Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
UTA

Elektryczny Mercedes-Benz w testach przedsiębiorców

Przez sześć tygodni, zeroemisyjny Mercedes-Benz eVito oraz Vito z napędem konwencjonalnym, będą eksploatowane w rzeczywistych warunkach użytkowania przez trzy różne firmy: Polkomtel, Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin oraz Hotel Ossa.

Firmy te będą testowały dwa vany: zeroemisyjnego eVito oraz Vito z silnikiem Diesla. Oba samochody zostaną gruntowanie sprawdzone w warunkach codziennego użytkowania. Realizację badania zaplanowano na lipiec i sierpień. Pojazdy użyczyła spółka Mercedes-Benz Polska. Zeroemisyjny eVito dysponuje silnikiem elektrycznym o mocy 116 KM. Dzięki akumulatorowi trakcyjnemu o pojemności 41 kWh samochód jest w stanie przejechać 150 km na jednym ładowaniu wg cyklu WLTP. Firma zamierza zelektryfikować całą gamę swoich samochodów dostawczych i w najbliższych latach, oprócz eVito, napęd elektryczny będzie dostępny w modelach eSprinter oraz eCitan. 

- Nasza strategia eDrive@VANs zakłada szybki rozwój pełnej gamy pojazdów elektrycznych Mercedes-Benz Vans. Aby stało się to możliwe, niezbędne są testy, przeprowadzane przez klientów w warunkach codziennej eksploatacji, a także oparta na nich analiza TCO, która według nas pokaże, że elektryczna flota może być zarówno funkcjonalna, jak i opłacalna - mówi René Achinger, dyrektor zarządzający Mercedes-Benz Vans.

W pierwszej kolejności oba testowane pojazdy będą użytkowane przez spółkę Polkomtel, jednego z wiodących operatorów telekomunikacyjnych w Polsce, świadczącego usługi pod marką Plus. Eksploatacja samochodów będzie się odbywać w ramach realizacji usług serwisowych tej sieci.

- Nowe technologie oraz idea rozwoju innowacyjnych produktów jest nam bardzo bliska. Zarówno w obszarze usług telekomunikacyjnych, jak również w obszarze zarządzania flotą Polkomtel i Plus Flota starają się spełniać wysokie oczekiwania klientów. Plus Flota od początku swego istnienia aktywnie wspiera budowę efektywnych modeli wykorzystania samochodów elektrycznych w biznesie, korzystając z doświadczenia w zakresie analizy danych flotowych. Uczestnictwo w projekcie jest kolejnym krokiem w zakresie rzetelnej analizy TCO oraz poszukiwania obszarów do rozwoju elektromobilności w Polsce. Mamy nadzieję, iż wyniki badania będą podstawą do konstruktywnej dyskusji na ten temat – mówi Michał Kucharski, Prezes Plus Flota oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Polkomtel.

 

Następnie oba Mercedesy będą użytkowane w dostawach, pracach konserwacyjnych i montażowych na terenie kompleksu Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin.

- Grupa Kapitałowa Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin funkcjonuje na terenie Wschodniej Wielkopolski, w obszarze wydobycia węgla brunatnego oraz wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych. Od 2018 roku ZE PAK SA aktywnie uczestniczy w procesie transformacji energetycznej, mającej na celu stopniową eliminację węgla brunatnego w swoich elektrowniach. Jest to proces długotrwały, wieloetapowy, pochłaniający ogromne nakłady finansowe i angażujący, poza Spółką, także organy państwowe i samorządowe. Transformacja energetyczna w Polsce wymaga, bowiem realizacji nowych inwestycji opartych na paliwach proekologicznych. Udział w projekcie „Flota z Energią” jest kolejną okazją do ukazania ZE PAK SA, jako Spółki bliskiej ekologii. Grupa ZE PAK SA dąży swoich działaniach do poszukiwania rozwiązań proekologicznych w każdym obszarze swojej działalności – mówi Paweł Lisowski, wiceprezes Zarządu ZE PAK SA.

Kolejny etap badania obejmie eksploatację pojazdów w ramach bieżącej działalności Hotelu Ossa Congress & Spa, w ramach realizacji dostaw i prac serwisowych.

- Aby zapewnić naszym gościom komfortowy wypoczynek, potrzebujemy częstych dostaw towarów. Jednocześnie chcielibyśmy zadbać o otaczające nas lasy i pola Mazowsza, dlatego poszukujemy przyjaznej środowisku alternatywy dla samochodów spalinowych. Chcemy dbać jednocześnie o gości i przyrodę wokół nas – tłumaczy zaangażowanie w projekt Anna Krawczyk, Dyrektor Generalny Ossa Hotel Conference & Spa.

Infrastrukturę ładowania, na potrzeby uzupełniania energii w akumulatorze litowo-jonowym elektrycznego eVito, dostarczyło gdańskie przedsiębiorstwo Enelion, posiadające w swojej ofercie zarówno naścienne wallboxy, jak i stacje wolnostojące.

- Od ponad 4 lat spółka Enelion rozwija systemy dla elektromobilności. Projekt „Flota z Energią" jest dla nas istotny zarówno pod kątem testowania ładowania samochodów użytkowych, ale również przetwarzania danych w naszym systemie administracyjnym, który zapewnia zarządzanie ładowarkami, użytkownikami oraz rozliczanie płatności – mówi Krzysztof Wasielewski, CEO Enelion.

Za wsparcie merytoryczne badania będzie odpowiadała międzynarodowa firma doradcza KPMG oraz spółka EOS, która od ponad 25 lat dostarcza oprogramowanie i usługi projektowe dla klientów z branży motoryzacyjnej.

Wyniki porównania TCO zostaną opracowane na podstawie danych uzyskanych dzięki urządzeniom pomiarowym zainstalowanym w obu samochodach oraz stacjach ładowania, jak również formularzy wypełnianych przez kierowców. Rezultaty projektu zostaną ujęte m.in. w raporcie PSPA i zaprezentowane w III kw. br.

Przeczytaj również
Popularne