Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
FM spacer

Silnik PureTech dał nowe życie dla fabryki w Tychach

Silnik PureTech dał nowe życie dla fabryki w Tychach

W fabryce silników Opla w Tychach Grupa PSA rozpoczęła produkcję trzycylindrowej jednostki benzynowej 1.2 Turbo PureTech. Inwestycja w wysokości 250 mln euro pchnęła nowe życie w zakład po czteroletniej przerwie.

W uroczystej ceremonii wzięli udział: Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, Carlos Tavares, prezes zarządu Groupe PSA, oraz przedstawiciele władz lokalnych, kierownictwo zakładu i wszyscy pracownicy.  Tychy są obecnie trzecim zakładem na świecie, w którym jest produkowana ta jednostka napędowa. Turbo PureTech został czterokrotnie nagrodzony tytułem „Engine of the Year” i będzie zjeżdżał z taśmy produkcyjnej fabryki w Tychach co 45 sekund. Do tej pory wyprodukowano 3,8 mln takich silników (są one wykorzystywane m.in. w modelach opel crossland X i grandland X).  Plan w Tychach zakłada roczną produkcję na poziomie 460 tys. sztuk silnika PureTech – w tym roku z taśm fabryki zjedzie ich jednak ok. 230 tys.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła,  że Polska jest drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką UE, w związku z czym musimy tworzyć warunki dla nowoczesnych i wysokonakładowych inwestycji. A taką jest właśnie fabryka w Tychach.

Prezes zarządu Groupe PSA Carlos Tavares mocno zaakcentował, że „załoga z Tychów udowodniła, że ma zdolność zwiększenia wydajności, co skłoniło nas do zainwestowania w modernizację zakładu i powierzenia mu produkcji naszego najnowocześniejszego silnika. Zakład w Tychach ma teraz przed sobą zrównoważoną przyszłość i w znacznym stopniu przyczyni się do wzrostu produkcji w Groupe PSA. Obiekt przeorganizowano na potrzeby produkcji silników do pojazdów 5 naszych marek i zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania klientów na ten wielokrotnie nagradzany silnik”

Natomiast Arkadiusz Suliga dyrektor zakładu w Tychach nie krył radości z faktu, że Fabryka w Tychach powróciła dzisiaj do gry jako członek Groupe PSA. Cała załoga jest gotowa stawić czoła nowym wyzwaniom, jakie przed nami stoją. Zakład przeszedł gruntowną modernizację przy odpowiednim poziomie inwestycji, aby zapewnić najwyższy poziom efektywności wśród najnowocześniejszych zakładów fabryk silników w Europie. Cała załoga fabryki jest dumna, że możemy przyczynić się do przechodzenia kierowców na niskoemisyjne silniki benzynowe PureTech.

KT / PD / PSA

Przeczytaj również
Popularne