Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
FM rejestracja

Polacy rejestrują coraz więcej samochodów elektrycznych

Polacy rejestrują coraz więcej samochodów elektrycznych

W I kwartale 2019 r. zarejestrowano 139,8 tys. nowych samochodów osobowych, 17 tys. aut dostawczych, 7,5 tys. samochodów ciężarowych, 7,4 tys. przyczep i naczep oraz 3,5 tys. motocykli i 3 tys. motorowerów. Bardzo dynamicznie rośnie liczba rejestracji samochodów elektrycznych, których Polacy zarejestrowali blisko 80% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W I kwartale br. liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w segmencie premium+ wyniosła 19,3 tys. i była wyższa o 8,8% r/r. W 2018 r. eksport produktów motoryzacyjnych z Polski wzrósł o 3,3% r/r, tymczasem aż o 10,3% spadła wartość eksportu samochodów osobowych. W I kwartale 2019 r. gorszy wynik wypracowały fabryki motoryzacyjne ulokowane w Polsce. Z taśm montażowych zjechało 171,6 tys. pojazdów samochodowych, co oznacza spadek o 3,5% względem analogicznego okresu poprzedniego roku.

 

image001Wzrost rejestracji nowych samochodów osobowych w segmencie premium+

W I kwartale 2019 r. liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w segmencie premium+ wyniosła 19,3 tys. i była wyższa o 8,8% w porównaniu do poprzedniego roku. Motorem wzrostu są klienci instytucjonalni, którzy zarejestrowali 17,6 tys. aut, co oznacza wzrost o 11,7% w porównaniu do ubiegłego roku.

Udział tej grupy utrzymuje się niezmiennie na wysokim poziomie, a zwyżkowego trendu w segmencie premium+ nie zaburzyły zmiany przepisów fiskalnych ograniczające korzystniejsze możliwości odliczeń podatkowych przy zakupie poprzez leasing/wynajem dla samochodów o wartości powyżej 150,0 tys. zł. W dużej mierze jest to zasługą utrzymującej się dobrej koniunktury w gospodarce mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

 

Coraz większa popularność aut z napędem elektrycznym

W I kwartale br. liczba rejestracji spadła w większości segmentów. Najbardziej dynamicznie rozwijał się segment kombivanów, który odnotował 18% wzrost i przekroczył 2% udział w rynku. Zdecydowanie silniejszy, z 32% udziałem, segment małych i średnich SUV-ów wzrósł o 11%. Tymczasem w segmencie C i B odnotowano spadki odpowiednio o 4% i 2%. Największy spadek odnotowano w segmencie małych i średnich MPV (23%) oraz dużych MPV (12%).

Dynamicznie rośnie liczba rejestracji samochodów elektrycznych. W I kwartale 2019 r. zarejestrowano ich 620 sztuk. Oznacza to wzrost aż o 79,7%. Co ciekawe Polacy rejestrują więcej aut z napędami hybrydowymi – w I kwartale br. liczba rejestracji w tej grupie zwiększyła się o 5,3% i wyniosła 6 tys. sztuk. Wśród nabywców aut z napędami alternatywnymi dominują klienci instytucjonalni, natomiast wśród klientów indywidualnych odnotowano spadek liczby rejestracji o 18% – mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

 

Wzrost w segmentach pojazdów użytkowych

W I kwartale 2019 r. zarejestrowano 17 tys. sztuk nowych samochodów dostawczych, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu do I kwartału 2018 r. Rejestracje samochodów ciężarowych zwiększyły się o 4,2% r/r, do poziomu 7,5 tys. sztuk. Rynek nowych przyczep i naczep o masie całkowitej powyżej 3,5t wzrósł z kolei o 7,8% – w I kwartale zarejestrowano 7,4 tys. sztuk. Wśród najpopularniejszych rodzajów zabudów na uwagę zasługuje tempo wzrostu kłonicowych (+73%) w porównaniu do 2018 r. Warto zaznaczyć, że o 15,2% spadła liczba rejestracji nowych autobusów i autokarów, których od stycznia do marca 2019 r. zarejestrowano 532 sztuki. Do spadku całej grupy przyczynił się zastój wśród autobusów turystycznych.

 

Duży wzrost liczby rejestracji w segmencie jednośladów

W I kwartale 2019 r. liczba zarejestrowanych nowych motocykli wyniosła 3 521 sztuk, czyli o 1 428 sztuk więcej niż w analogicznym okresie ub. roku. Wzrost rejestracji odnotowano również na rynku motorowerów, których w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. zarejestrowano 3 022 sztuki, co oznacza wzrost aż o 83,6% w porównaniu z 2018 r.

Tak wyraźny wzrost popytu na jednoślady był spowodowany dwoma czynnikami: po pierwsze upalnym i długim sezonem w 2018 r., który przełożył się na wzrost nastrojów zakupowych w roku bieżącym. Pogoda odgrywa istotną rolę na rynku jednośladów, a dane o pierwszych rejestracjach zarówno motorowerów, jak i motocykli potwierdzają szybsze rozpoczęcie sezonu. Drugim czynnikiem wysokiego wzrostu jest także po części efekt tzw. „niskiej bazy” wynikającej ze zmian homologacyjnych wprowadzonych z początkiem 2018 r. – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

 

Produkcja samochodów osobowych zwalnia

W I kwartale 2019 r. wyprodukowano w Polsce łącznie 171,6 tys. pojazdów samochodowych, o 3,5% mniej niż w poprzednim roku. Najbardziej zmniejszyła się produkcja samochodów osobowych – od początku roku z taśm montażowych zjechało 112,5 tys. sztuk, o 13,7% mniej niż przed rokiem.

Pierwszy kwartał 2019 r. był drugim z rzędu kwartałem, kiedy spadła liczba rejestracji samochodów osobowych w UE. W pierwszych trzech miesiącach tego roku sprzedało się o 3,3% mniej tego typu pojazdów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z uwagi na to, że niemal 100% produkcji z polskich fabryk jest eksportowane, mniejsza liczba wyprodukowanych pojazdów odzwierciedla w dużej mierze sytuację na rynku europejskim i niepewne obecnie nastroje, co do koniunktury gospodarczej w Europie. Jest ona przy tym istotna z uwagi na znaczenie chociażby dla producentów części motoryzacyjnych również w Polsce – mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

 

PZPM / KPMG

Przeczytaj również
Popularne