Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Światowy zlot Citroena 2CV

Prawie 3 tysiące samochodów, a wraz z nimi ponad 6 tysięcy uczestników z całego świata przybyło na 21. Międzynarodowy Zlot Miłośników Citroena 2CV do Torunia. To jak dotąd największa impreza zlotowa zorganizowana w Polsce.

IMG_2216Od 28 lipca do 2 sierpnia 2015 roku Toruń był gospodarzem jednej z największych cyklicznych imprez zlotowych na świecie - zlotu Citroenów 2CV, które zjechały do tego miasta z 31 krajów.
Do dyspozycji uczestników organizatorzy przygotowali obszar o powierzchni 130 ha położony obok toruńskiej Motoareny i obejmujący znaczną część lotniska miejscowego aeroklubu.
Wrażenie na zwiedzających zrobiło m.in. ogromne pole namiotowe, poprzedzielane licznymi tymczasowymi ulicami, na którym parkowało tysiące zabytkowych samochodów marki Citroen.
Podczas zlotu nie było możliwe znalezienie dwóch takich samych egzemplarzy samochodów. Inwencja właścicieli 2CV nie ograniczała się jedynie do modyfikacji detali nadwozia i zmian kolorystycznych. Wielu z nich gruntownie przebudowało swoje samochody tworząc m.in. specjalne wersje przedłużone, skrócone, zwężone, kempingowe, roadstery, a nawet Citroeny 2CV wyposażone w wannę czy przenośną toaletę (z drewna). Uwagę przykuwał też np. model 2CV stylizowany na czołg. Podczas zlotu można było zobaczyć też niezwykle rzadkie perełki, jak np. modele 2CV Sahara posiadające napęd na cztery koła, dzięki dwóm silnikom umieszczonym z przodu i z tyłu. DSC_1060Zwiedzający mogli zawiesić oko nie tylko na klasycznych Citroenach 2CV. Na toruńskiej imprezie pojawiły się również inne modele francuskiej marki, np. Dyane, Acadiane, Ami 6 oraz Ami 8, a także nieco nowsze Visy, CX-y, GS-y oraz użytkowe modele HY, których do Torunia zjechało ponad setka.
Podczas zlotu uczestnicy i zwiedzający mogli nabyć również liczne pamiątki a także kupić części do pojazdów. A dostępność podzespołów do modelu 2CV jest imponująca - umożliwiając budowę takiego samochodu od podstaw.
Kluczowym punktem toruńskiej imprezy była parada uczestników - przejazd do centrum miasta, a następnie prezentacja i wystawa samochodów na terenie starówki, która miała miejsce w piątek 31 lipca.

PD

Przeczytaj również
Popularne