Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
TruckCare - 2

Transport na plusie

Branża transportowa oceniła koniunkturę na rynku w III kwartale br. Okazuje się, że aktualnie panują najlepsze warunki dla tego biznesu od maja 2015 roku. Odczyt „Barometru EFL” wyniósł 57,1 pkt., czyli o 1,3 pkt. więcej niż w poprzednim kwartale i o 1,6 pkt. więcej niż rok temu.

Lepszy wynik w ramach badania „Barometr EFL” transport osiągnął tylko w II kwartale 2015 roku (57,5 pkt.). Oznacza to, że przedsiębiorcy spodziewają się poprawy koniunktury w kolejnych miesiącach. Wyższa wartość wskaźnika wynika przede wszystkim z optymizmu dotyczącego planowanych inwestycji. Ich wzrostu spodziewa się ponad dwa razy więcej przedsiębiorców niż w II kwartale tego roku, czyli 38% zamiast 16,7%.

Zdaniem Radosława Kuczyńskiego, Prezesa EFL, na początku roku, kiedy mieliśmy do czynienia z pogorszeniem nastrojów wśród przedstawicieli branży transportowej, trudno było ocenić, czy to chwilowe załamanie spowodowane m.in. zakazem wjazdu polskich przewoźników do Rosji, czy też długotrwała sytuacja. Patrząc na odczyty Barometru za II i III kwartał br. widać, że polskie firmy transportowe są jednymi z najsilniejszych w Europie i potrafią poradzić sobie nawet w niesprzyjających warunkach. Także wyniki finansowania transportu ciężkiego wskazują na dużą odporność na rosnący protekcjonizm krajów unijnych, wprowadzane przez Rosję utrudnienia czy utrzymujące się embargo na żywność. To cieszy, bo krajowi przewoźnicy mają ogromny udział w budowaniu PKB naszego kraju i są jednymi z najbardziej cenionych w całej Europie.

Jeśli chodzi o główny odczyt „Barometru EFL” na III kwartał 2016 roku wyniósł 55,6 pkt. - to o 1,2 pkt. procentowego mniej w porównaniu z II kwartałem br. Wynik ten znajduje się ponad progiem OR (jeśli przekracza on 50 punktów, to występują sprzyjające warunki do rozwoju sektora MŚP, natomiast wynik niższy oznacza, że warunki te są niekorzystne.) Biorąc pod uwagę wielkość zatrudnienia, najwyższą wartość wskaźnika uzyskały mikro firmy – 57 pkt., o 0,1 punktu niższą małe (56,9 pkt.), a średnie przedsiębiorstwa 55,6 pkt.

Podstawowym źródłem finansowania firm transportowych nadal są środki własne. Wykorzystuje je aż 77,5% przedsiębiorców. Leasing jest nadal najpopularniejszym narzędziem finansowania zewnętrznego. Korzysta z niego aż dwie trzecie (65%) firm. 60 procent przedsiębiorców kredytuje swoje zakupy, 16% korzysta z ubezpieczenia majątku firmy, a 13% wspiera się faktoringiem.

 

EFL

Przeczytaj również
Popularne