenie jest prawdziwe.
  2. Spowodowanie, by „pisemna gwarancja przebiegu” stała się standardem obsługi klientów u polskich sprzedawców aut używanych, zapewniając im większą pewność prawną przy zakupach używanych aut i eliminując z rynku nieuczciwych sprzedawców.
  3. Spowodowanie, by organy ścigania (prokuratorzy i policja) traktowali przestępstwo „fałszowania liczników” bardzo poważnie i wykorzystali wszystkie nowe instrumenty prawne do skutecznego  karania oszustów.

Kampanii towarzyszy strona internetowa www.niekrecony.pl , na której klienci znajdą odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące skutecznego unikania zakupu aut z „kręconymi licznikami” oraz mapę miejsc, gdzie można kupić auta używane z pisemną gwarancją przebiegu. Na stronie znajduje się też krótki przewodnik dla organów ścigania, przygotowany przez Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego, który ma pomóc w sprawnym ściganiu tego „nowego” przestępstwa.

Partnerzy Kampanii: Akol, Motoraporter, GetHelp, Otomoto, Ford Używane. Kampanię wspierają także: Carsalon.pl, Mostva, PPG, PKO Leasing, Getin, Benefia, Ergo Hestia, TUiR Warta, Six Payment

 

ZDS

Przeczytaj również
Popularne